Мета: ознайомити дітей із друкованою буквою Д, д; з артикуляцією звуків [д], [д'], позначення їх буквою «де»; продовжувати вчити давати характеристику звуку; продовжувати вчити дітей розпізнавати тверді та м’які звуки, розвивати фонематичний слух, увагу, пам’ять, мислення, спостережливість. Формувати уміння читати відкриті та закриті склади з новою буквою; формувати навичку читання слів із вивченими буквами; Удосконалювати вміння робити звуковий аналіз слів. Збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати любов до предмету.
Обладнання: фішки, магнітні картки з літерами, ІКТ, картки з малюнками, маркер, буквар, коробочки з подарунками.
Тип уроку: засвоєння нових знань
ХІД УРОКУ
Дорогі мої малята,
Ви готові працювати?
Приготуйтеся, зберіться
І за діло вже беріться!
На минулому уроці
Всі мої дівчатка й хлопці
Букву «ен» вивчали.
Ви ще не позабували?
Що ж готові працювати,
Нові літери вивчати?
А для кращого навчання.
Пропоную вам змагання.
Треба добре працювати
Щоб знання всі показати,
За знання вам будуть фішки
Й стане веселіше трішки.
Як закінчиться урок,
Підведемо підсумок.
Хто найкраще працював,
багато фішок заробляв,
той отримає пакунок – дуже гарний подарунок.
Щоб отримать перші фішки, треба повторити трішки!
— На які групи поділяються звуки?
Назвіть голосні звуки. Чим вони відрізняються від приголосних?
Скільки букв є в українській мові?
Назвати букви які ми вивчили і звуки, які вони позначають.
Якими бувають склади? (відкриті, закриті).
Променеві таблиці.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Треба літери вивчати
Й нову букву відгадати.
Спробуй відгадай,
букву цю хутчіш впіймай.
1. Гра «Впіймай звук»
Данилко, Дмитрик і Дарина
Дерева садять у долині.
Один дубок і десять кленів, —
Хай буде світ увесь зелений.
IV.Вивчення нового матеріалу.
- То яку букву ми сьогодні вивчатимемо?
Давайте її вимовимо. Можемо її проспівати? Якщо я назву такі слова: дід, дощ, Дарина, як звучить цей звук? (твердо), а в словах – дівчинка, дядько, Дюймовочка ? (м’яко).Отже, буква «де» - приголосна і може позначати звуки [д] [д’].
1. Робота над чистомовкою.
Нема часу сумувати,
Ну – мо чистомовку промовляти!
Да, да, да – чиста… (вода).
Ді, ді, ді – сидимо у… (воді.)
Де, де, де – нема риби… (ніде)
Ди, ди, ди – всі вже вийшли з … (води).
2. Робота над скоромовкою.
Ти часу не гай, скоромовку промовляй!
Будували дім бобри,
Замість дому дві діри.
Видра вдерлася у дім,
Буде жити видра в нім.
3. Робота над загадками.
*Влітку одягається,
а на зиму одежі цурається. (Дерево)
*Чи хто заходить, чи виходить,
Той першим руку нам дає.
Ми стоїмо завжди при вході.
Нас в кожній хаті кілька є.
(Двері)
* Без крил, без рук, без ніг,
А вгору піднімається.
(Дим)
Є у мене дивне скельце,
що з усіх кривляється:
як до нього усміхнешся,
воно теж всміхається.
(Дзеркало)
Я на сонці сонцем сяю.
Родичів багато маю.
Гарбузову господиню
Усі знають. Хто я?… (Диня)
Вірно людям я служу,
їм дерева стережу,
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним добуваю.
(Дятел)
Є чарівник у школі в нас,
Ану,впізнайте, хто він?
Озветься – тиша йде у клас,
Озветься ще раз – гомін.
Щоб не спізнились на урок,
Нам голос подає…
(Дзвінок)
Гарне дерево міцне,
Листя різьблене, рясне.
А на гілочках крилатих
Дуже жолудів багато
(Дуб)
-Діти, а на яку ж літеру починаються всі відгадки у цих загадках?
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
V.Узагальнення й систематизація знань.
Гей, малята не сидіть,
Нову букву скоріш закріпіть!
1. Читання променевих таблиць.
2. Ділимо слова на склади
Дерево, двері, дрова, дим, дітвора, подарунки.
Звуковий аналіз слів (робота з малюнками)
(Діти називають предмет, зображений на малюнку, слово ділять на склади, на дошці записують звукову схему слова).
Дід, дім, подарунки,діти.
3. Треба далі прямувати,
Час букварик почитати!
(робота з букварем).
ГІМНАСТИКА ДЛЯ ОЧЕЙ.
4. Знайди нову букву.
А тепер таке завдання,
Ви послухайте прохання.
Картку швидко обери,
Нову букву обведи.
VІ.Підсумок уроку
Ось і все, мої малята,
Час нам фішки рахувати.
За сумлінную роботу
Ти отримай нагороду!