Розробка уроку "Неповторний світ дитинства у кіноповісті Олександра Довженка "Зачарована Десна".

Про матеріал
На уроці учні ознайомилися з історією створення кіноповісті "Зачарована Десна", розкрили умови формування світогляду головного героя Сашка та моральну красу персонажів твору.
Перегляд файлу

Розробка уроку з української літератури

Автор Чаманова Інна Миколаївна

вчитель української мови та літератури

Вищетарасівського ліцею

Нікопольського району

Дніпропетровської області

 

Тема.  Неповторний світ дитинства у кіноповісті Олександра Довженка «Зачарована Десна»

 

Мета:

-         ознайомити учнів з історією створення кіноповісті «Зачарована Десна»;

-         розкрити моральну красу та духовну велич героїв твору, під впливом яких відбувалося формування особистості Сашка;

-         проаналізувати морально-етичні проблеми твору;

-         формувати предметні, ключові та загальнокультурні компетентності;

-         виховувати повагу до майстра світового кіно – О. П. Довженка, любов до рідної землі.

 

Тип уроку: урок формування умінь і навичок.

 

Обладнання: мультимедійний проєктор,презентація « Майстер світового кіно»,кіноповість « ЗачарованаДесна»О.П.Довженка,вислови великих людей про Олександра Довженка.

 

Перебіг уроку

 

«Зачарована Десна» - це задушевна лірична сповідь,

по вінця напоєна любов’ю до рідного краю,

до трудового народу, до України.

      Максим Рильський

 

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.

 

     І. Озвучення учнями фрейму (домашнє завдання).Орієнтовні відповіді.

    

О. Довженко

 

Хто він?

Який він?

О

Р

І

Є

Н

Т

О

В

Н

О

 

кінорежисер

кіносценарист

письменник

художник

публіцист

творець-

мислитель

(Ч. Чаплін)

 

«Живий акумулятор ідей»

неперевершений мрійник

багатогранно обдарована особистість

закоханий у світ

людину

природу

романтик

 

Учитель.

Отже, Олександр Довженко – майстер світового кіно. Його фільм «Земля» на Всесвітній виставці у Брюсселі в 1958 р. був названий у числі дванадцяти найкращих фільмів усіх часів і народів.

-         А що сказав про О. Довженка Чарлі Чаплін?

 

Учень. «Слов’янство поки що дало світовій кінематографії одного творця-мислителя та поета – Олександра Довженка».

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель.

У статті «Довженків світ» Олесь Гончар говорив: «Мабуть зустріч із живим Мікеланджело не справила б враження більшого, ніж те, що зосталося після зустрічі з ним, автором «Землі» та «Арсеналу».

Великість. Крилатість. Могуття духу.

Ось такими, певне, були люди епохи Відродження, - подумалось мені. – Справді, духовним побратимом був він титанам цієї розквітлої доби».

-         А які асоціації виникають у вас, діти, коли чуєте прізвище «Довженко»?

Відповіді учнів.

 

Учитель.

Сьогодні на уроці маємо з’ясувати, як змогла дитина неписьменних батьків досягти таких висот, стати засновником українського кіно. Це і буде проблемне питання нашого уроку.

 

ІV. Оголошення теми, мети уроку.

Учитель.

-         Сьогодні ми здійснимо віртуальну подорож до світу дитинства О. П. Довженка,

простежимо, під впливом яких обставин відбувалося становлення його особистості.

Будемо працювати за планом. (На кожну парту роздаю аркуші з планом).

 

  1. Інтерв’ю з письменником.
  2. Історія написання кіноповісті.
  3. Специфіка твору.
  4. Два ліричні герої твору: малий Сашко і зрілий майстер О. Довженко.
  5. Бачення персонажів твору крізь призму ліричних героїв.
  6. Морально-етичні проблеми, порушені у творі.

 

 

V. Опрацювання навчального матеріалу.

 

Перегляд презентації « Майстер світового кіно».

Інтерактивна гра «Інтерв’ю з письменником».

Кореспондент.

-         Чи можете Ви визначити основну рису Вашої родини?

 

Автор.

-         Основна риса характеру нашої сім’ї – вміння насміхатися над усім і, в першу чергу, один над одним і над самим собою. Ми сміялися над владою, над богом, над чортом… Дід, батько, мати, брати і сестри…

Кореспондент.

-         Чи ж здійснилися Ваші задуми?

Автор.

-         Я поспішав кудись ціле своє життя. Все поспішав, все чогось турбувався, що чогось не встигну, чогось не дороблю. Я й досі думаю, що будь я Богом, я переробив би цілий світ, зробивши його кращим.

Кореспондент.

-         А як Ви прийшли до праці в кіно?

Автор.

-         Я почав відвідувати натурні зйомки одеського режисера. Те, що він робив на зйомці зі своїми акторами, було так погано й безпомічно, що я відразу повеселішав. Я подумав: «Якщо я бачу, що це погано, значить я не такий уже безпорадний. Більше того, я просто візьму і зроблю краще».

Кореспондент.

-         Чи вважаєте Ви себе щасливою людиною?

Автор.

-         Я ніколи не думав, що в одному поколінні можуть вміщатися цілковита неписьменність батьків і зневага до заліза, з одного боку, і реальна підготовка до польоту на інші планети за допомогою атомної енергії, - з другого. Я можу з повним правом сказати, що я людина щаслива. І час, у який я живу і дію, і мислю, великим є часом. Тому і «Зачаровану Десну» пишу вже лише як легкий і прозорий спогад про минуле…

Бесіда.

