Тема: Опрацювання тексту «Є на світі чарівні слова» Марії Бабенко. Робота з твором.
Мета: навчати школярів уживати слова та вислови ввічливості в різних мовленнєвих ситуаціях; розширювати словниковий запас учнів; формувати культуру мовлення; розвивати увагу, мислення; виховувати в учнів ввічливість, чемність, доброзичливість, шанобливе ставлення до оточуючих, загальну культуру.
Обладнання: містечко Ввічливе, книга Доброти, словникові слова, презентація, мультиплікаційний герой, дерево веселих пташенят, прислів’я, проблемні ситуації, аудіо, фізкультхвилинка, наліпки, відеоролик.
Хід уроку:
1.Організація класу. Емоційне налаштування на урок.
- Любі діти! Давайте привітаємо один одного з любов’ю в очах, з посмішкою на вустах і з добротою в серці.
Вже дзвінок нам дав сигнал.
Працювати час настав.
Попрацюємо старанно,
Щоб урок пройшов не марно.
Вас вітаєм посмішкою нині
У шкільній нашій родині.
Бо усмішка всіх єднає,
Жити в дружбі помагає!
2.Актуалізація опорних знань.
2.1.)Читання вірша вчителем.
— Що таке Батьківщина?
Знаєш ти, що таке Батьківщина?
Батьківщина — це ліс осінній,
Це домівка твоя і школа,
І гаряче сонячне коло.
Батьківщина — це труд і свято,
Батьківщина — це мама і тато,
Це твої найщиріші друзі
І бджола у веснянім лузі.
Батьківщина — це рідна мова,
Це дотримане чесне слово.
3.Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
- Діти, а чому Батьківщина — це рідна мова? Що означають слова «дотримане
чесне слово»? А які слова в нашій мові називають чарівними і, які мають
магічну силу?
— Хто здогадався, що це за слова?
— Як називаються такі слова? (Ввічливі)
мовленнєвих ситуаціях. І для цього ми відправимося у цікаву і повчальну
подорож до містечка Ввічливе. А допоможе нам кіт Леопольд.
- А як ви думаєте, чому саме цей мультиплікаційний персонаж нам
допомагатиме?
4.Вивчення нового матеріалу.
4.1.Бесіда про ввічливі слова.
Усі мешканці містечка Ввічливе справді ввічливі: вони ввічливо
вітаються, розмовляють, поводяться. А чи вмієте ви, діти, ввічливо вітатися?
Давайте разом створимо дерево ввічливих слів, на яке запросимо дуже гарних пташенять та комашок…
— А як ви вранці (вдень, ввечері) вітаєтеся зі своїми рідними?
— Якими ніжними словами їх називаєте?
Говорити людям «доброго ранку», «доброго дня» чи «доброго вечора» означає бажати їм гарного ранку, дня чи вечора. А хіба приємно, коли тебе вітають похнюплено і сердито? Словосполучення «доброго дня (ранку, вечора)» має чарівну силу. Вимовити його зовсім нескладно, а якщо при цьому ще й посміхнутися, на душі стане легко і приємно!
— Я теж дуже люблю вітатися!
Доброго ранку! Всіх я вітаю.
Доброго ранку людям бажаю.
Доброго дня і доброї ночі,
Доброго вечора зичу охоче.
Доброго дня вам! — щиро вітаюсь, —
Будьте здорові! Людям всміхаюсь.
- А яке слово найчастіше зустрічається в українських вітаннях?
( «Добрий, доброго...».)
- Що ж це означає?(Побажання добра.)
4.2.Подорож до містечка Ввічливе.
— От ми і прибули до містечка Ввічливе. Стоїть воно на берегах двох річок — Дякую і Спасибі. Це слова подяки. їх треба вживати завжди, коли хтось тобі зробив хоч малесеньку послугу, щось добре. У цих річках ніколи не висохне вода, бо ввічливі люди увесь час поповнюють їх чарівними словами подяки.
