STEAM - урок "Водні ресурси у Великій Британії. М’яка та жорстка вода та способи визначення властивості води"

Про матеріал
План -конспект STEAM - уроку з англійської мови на тему: "Водні ресурси у Великій Британії. М’яка та жорстка вода та способи визначення властивості води"
Перегляд файлу

 STEAM -lesson

Урок у 10-класі

Тема: «Водні ресурси у Великій Британії. М’яка та жорстка вода та способи визначення властивості води"  »

Мета:

  •          активізувати вивчені лексичні одиниці з теми в усному та письмовому мовленні;
  •          сприяти засвоєнню навичок та умінь аудіювання, читання, говоріння, письма;
  •          практикувати вживання лексико- граматичних структур під час роботи з вправами;
  •          забезпечити розвиток умінь та навичок будувати своє мовне висловлювання, уважно стежити за презентованою інформацією, ефективно співпрацювати під час роботи;
  •          розвивати увагу, критичне мислення та творчі здібності учнів;
  •          мотивувати приймати участь в іншомовному спілкуванні, вдосконалювати мовні компетенції;
  •          розширити кругозір учнів з теми «Велика Британія»;
  •          виховувати толерантне ставлення до думки інших під час роботи;
  •          сприяти формуванню доброзичливої атмосфери в класі;
  •          виховувати прагнення до навчання та інтерес до культурних традицій країни, мову якої вивчають

Методи пізнавальної діяльності: словесний, наглядний, пошуковий, практичний

Форми роботи: фронтальна, парна, індивідуальна

Очікуванні результати. На кінець уроку учні вміють:

  •          вживати словосполучення та лексико-граматичні структури з даної теми в усному та письмовому мовленні;
  •          відповідати на запитання та спілкуватися в межах обраної теми
  •          вміють визначати властивість води в домашніх умовах

     Обладнання:  аудіозапис, відеоматеріал, картки , роздатковий матеріал 

    Тип уроку: Урок засвоєння навичок та умінь

                                                 Хід уроку

 

  1.      Організаційна частина. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
    •             Привітання.Greeting.

Good morning pupils! I’m glad to see you.

  1.      Мотиваційно-цільовий етап. Повідомлення теми і мети уроку. Motivation. Aim.

We have an unusual lesson today.

We are going to talk about Great Britain, the water in the UK. By the end of our lesson you should be able

- to recognize, understand new words and word combinations in the text when speaking out

- to identify main ideas and details from the text for reading

- to participate in common conversational exchanges about the topic of today’s lesson

2.1 Мовленнєва хвилинка.

Listen, read and discuss

Do you agree with it?

Yesterday is history

Tomorrow is a mystery

Today is a gift.

 

  1.      Основна частина уроку. Main body of the lesson.

3.1 Offering to drink a glass of water.( Every glass has a letter on it. Students should to make a name of our lesson).T H E/ U K/ S O F T/ H A R D/W A T E R/

Our topic is: «Water in the UK. Hard and Soft».

What taste is the water?

 

3.2 Актуалізація опорних знань з метою введення в іншомовну атмосферу.

  Let’s come back to your home task. You have learned some words-combinations you should to explain their meaning

 

Hardness _1

 

Temporary__8

 

Permanent-__9

 

Aquifers__ 12

 

Limestone__10

 

Limescale __11

 

Carbon dioxide gas__13

 

Carbonic acid __ 17

 

Scum__14

 

Dissolve__15

 

Soak__7

 

Slightly__5

 

Beneath __3

 

Soluble__16

 

Solid__4

 

A film__6

 

Rinse__2

 

 

1-the quality or condition of being hard

 

2- a quick washing

 

3- under sth or a at lover level

 

4- science a substance that is not a liquid or gas

5- not very much

6- very thin layer of sth that forms on the surface

 

7- to make sth very wet

 

8- used for only a limited period of time

 

9- happening for a long time

 

10- a type of white stone containing calcium

 

11- white substance that forms in pipes and kettles

 

12- layer of earth or rock that contains water

 

13- gas without colour or smell, produced when we breath out

 

14- layer of dirty substance that forms on the surface of a liquid

 

15- to disappear or stop existing

 

16- liquid become a part of the liquid

 

17- a very weak acid

 

3.2Читання тексту ( Scann and Skimm the text) та відповісти на запитання

  •          What does water hardness depend on?
  •          What are hard/soft areas?
  •          What minerals does hard water contain?
  •          What is temporary(permanent) hardness?
  •          Is hard water good or bad?

 

3.4 Відеоматеріал. Watch some video «Hard and Soft water» 

https://www.youtube.com/watch?v=2Fr0V9SZ6R8&t=79s

 

3.5 Робота в групах You need to choose properties of water

( Students work in groups, they come to the board and stick their answers)

Hard water

-Hard water is water that has high mineral content

-Conteins magnesium and calcium ions

-Often has a characteristic taste

-Formed when water flows throught limestone and chalk

-Soap has less effect- a film is formed rather than foam

-May harm your hair

-Can leave clothes discolored

Soft water

-Soft water is water having less mineral content

-Containts sodium ions

-Tasted salty

-Suitable for boilers

-Soap has a good effect- foam is formed

-Rinses shampoo from the hair easier and quicker

-Cleans dishes with less water

 

3.6  Relaxation Have a rest a little.

 

 Offering to drink a glass of water and say what kind of water is it? Hard? Soft? What is the taste of water?

3.7 Treatment of the water. Demonstration the meaning of some verbs:

- pour ( the teacher pour the water)

- spill ( the teacher spill the water)

- sprinkle ( the teacher sprinkle the water)

- spray ( show how to spray some liquid)

3.8 Experiment: How can we  test the water at home?

A simple way is  by gradually adding soap. For this experiment

we need 2 empty bottles, some water for testing( it should be hard and soft) and soup.We pour 100gr water in a bottle then add 5 drops of soup and shake it.

If there is more floam on the top, the water is soft. If there is little floam, the water is hard.

Another way is using special tips for checking hardness of water.

(making experiments and compare them)

3.9 Гра  Kahoot

 

https://create.kahoot.it/details/1369f87b-1241-4091-bf5e-b2d147f2d8ec

 

4. Заключна частина уроку. Підведення підсумків. Повідомлення домашнього завдання.

 

 

 

 

 

3.5 Експеременти з водою

3.Kahoot

 

 4. Заключна частина уроку. Підведення підсумків. Повідомлення домашнього завдання.