-         Яким постав перед вами О.П. Довженко з інтерв’ю?Ваші враження від перегляду презентації.

-         Що таке кіноповість як жанр?Який твір можна назвати автобіографічним?

-         Чи можна «Зачаровану Десну» назвати автобіографічним твором?

-         Коли у Олександра Довженка виник задум написати кіноповість?

Відповіді учнів.

Повідомлення учня на тему «Історія створення кіноповісті «Зачарована Десна».

Учитель.

-         Чи має «Зачарована Десна» чіткий сюжет?

-         Пригадаймо специфіку кіноповісті як жанру.

Відповіді учнів.

 

-         Яка особливість композиції кіноповісті «Зачарована Десна»?

Учень.Орієнтовна відповідь.

-         У цьому творі чергуються сюжетно завершені епізоди з авторськими ліричними й публіцистичними відступами.

 

Розповідь ведеться у двох площинах:

перша – новели про дитинство Сашка, його веселі пригоди, пізнання світу, краси, звичаїв, побуту родини;

друга – філософські роздуми зрілого майстра про роль дитинства у формування кожної особистості.

 

Робота з композиційними особливостями твору. Складання схеми.

 

Город і хата

 

До школи   НЕПОВТОРНИЙ   Пригоди з бабою Марусиною

 

Коні    СВІТ ДИТИНСТВА  Смерть братів

 

Сінокіс    Повінь

 

 

 

 

 

Зачитування уривків твору.

Учитель.

-          Які моральні уроки виніс Сашко з цих пригод?

-          Хто є головним героєм твору?

-          Яким постає Сашко зі сторінок «Зачарованої Десни»?

Відповіді учнів.

 

Складання асоціативного ґрона «Сашко» (учні).

 

      допитливий

      мрійливий

Сашко   добрий

    спостережливий

    фантазер

    «ловкий хлопчик, свята душечка»

 

Бесіда.

-         Які пригоди хлопчика вам найбільше запам’яталися?

-         Чи розумів Сашко, що його родині жилося нелегко?

-         Що його вражало?

-         Які моральні уроки родинного виховання стали основою формування його світогляду?

Учні.Орієнтовні відповіді.

-         Дід Семен учив шанувати людей, бачити в них доброту.

-         А батько пояснював хлопчику «Хто ми?»

-         Батьки привчали до праці, брали на сінокіс і давали посильну роботу.

Учитель.

-         Яким вам запам’ятався Петро Семенович, батько Сашка?

Учень.Орієнтовна відповідь.

-         Це була гармонійна людина. В його образі поєднувалася краса зовнішня і внутрішня. «Скільки він землі впорав, скільки хліба накосив! З нього можна було писати лицарів, богів, апостолів, великих учених чи сіятелів – він годився на все… І хоч життя послало йому калюжу замість океану, душа в нього була океанська».

 

 

Складання асоціативного ґрона «Батько» (учні).

Б   великий працелюб

А

Т   людина з високим почуттям власної гідності

Ь   краса зовнішня і внутрішня

К

О   людина з океанською душею

Озвучення.

 

Образ матері Одарки Єрмолаївни. Зачитування епізодів твору, пов’язаних з образом матері.

 

Складання асоціативного ґрона «Мати» (учні).

М   невсипуща трудівниця

А   берегиня роду

Т   людина безмежної душевної доброти

И   страдниця

 

Озвучення.

 

Учитель.

-         Чи виписано у кіноповісті образи дідів детально?

-         Чим запам’яталися вони?

-         Якою постає у кіноповісті річка Десна?

(Учень зачитує уривок «Благословення будь, моя незаймана дівице Десно…»)

-         Які скарби дала О. Довженку на все життя чарівна ріка його дитинства?

 

 

VІ. Рефлексія.

- Які морально- етичні проблеми порушено у творі? (Орієнтовно).

 - роль людини у формуванні особистості;

- взаємозв’язок людини і природи;

- роль праці у формуванні людини;

- розуміння та сприйняття краси;

- утвердження родинних цінностей.

Відповіді учнів на проблемне запитання (метод «Мікрофон»).

 

Учитель.

-         Виконайте завдання на встановлення відповідності (персонаж –цитата).

 

 

  1. Батько                              А. «З нього можна було писати лицарів,

                                                богів, - він годився на все».

 

  1. Самійло Косар                Б. «Він був добрим духом риби, лугу…»

 

  1. Дід Тарас                         В. «У нього були великі руки, які нікого не вбили,

                                               нічого не вкрали…»

 

  1. Дід Семен                        Г. «Він орудував косою, як добрий майстер

                                               пензлем…»

 

 

-         Аргументовано порекомендуйте прочитати кіноповість «Зачарована Десна» молодшим учням (метод «Мікрофон»)

 

VІІ. Підсумок. Оцінювання. Домашнє завдання.

  1. Заповнення «Аркушів оцінювання роботи на уроці».
  2. Озвучення вчителем оцінок.3. Написати твір на тему»Сповідь душі митця у кіноповісті О. Довженка «Зачарована Десна».
docx
Додано
20 вересня 2023
Переглядів
931
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку