Предмет: Англійська мова
Клас: 1
Тема: Моя улюблена іграшка
Вчитель: Гребень М.В., спеціаліст ІІ кваліфікаційної категорії
Мета: повторення вивчених лексичних одиниць з теми «Тварини» та «Іграшки», тренування їх у вживанні у монологічному та діалогічному мовленні; потворення граматичних структур, повторення раніше вивчених літер та звуків англійської мови; удосконалювати навички вживання запитання is this a ..?, заперечної та позитивної відповіді Yes, it is.\No, it is not: розвиток навичків аудіювання, монологічного мовлення, підготовка до читання та письма, розвиток фонематичного слуху; виховувати дбайливе ставлення до своїх іграшок, культуру іншомовного спілкування та почуття співпраці
Обладнання: зображувальна наочність, підстановчі таблиці, нетбуки, ноутбук, мультимедійний проектор
Тип уроку: комбінований урок
Місце уроку в темі: відпрацювання знань, умінь та навичок з теми «Мої іграшки»
Хід уроку
І. Організаційний момент уроку
1) greeting Rhyme “Good morning” Nice to meet you !
2) warming up
T: How are you? (питають по черзі)
T: How is your mother\father\grandmother\brother?
T: I am happy that you are ok.
3) повідомлення теми та мети уроку
T: So, today we are going to speak about toys. I know that you like to play very much and you have a lot of toys at home. At the end of the lesson you can tell us about your favourite toy.
ІІ. Основна частина уроку
3) повторення звуків
T: Let’s remember our sounds. Odd one picture out
[b] boat, boy, fish, bear
[k] clock, bike, kangaroo, crocodile
[d] pig, dog, dolphin, duck
[f] fish, frog, elephant, fox
[t] turtle, box, tiger, ten
4) читання звуків
T: Let’s try to read all these words. Who wants to be the first one?
[dog] [frog] [pink] [pig] [fis] [rabit] [parot]
5) аудіювання.
T: So, I see that you can read and know many animals. Be very attentive I read the and you guess the animal.
6) діалогічне мовлення Робота у режимі T-Cl: (спочатку вчитель питає, а потім учні один у одного)
7) Action Rhyme
T: let’s have a rest and see what can you do with our bear
“I can run…”
8) Повторення вивченої лексики (презентація). Робота у режимі T-Cl
T: We know a lot of animals. And you know that animals can be toys, too. I know that you like to play very much. Let’s look at the board and remember all our toys.
T: What is this? – It is a bike. (потом хором повторяют)
- Is this a bike? – Yes, it is. It is a bike. No, it is not. It is a car.
9) підготовка до аудіювання
T: Not only you like to play with toys. My cousin Dima also likes to play very much. Let’s listen about his toys very attentively and mark with the letter Dd what he has got
Hello, boys and girls! My name is Dima. I like to play very much and I have got many toys. I have got a red car, a yellow and green ball, and a blue plane.
10) перевірка розуміння прочитаного
T: What toys has Dima got? (3 іграшки – 3 учні кажуть по реченню)
T: Listen once again about Dima’s toys, then colour it and be ready to tell what toys Dima has got.
11) Action Rhyme
“Clap your hands”
12) монологічне мовлення
T: I am a teacher. But I also have my favourite toy.
I have got a toy.
It is a kite.
It is pink.
It can fly.
It cannot walk.
I love my toy.
Who wants to tell about your toy?
I have got a toy. It is a teddy bear. It is brown. I like my toy.
Aa |
|
Cc |
|
|
Ff |
|
Hh |
13) повторення вже вивчених літер (мультимед)
T: What letter is this? ( A, C, H, F, G, B, D, I, E)
IІІ. Заключна частина уроку
14) підбиття підсумків уроку. Що сподобалося на уроці
- Чи сподобався вам урок? Що вам сподобалося на уроці більш за все?
- Thank you for your work. Good bye, children.