Тема: Написання складних слів разом, окремо, з дефісом.
Мета: предметні компетентності: поглибити знання про написання складних слів; проаналізувати зміни в українському правописі;
комунікативні компетентності: формувати навички правильного написання слів, знаходити помилки та вміти їх виправляти;
ключові компетентності: розвивати логічне мислення, творчі здібності, збагачувати словниковий запас.
загальнокультурні компетентності: емоційно-ціннісне ставлення до мови.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Обладнання: таблиця, мультимедійний матеріал.
Перебіг уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.
Словниковий диктант.
Записаний, даний, насміх, змолоду, вперше, по-українськи, віч-на-віч, будь-як, на щастя, наприкінці, на чолі, незважаючи на, двоповерховий, жовтогарячий, світло-жовтий, пів Києва, пів яблука, не сьогодні-завтра, ввечері, військовозобов’язаний, авіаквиток, фотозона.
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Правопис складних іменників:
Правило |
Приклад |
Разом |
|
1.Утворені за допомогою сполучного голосного о, е. |
|
2.Першою частиною яких є слова авіа, авто, аудіо, агро, біо, вело, відео, гідро, екстра, електро, кіно, лже, макро, мікро, мілі, моно, мото, псевдо, радіо, соціо, супер, стерео, теле, фото тощо. |
|
3.Першою частиною яких є дієслово у формі наказового способу. |
|
4.Першою частиною яких є числівник, записаний словом. |
|
5.З першою частиною напів-, полу- |
|
6. З першою частиною віце-, екс-, лейб-, альфа-, бета-, максі-, міні-, міді-, обер-, член-, унтер-, штабс-, контр-, поп-, веб- . (але контр-адмірал) |
|
Окремо |
|
1.Власні і загальні назви з числівником пів- (половина від чогось) (але півострів, півкуля, півоберт, піваркуш). |
|
2.Прикладки – видові назви, що стоять після пояснювального слова. |
|
Через дефіс |
|
1.Утворені з двох іменників без сполучних голосних. |
|
2.Прикладки – видові назви, які стоять перед пояснюваним словом. |
|
3.Назви одиниць виміру. |
|
4.Назви професій, посад, спеціальностей. |
|
5.Прикладки, що стоять після пояснюваного іменника й виражають ознаку, яку можна передати прикметником. Виняток: Святвечір |
|
Правопис складних прикметників:
Правило |
Приклад |
Разом |
|
1.Утворені від залежних між собою слів (між ними НЕ можна вставити сполучник і). |
|
2.До складу яких входять слова мало-, багато-, ново-, старо-, давньо-, нижньо-, верхньо- тощо. |
|
3.Першою частиною яких є числівник, записаний словом. |
|
4.Утворені від складних іменників, які пишуться разом. |
|
5.Прислівник + (діє)прикметник без залежного слова. |
|
6.З кінцевою частиною –сотий, -тисячний, -мільйонний. |
|
Окремо |
|
1.Прислівник + (діє)прикметник, якщо прислівник зберігає логічний наголос. |
|
2.Суспільно +прикметник, ящо відповідає формулі. «2 –й компонет – для суспільства» |
|
Через дефіс |
|
1.Утворені від незалежних між собою слів (між ними можна вставити сполучник. Винятки: хитромудрий, зловорожий). |
|
2.Назви відтінків кольору, смаку та поєднання кольорів (але жовтогарячий, червоногарячий, золотогарячий) |
|
3.Першою частиною яких є числівник, записаний цифрами |
|
4.Назви проміжних частин світу |
|
5.З першою частиною військово-, воєнно- (але військовополонений, військовозобов’язаний) |
|
6.З першим компонентом на -ико, -іко |
|
Правопис прислівників |
|
Спосіб творення |
Правило |
Від підрядних словосполучень |
Прислівники, утворені від підрядних словосполучень, пишуться разом: в різні боки — врізнобіч, обома руками — обіруч, на швидку руку — нашвидкуруч, на самий перед — насамперед, має бути — мабуть, не сам хотів — несамохіть, мимо ходити — мимохідь, в один час — водночас; натщесерце, споконвіку, чимскоріш, чимдуж, чимдалі, чимраз, якраз. |
Увага! В прислівникових сполученнях у сто крат (хоч стократ), тим часом (хоч сполучник тимчасом як), все одно, все рівно всі частини пишуться окремо. |
|
Повторенням тих самих, синонімічних або антонімічних незмінних слів |
Складні прислівники, утворені повторенням тих самих, синонімічних або антонімічних незмінних слів, пишуться через дефіс: ген-ген, ледве-ледве, вранці-рано, давним-давно, повік-віків, зроду-віку, врешті-решт, тишком-нишком, геть-чисто, більш-менш, сам-один, видимо-невидимо. |
Через два дефіси пишуться прислівники пліч-о-пліч, віч-на-віч, всього-на-всього, будь-що-будь, хоч-не-хоч, як-не-як, де-не-де, коли-не-коли. |
|
Перша частина пишеться окремо, а дві наступні — через дефіс у прислівниках не сьогодні-завтра, без кінця-краю, з діда-прадіда, з давніх-давен (але з усіх усюд). |
