Урок 23
Тема: Рок опера
Мета: Ознайомити із історією виникнення рок-опери як театрального жанру, розглянути приклади зарубіжної рок-опери та познайомити з її творцями та виконавцями головних ролей, ознайомити із видатними іменами в історії розвитку рок- опери, розглянути особливості жанру та зв’язок зі спорідненими сценічними жанрами, зосередити увагу на відмінності рок-опери від класичних музично-театральних жанрів.
Розвивати вміння учнів уважно слухати рок-оперу та знаходити відповідні спільні та відмінні риси від класичних музично-театральних жанрів, розвивати вміння аналізувати номери рок-опер, розвивати вміння виконувати пісні під фонограмний супровід.
Виховувати інтерес до рок-опер, ціннісне ставлення до мистецтва сучасності.
Тип уроку: комбінований, урок поглиблення в тему.
Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичних творів та пісні або мультимедійна презентація, портрети авторів та виконавців рок-опер. Основні поняття для засвоєння: виникнення рок-опери як театрального жанру, зарубіжна рок-опера, особливості жанру, рок- опера в кіно, відмінності рок-опери від класичних музич¬но-театральних жанрів, вітчизняна рок-опера.
Твори, що вивчаються на уроці:
Хід уроку
Вхід під романс «Я тебя никогда не забуду». Організаційний момент. Мотивація до навчання.
Запрошую вас на незвичайний концерт. Сьогодні наші друзі дивитимуться рок - оперу. Познайомтеся й ви з історією виникнення рок - опери та послухайте чудову історію про кохання, яка стала основою однієї з рок-опер.
Актуалізація опорних знань. Індивідуальне опитування.
Новий матеріал для засвоєння. Рок – опера. Розповідь про сюжет рок-опери «Юнона і Авось».
Рок – опера – це театралізована вистава з сюжетом, дійовими особами, декораціями. Музику в стилі рок у такій виставі може виконувати і гурт, і класичний оркестр, або ж всі разом. У цьому музичному жанрі використовуються елементи музичної мови фольклору , джазу та інших мистецьких стилів. У виставах з’являються масові танці, специфічна пластика, найрізноманітніші прийоми звукового оформлення та світлові ефекти.
Цей жанр започаткував британський гурт «Хто» («TheWho»), що створив рок – опери «Томмі» і «Квадрофонія». Сьогодні найвидатнішим та найуспішнішим вважають твір «Ісус Христос - суперзірка» британського композитора Ендрю Ллойда Веббера. Часто головні партії в рок – операх виконували рок – музиканти. Так, партію Ісуса у вищезгаданій рок – опері виконував вокаліст групи « Діп Перпл» Йєн Гіллан.
У Радянському Союзі перші рок - опери з’явилися в 70 – х рокаах XXстоліття, найвідомішими з яких є «Орфей і Евредика», «Зірка та смерть Хоакіна Мур’єти» та «Юнона та Авось».
Відомий композитор Олексій Рибніков стверджує, що сучасна серйозна рок – опера не заперечує досягнень класики, а додає нові інструменти, електроніку, нову техніку, звукозапис. Та найголовніше вона привносить смак і дихання сучасності. На сцені театру «Ленком» (м. Санкт - Петербург) уже понад чверть століття з великим успіхом йде рок – опера «Юнона і Авось» вищезгаданого композитора. Упродовж цього часу головну чоловічу роль виконував відомий актор театру і кіно Микола Караченцов.
Слухання музики. «Алілуйя кохання» з рок-опери «Юнона і Авось» муз. О. Рибнікова сл. А. Вознесенського.
Декілька років тому світ сприйняв оваціями прем’єру французької рок – опери «Моцарт». Ця вистава полонила тисячі сердець поціновувачів такої музики в багатьох країнах світу, зокрема, Бельгії, Швейцарії, України, Японії, Китаю та Росії. Рок – опера присвячена історії життя В.А.Моцарта. Музику до не написали композитори Жан П’єр Піло та Олів’є Шультез, а вірші - Дов Аттьята Франсуа Шоке.
Слухання музики. Рок-опера Жан-П’єр Піло, Олів’є Шультез «Моцарт», «Думати про нездійснене», («Penser L’impossible»), «Бунтар» («Le Trublion»), «Бім – Бам- Бім - Бум» («Bim – Bam – Bim - Boum»)
Перегляд рок-опер.
Перегляньте уривок рок-опери «Моцарт». Проаналізуйте її музичні композиції.
Фізкультхвилинка «Веселий настрій».
Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу (за вибором вчителя).
Розучування пісні муз. О. Рибнікова сл. А. Вознесенського «Я ніколи тебе не забуду» з рок-опери «Юнона і Авось»
Ознайомлення зі змістом пісні та її мелодією.
Розучування мелодії по фразах, проплескування ритмічного малюнка.
Виконання пісні піж акомпанемент інструмента.
Виконання пісні групами.
Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.
14. Домашнє завдання.
Які види мистецтва можуть взаємодіяти в рок – опері?
Які особливості музичної мови та манери виконання вокальних номерів відрізняють рок – оперу від опери?
Створіть сценарій рок – опери на вільну тему, підберіть музичний супровід.
15. Вихід з класу під мелодію романсу «Я тебя никогда не забуду».
16. Для допитливих — виконання музичного проекту.
МУЗИЧНИЙ ПРОЕКТ
«ЗВУЧАТЬ МЕЛОДІЇ РОК-ОПЕР»
Мета: створити диск із популярними мелодіями рок-опер. Очікуваний результат: диск.
Типологія проекту: індивідуальний, середньої тривалості, практико - орієнтований, музичний.
ПЛАН СТВОРЕННЯ ПРОЕКТУ
1. Прослухай популярні номери із сучасних рок-опер. Збережи ті музичні твори, які тобі найбільше сподобаються, у форматі мрЗ.
2.Розташуй зібрані композиції у певній послідовності (за назвами рок-опер, ступенем їхньої популярності або за виконавцями). Запиши зібрані музичні композиції на диск.
3.Зроби обкладинку диска із назвою та змістом на зворотній стороні.
Презентуй свій диск друзям. Розкажи про авторів та виконавців пісень із рок-опер.