Конспект уроку з української мови (7 клас)
Тема . Написання не з дієсловами.
Мета: поглибити знання семикласників про способи творення дієслів, зокрема про префіксальний спосіб; сприяти зміцненню навичок правопису дієслів з часткою не разом і окремо; розвивати вміння правильно писати дієслова з вивченою орфограмою; виховувати любов до усної народної творчості.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Словниковий диктант
Невільник; невисокий; недостача; неук; неволя; не широкий, а вузький; не горе, а радість; хлопець не високий, не пам’ятати, не хотіти, недоїдати, ненавидіти, незчутися, хлопчик не має друзів, у хлопчика немає друзів, не зберегти, недооцінити, не пишеться, не вивчити, недописати, непокоїтися.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
Завдання уроку :
ІУ. Сприймання й усвідомлення учнями навчального матеріалу.
1.Робота з таблицею «Не з дієсловами».
Не з дієсловами
|
Разом |
Окремо |
нехтувати, ненавидіти.
|
не прийшов, не цвісти.
|
недочувати, недобачати |
не дослухати розмову |
|
Написання деяких слів залежить від їхнього лексичного значення |
|
|
|
|
Присудкове слово немає (нема) і дієслово ІІІ особи однини теперішнього часу не має |
|
У нього немає зошита |
Він не має зошита |
2. Вибірково-розподільний диктант. Записати слова у дві колонки.
Не радіти, нетямитися, не думати, незчутися, не наполягати, недобачати, не співати, недолюблювати, не радіти, нехтувати, не об’єднувати, ненавидіти, не уміти, нездужати.
Слова нетямитися, об’єднувати розібрати за будовою.
3. Фразеологічна хвилинка Відтворити пропущені дієслова. Пояснити значення фразеологізмів у реченні (усно). З двома з них скласти речення і записати.
… лицем в болото; комар носа …; … відбою; ні за холодну воду …; слова обценьками …; палець об палець …; … Бога в серці.
Відповіді: не впасти, не підточить; немає, не братися, не витягнеш; не вдарити; не має.
Фізкультхвилинка.
Я буду вам зачитувати словосполучення, якщо у них не з дієсловами пишеться окремо, ви плескаєте в долоні, якщо разом – то ні.
Без потреби не заходити, Оксана нездужає, його це не турбує, Василько недобачає, йому не щастить, непокоїтися через двійку, на зріст не вдався, не зрушити з місця.
4. Робота в парах. Пояснювальний диктант
Семеро одного (не) ждуть. На ледачій землі і трава (не) росте. Два хитрих мудрого (не) переважать. Сам (не)зчувся, як здоров’я позбувся. (Не)дочув глухий, що (не)добачив сліпий, коли утікав кривий. (Не)має в що солі зав’язать. Уміння в рюкзаку (не) носити.
5. Творча робота
Завдання. Як ви розумієте зміст останнього прислів’я. Розкрийте його зміст, склавши невеличке оповідання, використовуючи при цьому дієслова із не.
У. Підсумок уроку. Оцінювання.
Підсумкова бесіда
- Як пишуться дієслова із не?
- Коли дієслова із не пишемо разом?
- Коли слово немає треба писати разом, а коли окремо?
УІ. Домашнє завдання. Скласти словниковий диктант (25 – 30 слів). Повторити тему «Дієслово».