|
Прислівникові сполучення, утворені повторенням того самого змінюваного слова в різних відмінках, пишуться окремо: кінець кінцем (називний + орудний відмінки), один одинцем, одним одно, раз у раз (називний + знахідний відмінки), день у день, рік у рік, раз у раз, сам на сам, час від часу, один в один, з дня на день, з ранку до вечора, з роду в рід, з кінця в кінець |
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
Випишіть складні прикметники та словосполучення у три колонки:
Разом З дефісом Разом
М’ясо/сальний, м’ясо/заготівельний, біло/блакитний, біло/церківський, буряко/збиральний, приємно/здивований, блідо/лиций, блякло/синій, молочно/білий, солоно/копчений, військово/ полонений, лісо/захисний, обернено/пропорціональний, червоно/ блакитно/жовтий, світло/шкірий, світло/шоколадний, хлібо/булочний, червоно/гарячий, всесвітньо/відомий, всесвітньо/історичний, навчально/виховний, давньо/український, довго/тривалий, політико/економічний, військово/спортивний, політично/зрілий, єдино/кровний, сувенірно/подарунковий, олово/рудний, дво/весловий, слюсарно/монтажний, мало/досліджений, професійно/кваліфікований, тепловозо/будівний, ново/утворений, овоче/заготівельний, овоче/баштанний, західно/український, блакитно/окий, блакитно/синій, біло/сніжний, сніжно/білий, м’ясо/яєчний, м’ясо/консервний, сто/тисячний, хімічно/зв’язаний, біло/емігрантський, біло/червоний, кам’яно/вугільний, народно/господарський, народно/демократичний, психолого/педагогічний, овоче/переробний, психологічно/непідготовлений, суспільно/шкідливий, суспільно/політичний, військово/зобов’язаний, широко/доступний, індо/європейський, зелено/золотий, історико/філософський.
Запишіть слова, поясніть правопис частин пів-, напів-, полу- з іменниками.
Пів/ящика, напів/провідник, пів/аркуша, пів/коло, пів/години, пів/дюжини, пів/карбованця, пів/місяця, пів/яблука, пів/юрти, пів/Києва, пів/огірка, напів/автомат, напів/сон, пів/день, полу/мисок, полу/кіпок, пів/класу, пів/Кавказу, напів/фабрикат, пів/острів, пів/Одеси.
Перепишіть речення, підкресліть складні слова. Визначте спосіб їх творення і поясніть правопис.
1. На веселому і життє/радісному обличчі світились живі й зовсім молоді очі (В. Козаченко). 2. За мир у світі всьому - це значить: проти тих, хто в горі все/людському прибутків жде нових (М. Рильський). 3. Тут були темно/зелені гарбузи у яскраво/жовтих плямах, були картаті і смугасті, кругловиді і довгі (О.Донченко). 4. Це був кремезний, широко/плечий і широко/лиций чоловік (Ю.Збанацький). 5. Це була звичайна степова станційка - біло/сніжна й самітна (О. Донченко). 6. Тарас Шевченко був справедливо переконаний, що тільки загально/народне повстання знищить кріпосний лад і принесе жадану волю трудящим (О. Коломієць). 7. Були хвилі, що їх гнало заввишки в три/поверховий будинок (О. Гончар). 8. Жовто/гаряча ягідка глоду розкрилась, і з неї визирало блискуче вічко насіння (О. Донченко).
V. Перевірка знань, умінь і навичок.
1.Разом треба писати всі складні іменники в рядку:
А екс/чемпіон, зірви/голова, напів/провідник
Б орг/відділ, учитель/словесник, живо/пис
В праце/люб, метео/служба, сімдесяти/річчя
Г проф/спілка, відео/телефон, 40/метрівка
Д авто/стоп, багато/тиражка, віце/прем’єр.
2.Разом пишуться всі слова в рядку:
А дев’яносто/літній, мимо/волі, повсяк/час, стоп/кран
Б віце/адмірал, глухо/німий, авто/власник, важко/хворий
В мовно/стильовий, полу/мисок, міні/футбол, пів/огірка
Г десяти/значний, фото/аматор, напів/морок, кілька/сот
Д військово/спортивний, косто/прав, сто/річчя, гори/цвіт
3.Через дефіс треба писати всі слова рядка:
А давним/давно, навчально/виховний, стерео/звук
Б аграрно/промисловий, сніжно/білий, екс/король
В південно/східний, жовто/гарячий, сон/трава
Г біло/зелений, макро/економіка, кіловат/година
Д науково/технічний, блок/система, паро/плав
4.З дефісом пишуться всі слова в рядку
А генерал/майор, кіловат/година, світло/жовтий
Б південно/бережний, південно/східний, північно/західний
В військово/транспортний, військово/зобов’язаний, військово/юридичний
Г ясно/зелений, ясно/окий, ясно/золотистий
5.Через дефіс пишуться всі прислівники рядка
А віч/на/віч, по/домашньому, будь/де
Б по/людськи, як/небудь, в/тричі
В колись/то, хтозна/куди як/найбільше
Г де/не/де, в/цілому, по/четверте
Д на/радість, хоч/не/хоч, далеко/таки
Д вогне/гасник, хліб/сіль, зліт/посадка
VI. Підсумок уроку.
VIІ. Домашнє завдання: параграф 41, виконати вправу 7 с.126.