Алгебра Клас 9 Урок 21 _________ р
Учитель Лавренюк Світлана Іванівна
Тема уроку: Перетворення графіків функцій
Вид уроку: закріплення знань та формування умінь
Мета:
Навчальна
Виховна
Розвиваюча
Матеріально-технічне забезпечення, дидактичні засоби:
Компетенції: Навчальна, стимульвально-мотиваційна, соціально-трудова.
Функція є тим засобом математичної мови, яке дозволяє описувати процеси руху та зміни, притаманні природі.
Г. Галілео
(Слайд 1)
ХІД УРОКУ
1. Організаційна частина
Учитель з’ясовує присутність учнів, налаштовує їх на роботу, відповідає на питання учнів, встановлює психолого-педагогічний контакт з класом.
2. Повідомлення теми, формування мети та основних завдань Метод: інформаційно-комунікативний, інструктування. (Слайд 2)
Оголошуємо, що урок проведемо у формі гри. Ділимо учнів на дві команди та роповідаємо їм правила гри.
3. Історична п’ятихвилинка та перевірка домашнього завдання. (Метод проектів ) (Слайди 3 - 11)
4. Мотивація навчальної діяльності Метод проектів (Слайди 12-19)
Тема сьогоднішнього заняття дуже важлива, адже знання про функцію та правила перетворень графіків функцій використовуються, як і при вивченні наступних тем з математики, фізики, так і при вивченні багатьох інших предметів пов’язаних з вашими майбутніми професіями.
5. Актуалізацію опорних знань провести розв’язавши кросворд . (Слайди 20 - 26)
Кросворд
6. Перевірка домашнього завдання (Слайди 27 - 31)
Фронтальне опитування провести використовуючи « метод мікрофона» за такими питаннями: (Після відповіді учня на екрані зявляється правильна відповідь)
1. Як можна отримати графік функції
, використовуючи графік функції
?
2. Як можна отримати графік функції
, використовуючи графік функції
?
3. Як можна отримати графік функції
, використовуючи графік
?
4. Як можна отримати графік функції
, використовуючи графік
?
7. Розв’язування вправ
7.1. Розв’язування вправ на використання одного з правил перетворень провести у формі гри “Хто швидше“.(Слайди 32 - 37)
Гра на дві команди проводиться у формі математичної естафети. На інтерактивній дошці з’являється завдання для двох команд. Від кожної команди виходить по одному учаснику, вони одночасно виконують побудову і потім кожен коментує перетворення, яке він виконав, тобто розповість яке правило використав. Учасник, який перший виконав побудову отримує 3 бали за вірно виконане завдання , а інший – 2 бали. Переможе та команда, яка отримає більшу кількість балів. Результатом гри є побудова всіх графіків у конспектах. (робота учнів у парах)
№ 1. На рисунку 17 зображено графік функції
. Побудуйте графік функції:
а)
; б)
.
№ 2. На рисунку зображено графік функції
. Побудуйте графік функції:
а)
; б)
.
№ 3. На рисунку 19 зображено графік функції
. Побудуйте графік функції:
а)
; б)
.
№ 4. На рисунку зображено графік функції
. Побудуйте графік функції:
а)
; б)
.
№ 5. На рисунку зображено графік функції
. Побудуйте графік функції:
а)
; б)
.
7.2. Учитель ілюструє та пояснює застосування кількох правил перетворень графіків функцій одночасно на прикладі. (Слайди 38, 39)
Приклад 1. Побудуйте графік функції
.
7.3. Робота в групах або виконання індивідуальних завдань з підручника
Групи отримують завдання побудувати графіки й описати виконані перетворення. Їм дається по кілька хвилин для спільного обговорення, складання алгоритму перетворень, після чого по одному представнику від кожної групи виступають біля дошки. Результатом роботи в групах є побудова всіх графіків у зошитах. Знову ж таки, виграє та команда, яка швидше представить план перетворень, і правильно та швидко їх здійснить на дошці.
7.4. Завдання для груп №10.11(5) , №10.11(6) або № 10.15, № 10.16
8. Підведення підсумків
8.1. Узагальнення матеріалу провести використовуючи вправу на встановлення відповідності (Слайди 40)
8.2. Домашнє завдання (Слайди 41)
Опрацювати § 2. п.9 - 10. та виеонати № 10.14, № 10.27 (Ст.93, 96).
Учитель з учнями розбирає домашнє завдання.
8.3. Оголошення оцінок
Учитель підводить підсумки уроку, відмічає роботу учнів, коментує отримані оцінки на уроці.
9. Рефлексія (Слайд 42) Продовджи речення: «Сьогодні на уроці Я ….
Учитель: Я дякую всім вам. Хай щастить, і не забувайте слова видатного педагога сучасності Василя Сухомлинського: (Слайд 43)
Математика вчить мислити й разом з тим вселяє віру в безмежні сили людського розуму. Вона виховує волю, характер.
В.О. Сухомлинський