Українська мова 4 клас
Тема: Повторення вивченого про «Дієслово»
Мета: повторити вивчене про дієслово;
закріпити навички правопису не з дієсловами, та особових закінчень, удосконалювати вміння розпізнавати часові форми дієслова та вміння правильно вимовляти дієслова з -ться, - шся;
розвивати вміння аналізувати й синтезувати мовні явища, розвивати мислення, увагу, пам'ять, мовлення;
виховувати любов до мови, природи.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок
Починається урок
Він незвичайний і цікавий
Гостей багато завітало
Аж світліше в класі стало
Тож до гостей поверніться
Їм ласкаво посміхніться
І тепер часу не гаймо
Наш урок розпочинаймо
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Інтерактивна вправа «Очікування»
- Чого кожен з вас очікує від уроку? ( На тому ж слайді внизу випливають речення: « Я очікую, що … Цей урок навчить мене …») ( Я очікую, що на уроці буде цікаво; дізнаюсь про щось корисне, важливе; будемо працювати в групах, парах; … Цей урок навчить мене робити висновки, складати розповіді, висловлювати своє ставлення до почутого… )
-Я теж хочу висловити свої очікування щодо уроку:
2.Вибірковий диктант.
- Виберіть і запишіть тільки дієслова:
Дарувати, вітер,погожий, існувати, історичні,єднатися,Україна, місто, Дніпро, сумує, втеча, лагодити, річка, оглянутися, можливо, але , вийде, мальовничі, оглянувся.
- Підкресліть першу букву в кожному записаному дієслові. Прочитайте утворене слово. (Дієслово)
III. Повідомлення теми і завдань уроку
- Сьогодні ми повторимо правила і виконаємо вправи, які допоможуть вам узагальнити й систематизувати знання з теми «Дієслово». Ви вчитиметесь міркувати, використовувати свої знання на практиці, колективно працювати, допомагати товаришам.
IV. Повторення вивченого матеріалу
1. Каліграфічна хвилинка
Д д ( по половині рядка)
Дієслово (безвідривне письмо)
2. Інтерактивна вправа « Бліц-опитування »( на 2-ому слайді з’являється напис « Бліц-опитування ». Потім по одному випливають запитання, які учні читають мовчки і дають на них відповіді )
Яка частина мови називається дієсловом?
Яким членом речення найчастіше є дієслово? ( Присудком)
З якою частиною мови найчастіше зв’язане дієслово? ( З іменником)
Як називається початкова форма дієслова? (Неозначена форма дієслова)
Чому вона отримала таку назву? ( Незмінна форма дієслова. Не вказує ні на час, ні на особу, ні на кількість)
На які питання відповідає неозначена форма дієслова? ( Що робити? Що зробити?)
Як змінюються дієслова? ( За числами і часами)
В якому числі може вживатися дієслово і коли? (В однині – означає дію одного предмета, у множині – означає дію багатьох предметів)
Назви часові форми дієслів. (Дієслова змінюються за часами: вони мають форми теперішнього, минулого і майбутнього часу)
Як пишеться частка НЕ з дієсловами? ( Окремо)
Яку дію можуть виражати дієслова? (Завершену і незавершену)
На яку дію завжди вказують дієслова теперішнього часу? (Незавершену)
Як утворити від дієслів незавершеної дії дієслова завершеної дії? (За допомогою префікса)
Як змінюються дієслова теперішнього і майбутнього часу? (За числами і особами)
Як змінюються дієслова минулого часу? (За числами, а в однині – за родами)
3. Гра «Мовчанка»
Записати дієслова до потрібного часу.
Грав, грає, буде грати, читають, читав, прочитає, покликав, кличе, кликатиме.
4. Робота в групах
Списати вірш, замінити неозначену форму, що в дужках, дієсловами:
1група - минулого часу,
2 група – теперішнього часу,
3 група – майбутнього часу.
Я (любити) тебе, друже, за те,
Що в очах твоїх море (синіти),
Що в очах твоїх сонце (цвісти),
Мою душу (голубити) і (гріти).
5. Гра «Допоможи знайти букву»
Співа…мо, бач…мо, виход…те, воз…ш, вивча…мо, збира…ш, дума…те, сто…мо, ід…те, чита…мо.
Перевірка
Співаємо, бачимо, виходите, возиш, вивчаємо, збираєш, думаєте, стоїмо, ідете, читаємо.
6. Робота в парах
Поставити дієслова у формі 2-ї особи однини теперішнього часу:
виконувати, перемагати, читати, нездужати, поліпшувати.
7. Творчий диктант
Учитель диктує приказки, вживаючи дієслова теперішнього часу, а учні їх записують у потрібній формі минулого часу.
Сонце гріє, сонце сяє – вся природа воскресає.
Березень у зими кожуха купує, а на третій день продає.
Перевірка
Сонце гріло, сонце сяяло – вся природа воскресала.
Березень у зими кожуха купив, а на третій день – продав.
8. Завдання
Написання частки не з дієсловами.
Два учні аналізували кількість слів у реченні і засперечалися: один стверджував, що слів 8, а інший, що слів – 6. Хто правий?
«Не роби іншому того, чого собі не бажаєш.»
Якого правила не знав 2 учень?
Як пишеться частка не з дієсловами?
Складіть речення на це правило і запишіть його. Зачитайте.
9. «Завершена – незавершена дія.»
Від дієслів незавершеної дії утворити дієслова завершеної дії.
Гріло, текли, зеленіє, летять, росли, цвіте, робили, плели.
V. Підсумок уроку
- Чи виправдались ваші очікування?
Я ЗНАЮ…
Я ВМІЮ…
Я МОЖУ….
- Мої очікування справдились, бо ви намагались висловлювати свої думки точно і красиво, злагоджено працювали в групах і парах, довели, що любите і знаєте свою мову.
( На слайді з’являється слово «Дякую!» )
VI. Домашнє завдання
Я (любити) тебе, друже, за те,
Що в очах твоїх море (синіти),
Що в очах твоїх сонце (цвісти),
Мою душу (голубити) і (гріти).
Я (любити) тебе, друже, за те,
Що в очах твоїх море (синіти),
Що в очах твоїх сонце (цвісти),
Мою душу (голубити) і (гріти).
Я (любити) тебе, друже, за те,
Що в очах твоїх море (синіти),
Що в очах твоїх сонце (цвісти),
Мою душу (голубити) і (гріти).