Розробка уроку на тему "Пори року і погода"

Про матеріал
Розробка уроку з теми "Пори року і погода". Використовується аудіозапис пісні про пори року, відео з описом погоди у різні пори року. Учні заповнюють таблички, працюють у парах, створюють графіки.
Перегляд файлу

5 клас

Тема: Пори року і погода. Формування навичок аудіювання та письма

Мета: Навчальна: формувати навички аудіювання та письма, збагатити лексичний запас учнів з теми за допомогою використання відеоматеріалів та опорних схем та навчати вживати одержану інформацію в мовленні та на письмі, навчати передавати та аналізувати отриману інформацію іноземною мовою.

Розвиваюча: розвивати навички аудіювання, говоріння та письма, вміння аналізувати та передавати інформацію, логічно та послідовно передавати свох думки та відношення.

Виховна: викликати інтерес до вивчення іноземної мови, вміння актвино проводити вільний час, любов до природи.

Хід уроку

І. Організаційний момент. T: Good morning, children. Today the topic of our lesson is seasons and weather and we are going to describe seasons, say what you like doing in different seasons and speak about your friends’ favourite seasons.

II. T: Firstly I want to ask you some questions

What day is it today?

What are the seasons of the year?

What season is it now?

What are winter (spring, summer, autumn) months?

What month is it now?

What’s the weather like today?

III. Фонентична зарядка: I want you to sing a song about four seasons of the year.

(Учні співають пісню про пори року під супровід)

Seasons Song

Music and Lyrics by: Have Fun Teaching

Here we go, oh, oh

Seasons of the year

Here comes the spring with the rain pouring down

Here comes the spring with the flowers in the ground

Here comes the spring with the rainbow in the sky

Here comes the spring to bring new life

Here comes the summer with the heat from the sun

Here comes the summer with the kids having fun

Here comes the summer with the warm breeze

Here comes the summer with the trees so green

Here comes the fall with the leaves changing color

Here comes the fall with the climate getting cooler

Here comes the fall with the leaves falling down

Here comes the fall with the wind blowing loud

Here comes the winter with the ice and the snow

Here comes the winter with the freezing cold

Here comes the winter with the days getting shorter

Here comes the winter with the nights getting longer

IV. Формування навичок аудіювання.

1) T: I offer you to watch a video about four seasons of the year.

2) The next step is to work in the groups of four.

You have sentences and a table. Your task is to fill in the table with the sentences.

Leaves are green

Flowers blossom

The weather is warm

Birds sing

Butterflies fly

Sometimes the weather is cloudy

Sometimes the weather is rainy

In summer the weather is sunny and hot

You can go to the beach

You can drink cold juice

You can swim in the sea

You can sail on a sailboat

The weather is cool

The leaves are red and brown

Sometimes the weather is cloudy

Sometime the weather is rainy

The weather is cold

Sometimes it is snowy

You can make a snowman

You can slide on a sled

You can ski

You can ice skate

 

 

Winter

Spring

Summer

Autumn

Weather

 

 

 

 

What people do

 

 

 

 

You can have snowball fight with my friends

3) Describe the season and  what people do.

V. Now each group gets a place and season. Your task is to write an email to you parents, describe the weather and say what you do every day.

Egypt-winter

Illintsi – spring

London – autumn

Crimeasummer

VI. Розвиток навичок усного мовлення з метою одержання інформації.

You task is to work in pairs.

- The first variant tells about favourite season and what you like doing in this season.

- The second variant listens to the friend and then tells the class about friend’s favourite season.

- There  is one expert in each row. He listens to classmates’ answer and fills in the table.

Person

Season

What likes doing

1

2

3

4

5

 

 

The expert reports:

Eg. Two children, (Katia and Oleg), like winter.

They skate and make a snowman.

Other pupils make a chat.

 

VII. Підсумок уроку. Домашнє завдання.

T: You have worked hard today. Your home task is to write about your season using the plan.

  • Favourite season
  • Months
  • Weather
  • What we do
  • Friends’ favorite season.

The lesson is over. See you.