— Є ще чудове і лагідне озеро в країні Ввічливості — озеро Будь Ласка. Щодня вода цього озера стає ще більш ласкавою, м’якою, бо люди не забувають говорити ці слова, коли звертаються один до одного з проханням.
Будь ласка! Прошу я вас, будьте ласкаві!
Гарні, приємні, чудові слова!
Теплі слова ці, як сонце, яскраві —
Ключ, що людського серця відкрива.
людей, як ключ?
Добрі слова — це, звичайно, добре, але треба ще й розуміти, коли і як їх
вживати.
Далі наш шлях проходитиме повз гору Вибачень.
- Діти, як на вашу думку, коли треба попросити вибачення?
Вибачаються тоді, коли щось зробили ненароком або справді хочуть
виправитися, розуміють свою провину, або тоді, коли змушені порушити
якісь правила.
— Запам’ятайте: справжня чемність — гарна поведінка, а ввічливі слова її
лише підтверджують. За поганої поведінки ці слова нічого не варті.
— От ми і познайомились із містечком Ввічливе. Сподіваюся, вам наша подорож сподобалася і дечого навчила:
• що треба вітатися, щоб побажати доброго здоров’я і настрою;
• не забувайте говорити людям «спасибі» чи «дякую»;
• за потреби не забувайте вибачення попросити;
• а найголовніше — це добра поведінка, добрі вчинки!
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Дуже гарно ми трудились
І звичайно всі стомились.
Тож часу не гаймо
Фізкультхвилинку починаймо.
(МУЛЬТИМЕДІЙНА ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА)
4.2.1. Мовленнєва розминка
1) Робота над скоромовкою.
Ґава проґавила ґавеня.
2) Робота над чистомовкою.
Чечір-вечір, чечір-вечір.
Хтось воркує біля печі.
Чорні лапи, вуса, ротик,
Чечір-вечір, чорний котик!
Робота з підручником.Ввічлива розминка.
-Починаємо з розминки. Прочитайте вірш Валерія Гужви.
-Читання хором вголос.
- Про що розповідається в розминочці?
4.3.Робота над заголовком тексту. Робота в парах. Технологія «Передбачення».
- Продовжуємо працювати. Уважно прочитайте назву тексту.
- Порадьтеся з сусідом, про що піде мова в тексті?
4.3.1.Опрацювання тексту. Первинне читання вчителем.
- А тепер настав час прочитати текст. Сядьте зручно і уявіть, що в нас відкривається читальня творів.
4.3.2.Читання вголос. Словникова робота.
УВАГА! Налаштуйтесь на роботу.
Читання тексту «ЛАНЦЮЖКОМ»
4.3.3.Вибіркове читання з використанням технології «Кубик Блума».
Якщо на питання ти відповідь знаєш,
В крісло автора сідай.
А як думку ти закінчиш,
Естафету передай.
Запам’ятайте! Кожна людина може не навмисне штовхнути, із не обережності, то потрібно попросити вибачення, пам’ятаємо про нашу гору Вибачень. Про це ніколи не можна забувати.
5.Закріплення вивченого матеріалу.
5.1. Вправа «Чарівні слова»
Бути чемними, ввічливими нам допомагають ввічливі слова. Ви всі їх знаєте. Давайте об’єднаємо ці слова у групи. Це можуть бути групи слів вітання, подяки, вибачення, інші слова ввічливості.
(Учні по рядах підходять до дошки і прикріплюють до групи слів своє слово ввічливості під музичний супровід. Обговорення правильності вибору).
|
|
Кінцевий результат
Слова вітання чи прощання |
Слова вдячності |
Слова вибачення чи прохання |
Інші ввічливі слова |
Доброго ранку На добраніч Доброго дня Щасливої дороги Добрий вечір Здрастуйте До побачення На все добре Будьте здорові Радий вас бачити Приємно зустрітися Хай вам щастить Мої вам вітання |
Щиро вдячний Дякую Спасибі
|
Будьте ласкаві Вибачте Пробачте Будь ласка Дозвольте потурбувати Перепрошую
|
Заходьте, будь ласка Дозвольте вам допомогти Сідайте, будь ласка Смачного Приємного апетиту Гарних снів Приємного апетиту
|
Бесіда
стає приємно і хороше.
