Урок № 39
Спинний мозок.
2. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів
2.5. «Термінологічне лото» (на дошці прикріплені різнокольорові аркуші, на яких із зворотного боку написані терміни. Учні підходять до дошки знімають аркуші і дають визначення термінам)
Перелік термінів: нейрон, нерв, нервове волокно, чутливі нерви, змішані нерви, рухові нерви, сіра речовина, аксон, дендрит, біла речовина тощо.
2.6.Виконати тестові завдання на встановлення однієї або декількох вірних відповідей:
1.Сіра речовина — це:
а)скупчення аксонів; б)скупчення дендритів;
в)скупчення тіл нейронів г)скупчення тіл нейронів і аксонів
2.Назвіть властивості нервової системи:
а)збудливість; б)провідність;
в)скоротливість; г)розслаблення.
3.До складу нервів входять:
а)тіла нейронів б)сполучнотканинна оболонка;
в)кровоносні судини г)нервові волокна
4.Кількість черепно – мозкових нервів:
а)12 б)22
в)32 г)42
5.Кількість спинномозкових нервів:
а) 11 б)21
в) 31 г)41
6.Доскладу периферичної нервової системи входять:
а) спинний мозок б)нерви
в)нервові вузли г)головний мозок
4.Засвоєння нового матеріалу
1. Будова спинного мозку
Розповідь вчителя:
Спинний мозок лежить у каналі хребта і являє собою тяж завдовжки 41-45 см (у дорослої людини), дещо сплющений спереду назад. Вгорі він безпосередньо переходить у головний (довгастий) мозок, а внизу закінчується конічним звуженням, від якого вниз відходить кінцева нитка, утворена оболонками мозку. Ця нитка спускається в крижовий канал і прикріплюється до його стінки. Спинний мозок розділений двома борознами (передньою і задньою) на праву і ліву половини.
Проектування зображення на екран:
Спинний мозок оточений трьома оболонками: твердою, павутинною і м'якою.
Проектування зображення на екран:
Пошукова робота з підручником:
1 варіант – Яка будова і значення твердої оболонки мозку?
2 варіант - Яка будова і значення павутинної оболонки мозку?
3 варіант – Яка будова і значення м’якої оболонки мозку?
Очікувані відповіді учнів:
Зовнішня тверда оболонка утворена щільною сполучною тканиною, в деяких місцях зростається з кістками хребта. Павутинна оболонка лежить під твердою - це тонка, щільна пластинка, бідна на нерви і судини. Під павутинною оболонкою лежить м'яка оболонка, яка щільно прилягає до поверхні мозку і заходить у всі заглибини на його поверхні. Вона утворена пухкою сполучною тканиною, містить багато кровоносних судин. Між м'якою і павутинною оболонками утворюється надпавутинний простір, заповнений рідиною, яка відіграє роль лімфи.
Розповідь вчителя:
На поперечному перерізі спинний мозок має вигляд овалу. Всередині спинного мозку розрізняють сіру речовину, утворену тілами нейронів.Сіра речовина утворює дві вертикальні колони в правій та лівій половинах спинного мозку. Посередині проходить вузький центральний канал із спинномозковою рідиною. В кожній колоні сірої речовини розрізняють два стовпи — передній і задній. На поперечному розрізі спинного мозку ці стовпи мають вигляд рогів і нагадують літеру Н або метелика.
Проектування зображення на екран:
Сіра речовина спинного мозку утворює з кожної сторони по два виступи: короткі і широкі виступи, що йдуть до передньої поверхні мозку, називаються передніми рогами, а в напрямку до задньої поверхні витягуються вужчі - задні роги. У сірій речовині передніх рогів містяться тіла рухливих (відцентрових) нейронів, відростки яких утворюють передній корінець. У задніх рогах розташовані клітини проміжних нейронів, через які здійснюється зв'язок між доцентровими нейронами. Задній корінець утворений волокнами чутливих (доцентрових) клітин, тіла яких розташовуються в спинномозкових вузлах. Через задні корінці збудження передається із периферії в спинний мозок. Це - чутливі корінці. Через передні корінці збудження передається від спинного мозку до м'язів та інших органів. Це - рухові корінці. Зовнішня частина спинного мозку - біла речовина, утворена трактами аксонів, укритих мієліном, які здійснюють двосторонні зв'язки між головним і спинним мозком. У білій речовині лежать волокна чутливих і рухових нейронів, по яких проходить збудження від рецепторів у центральну нервову систему і від неї до різних органів.
Запитання до учнів:
Проектування зображення на екран:
Від спинного мозку відходять спинномозкові нерви.
Ділянка спинного мозку з однією парою спинномозкових нервів називається сегментом. Таких сегментів у спинному мозку 31. Від них відходить 31 пара змішаних спинномозкових нервів, об’єднаних у відділи: 8 шийних, 12 грудних, 5 поперекових, 5 крижових і 1 куприковий.
Кожний нерв починається двома корінцями — переднім і заднім, які утворюють при виході із хребетного каналу один спинномозковий нерв, що йде на периферію.
Проектування зображення на екран:
Заповнення таблиці:
Відділи спинного мозку |
Що іннервує |
Шийний |
|
Грудний |
|
Поперековий |
|
Крижовий |
|
Куприковий |
|
2. Функції спинного мозку
Спинний мозок виконує дві основні функції: рефлекторну і провідникову.
Робота в парах
Завдання:
1 – ий учень – рефлекторна функція спинного мозку
2 – ий учень – провідникова функція спинного мозку
Після опрацювання учні обмінюються отриманою інформацією
«Мозковий штурм»
5.Узагальнення і закріплення знань
1.Робота в парах (завдання роздається на кожну парту)
Вставте в текст пропущені слова:
Спинний мозок має вигляд трубки діаметром …(8 – 14мм) та довжиною…( 41 – 45 см). Він розташований у …(каналі хребта).Спинний мозок захищений …(трьома) оболонками:……………… (твердою, павутинною та м'якою).В центрі спинного мозку розташований….(центральний канал), заповнений рідиною – ….(спинномозковою рідиною (ліквором)). У спинному мозку розрізняють … (білу і сіру) речовини. Сіра речовина розташована … (навколо спинномозкового каналу). Біла речовина розміщена…(навколо сірої). Спинний мозок складається з …(31) сегменту.Від кожного сегменту відходить...(одна пара нервів). Кожен нерв починається двома корінцями: ...(переднім та заднім).У задніх корінцях розташовані ….(чутливі нейрони), а у передніх – …(рухові нейрони).Спинний мозок виконує….(провідникову та рефлекторну функції).