Дана розробка уроку має допомогти учням пригадати, систематизувати й узагальнити знання
про найвидатніші здобутки української літератури 70-90-х р. ХІХ ст.;
розвивати навички систематизації та узагальнення ознак художніх
творів, літературних напрямів і стилів; удосконалювати вміння вислов-
лювати власні думки та аргументувати їх;
виховувати повагу до духовних надбань людства, художньої літератури,
загальнолюдських цінностей.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань
Вид: літературна вікторина
Чаплинський професійний аграрний ліцей
Розробка уроку на тему:
«Узагальнення та систематизація вивченого з тем: «Вступ. Реалістична українська проза», «Театр корифеїв», «Титан духу і думки»
Укладач:
викладач української літератури
спеціаліст І категорії
Даниліна Віта Миколаївна
2018
Тема: «Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу з тем: «Вступ. Реалістична українська проза», «Театр корифеїв», «Титан духу і думки»
Мета: допомогти учням пригадати, систематизувати й узагальнити знання
про найвидатніші здобутки української літератури 70-90-х р. ХІХ ст.;
розвивати навички систематизації та узагальнення ознак художніх
творів, літературних напрямів і стилів; удосконалювати вміння вислов-
лювати власні думки та аргументувати їх;
виховувати повагу до духовних надбань людства, художньої літератури,
загальнолюдських цінностей.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань
Вид: літературна вікторина
Методи і прийоми: п’ятий зайвий , склади ілюстрацію, «чорний ящик», встановлення
відповідності, рефлексія, «мозковий штурм», усні клоуз-тести
Міжпредметні зв’язки: географія (назви сіл), зарубіжна література (повість, комедія,
роман, оповідання, драма, поема, новела, реалізм)
Обладнання: дошка, назви конкурсів, завдання до конкурсів кожній команді, годин-
ник, емблеми капітанів команд, чорні ящики, горіх, листя, крило
Перебіг уроку
І. Оргмомент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вступне слово вчителя
ІІІ. Узагальнення та систематизація знань учнів
1конкурс: «Розминка»--«Хитрі трикутники»
Масимальна оцінка 3 бали, час виконання 1-2 хвилини
Знайдіть поняття, що об’єднує.
Відповіді: 1. Україна, письменники-реалісти; 2. І.Франко, кохання; 3. Сім’я, театр
Підведення підсумків.
2 конкурс: « Чорний ящик»
Пропонується 2 чорних ящики, пояснити, як пов’язані предмети, що в них зна-
ходяться з українською літературою.
Відповіді: (горіх-«Легенда про вічне життя» І.Франка), листя («Зів’яле листя»
І.Франка), документи («Мартин Боруля» І.Карпенко-Карий) , ніж (Чіпка Панаса Мирного) або крило («Сойчине крило» І.Франка)
Максимальна оцінка 3 бал, час на розгадування 1 хв.
Підсумок. Слово журі.
3 конкурс: «Установи відповідність»
Максим. оцінка 21 бал, (кожна правильна відповідь—1 бал), час викон.5-7 хв
А) «Хто автор твору?»
Установіть відповідність між авторами та їхніми творами:
Д «Земля».
Відповіді: 1—б, 2—в, 3—г, 4—а.
Б) «Назви героя»
Установіть відповідність між назвою твору та його героєм:
Д «Мартин Боруля» .
Відповіді: 1—в, 2—а, 3—д, 4—б.
В) «Знайди псевдонім»
Установіть відповідність між прізвищем письменника і псевдонімом:
Д О.Гончар.
Відповіді: 2—в, 3—б, 4—а.
Г) «Визнач жанр»
Установіть відповідність між назвою твору і його жанром:
Є «Чого являєшся мені у сні?»
Відповіді: 1—в, 2—г, 3—д, 4—е, 5—а, 6—б.
Д) «Вибери портрет»
Установіть відповідність між прізвищем письменника та його портретом.
Слово журі.
4 конкурс: «Клоуз-тести» (або «Дайте швидку відповідь)»
По-черзі кожній команді, якщо дана команда не знає—запитую іншу.
Кожна правильна відповідь 1 бал.
5 конкурс: «Художній»
1). З якого твору малюнок? (сойка і воли)
2). Скласти ілюстрацію, назвати, хто зображений, з якого твору та автора даного твору. Масимальна оцінка 7 балів, час виконання 2 хвилини
Відповіді: Мойсей, Чіпка, Галя, Мартин Боруля
Слово журі.
6 конкурс: «П’ятий зайвий»
І к. 1. Лаврін, Мелашка, Мотря, Михайло Гурман, Омелько Кайдаш.
ІІ к. 1. Чіпка, Галя, Христя, Микола Задорожний, Максим Гудзь.
І к. 2. Датан, Олександр, Авірон, Мойсей, Азазель
ІІ к. 2.Роксана, Мартин, генерал Птоломей, богиня, аскет.
. Макс.оцінка 2 бали.
7 конкурс: «Склади цитату»
Масимальна оцінка 3 бали, час виконання 1-2 хвилини
ІV. Підведення підсумків уроку
Слово журі. Визначення команди-переможниці. Виставлення оцінок.
V. Рефлексія
-Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
- Що найбільше запам’яталось?
-Яке завдання було найцікавішим? Найлегшим? Найважчим?
VI. Інформація-інструктаж домашнього завдання
1. Повторити пройдений матеріал.
2. Підготуватись до контрольної роботи.
Список використаних джерел
1