5.2.Гра «Кореспондент»
- Я – кореспондент шкільного телебачення, хочу взяти у вас інтерв’ю.)
- Чого нас навчає оповідання Василя Сухомлинського?
- Які почуття викликає у вас цей твір?
- Діти, я теж хочу поділитися своїми почуттями від прочитаного сьогодні твору. Спочатку це були хвилювання та тривога. А потім я відчула захоплення від вчинку хлопчика, повагу від нього. І я б хотіла, бачити вас такими. Хочу гордитися вами.
5.3. Гра «Ввічливо чи неввічливо?»
Умови гри. Якщо ввічлива людина повинна робити те, що я називаю, то ви плескаєте в долоні, а якщо ні — тупочите ногами.
1. Прибери мерщій в кімнаті, Й чистим, вмитим за сніданком Привітайся до матусі: - Рідна, з добрим ранком!
|
5.Не вмивайтеся ніколи І не мийте навіть рук. Непотрібне це заняття, Не варте стільки мук. |
2. Потім радісним, привітним Поспішай до трав, до квітів. А щоб день пройшов не марно — З усіма поводься гарно.
|
6.Друг в біді не лишить, Щирим словом втішить, — Отакий він незрадливий, Справжній друг! |
3.У дівчаток гарні кіски, Але надто вже малі. А щоб більші виростали, Ми їх тягнем до землі?
|
7.Галасуй, пищи, гукай, Коли хтось відпочиває. 8.Роби комусь зле, Якщо цього ніхто не бачить. |
4.Без запрошення йди в гості, Не вітайся там ні з ким. І нізащо слів «Будь ласка!» І «Пробачте!» не кажи! |
9.Усміхнися сонечку: «Здрастуй, золоте». Усміхнися квіточці — Хай вона цвіте! Усміхнися дощику: «Лийся, мов з відра». Друзям усміхнися, Побажай добра. |
5.4. Робота в групах
Розв’язування проблемних ситуацій
— Як слід учинити, якщо:
• у тебе перестала писати ручка;
• ти випадково когось штовхнув;
• хлопчик і дівчинка (учитель) одночасно підійшли до дверей;
• тобі хочеться погратися іграшкою твого друга.
— Як звернутися до мами, щоб вона купила тобі цукерок?
— Як звернутися до перехожого, щоб дізнатися, котра година?
5.5. Робота з прислів'ями (скласти прислів’я з окремих слів). Пояснити значення.
6.Підсумок уроку
6.1.Підсумкова бесіда.
- Продовжіть речення «Якщо я ввічлива (ввічливий), то я ...
- Мені дуже сподобалося, як ви працювали. Я сподіваюся, що після нашого сьогоднішнього уроку ви станете ще трішечки добрішими, уважнішими до людей, своїх рідних, однокласників і до себе.
- Чого ми навчилися сьогодні на уроці?
- З яким виразом обличчя потрібно вітатися?
- Чи можна старшим казати «Привіт!», «Бувай!»?
- Чи можна вітатись сидячи?
- Які слова вітання знаєте?
- Які слова прощання знаєте?
- Хто вітається першим старший чи молодший?
6.2.Вправа «Коло єднання»
- Друзі, дзвіночок нагадує нам про закінчення уроку.
- Якщо від сьогоднішньої зустрічі у ваших душах залишиться зернинка добра, я прошу вас приклеяти маленьке сердечко(демонструю) в книгу Ввічливості. Бо світом править любов, доброта.
А якщо ви вважаєте, що добрим бути не обов’язково – тоді нехай воно залишиться у вас на парті.
(звучить пісня«Промінчик доброти» )