Урок № 58
Тема. Елементи практичної риторики. Тематичне тестування.
Мета: закріпити знання учнів про структуру виступу та основне в його змісті; з’ясувати рівень засвоєння ними елементів практичної риторики; розвивати логічне мислення, пам'ять, вміння використовувати здобуті знання на практиці, формувати навички самостійної роботи.
Тип уроку: комбінований урок (закріплення знань; перевірка та облік якості засвоєних знань).
Обладнання: підручник, тестові завдання.
ХІД УРОКУ
І. Повідомлення мети і завдань уроку.
ІІ. Відтворення теоретичних відомостей.
◊ Бесіда.
ІІІ. Виконання вправ на закріплення.
◊ Прочитати.
Прокоментувати зміст кожного з текстів.
Найкращий оратор – той, котрий своїм словом і навчає, і дає насолоду, і справляє глибоке враження. Навчати – обов’язок оратора, давати насолоду – честь, виявлена слухачеві, здійснювати сильне враження необхідно.
(Цицерон)
КРЕДО ДЕМОСФЕНА
Бійся в базіки потрапити! Й так їм числа уже несть…
Вийди на люди, немов на морське вирування безкрає.
Словом, неначе кресалом, викреши правду і честь,
Рота набивши камінням, отим, що на серце лягає.
(А. Ботрняк)
IV. Повідомлення про способи перевірки здобутих знань та сформованих умінь і навичок. Інструктаж до тестування.
V. Проведення тематичного тестування.
Тестові завдання
а) відповідь, заперечення, зауваження одного з учасників діалогу
іншому;
б) наука про правильну вимову та наголошення слів;
в) теорія ораторського мистецтва; V
г) емоційне ствердження або заперечення якогось факту.
2. Батьківщиною красномовства вважають:
а) Давній Єгипет;
б) Стародавній Китай;
в) античну Грецію; V
г) Давній Рим.
3. Батьком риторики називають:
а) Арістотеля;
б) Платона;
в) Демосфена;
г) Цицерона. V
4. Видатні оратори Київської Русі – це:
а) Демосфен та Цицерон;
б) Іларіон та Кирило Туровський; V
в) Феофан Прокопович та Григорій Сковорода;
г) Михайло Ломоносов та Георгій Кониський.
5. Тема виступу – це:
а) основний шлях, завдяки якому через мовлення інформація
доходить до слухача;
б) роз’яснення, тлумачення, інтерпретація подій та фактів;
в) основна галузь роздумів оратора, у межах якої він добирає явища
та факти, що розглядаються у виступі; V
г) уміння оратора виступати без підготовки.
6. План лекції – це:
а) повний письмовий виклад змісту виступу;
б) слова та звороти, які означають поняття та явища певної галузі
знання;
в) узагальнюючі думки, що мають лаконічну, відточену мовну
форму;
г) послідовність і взаємозв’язок тематичних частин виступу,
зафіксований у вигляді переліку ключових понять або суджень. V
7. Ясність мовлення – це:
а) насиченість виступу новими фактами, актуальними проблемами;
б) смислова прозорість виступу, що забезпечує його зрозумілість,
доступність у засвоєнні слухачами; V
в) якість мовлення, що відбиває здатність оратора спонукати
слухачів до творчої діяльності;
г) якість мовлення, яка полягає в його мелодійності, плавності,
інтонаційній виразності.
8. Образність мовлення оратора – це:
а) ясність, точність, логічна переконливість публічного виступу;
б) уміння говорити ясно, без ускладнень, надуманих образів і
туманних зворотів;
в) наявність у виступі живих картин, які дають змогу не лише
осмислювати почуте, а ніби сприймати його всіма почуттями –
бачити, чути тощо; V
г) якість виступу, що відбиває здатність оратора розглядати
конкретні факти і явища, давати їм чіткі наукові та політичні
оцінки.
9. Лаконічність мовлення відбиває:
а) словниковий запас оратора;
б) нормативність, літературність мовлення оратора;
в) здатність оратора говорити стисло, залишаючись максимально
зрозумілим; V
г) емоційність, натхненність і піднесеність мовлення.
10. Гумор – це:
а) добродушне осміювання чиїхось вад; V
б) різке висміювання чогось негативного;
в) особливо дошкульна викривальна насмішка, що виявляє
ненависть і презирство до зображуваного;
г) приховане глузування, засноване на називанні супротивного,
коли про щось говориться ніби в позитивному плані, але підтекст
засвідчує протилежне.
11. Кульмінація публічного виступу – це:
а) частина виступу, спеціально відпрацьована оратором лексично,
стилістично тощо;
б) спосіб закінчення виступу, коли кожна наступна фраза емоційно
підсилює попередню; V
в) частина виступу, яка полягає у роз’ясненні, витлумаченні подій
та фактів;
г) розвивання, металізування, поглиблення раніше висловлених
оратором думок.
12. Основні думки виступу потрібно повторювати:
а) завжди тими самими словами;
б) щоразу варіюючи їхнє мовне оформлення; V
в) пропонуючи слухачам повторити їх хором;
г) пропонуючи слухачам їх записати.
13. Найчастіше в публічних виступах на суспільну тему вдаються:
а) до ораторського підстилю публіцистичного стилю; V
б) до науково-навчального підстилю наукового стилю;
в) до белетристичного підстилю художнього стилю;
г) до розмовно-побутового стилю.
14. Зразком іронії є така фраза:
а) Теорія, мій друже, сіра, зеленим є лиш дерево життя. (Г. Гейне.);
б) Цитування – дослівне передавання чужого висловлювання.
(З підручника.);
в) Древо мислі вродило – цитати, цитати, цитати. (Л. Костенко.); V
г) Молодим оратором рекомендується не топити в цитатах власні
думки. (З посібника.)
VI. Відповіді вчителя на запитання учнів (після того, як тестові завдання виконано).
VII. Підведення підсумків уроку.
VIІI. Домашнє завдання.
У формі роздуму розкрити зміст афоризму «Заговори, щоб я тебе побачив» (слова, приписувані Сократові).