Урок української мови у 4 класі. "Дієслово. Повторення вивченого про дієслово".

Про матеріал

Урок української мови у 4 класі. "Дієслово. Повторення вивченого про дієслово".

Перегляд файлу

УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В 4 КЛАСІ

ТЕМА. Дієслово. Повторення вивченого про дієслово.

МЕТА: узагальнити знання учнів про дієслово; удосконалювати навички практичного використання дієслів у мовленні; розвивати творчі здібності учнів; сприяти розвитку пізнавальної активності, розвитку зв’язного мовлення; виховувати бережливе ставлення до часу.

ОБЛАДНАННЯ: мультимедійний проектор, підручники з української мови, фразеологічні словники

ХІД УРОКУ

І.    ПСИХОЛОГІЧНЕ НАЛАШТУВАННЯ НА УРОК

Вітання.

Діти беруться за  руки, утворюючи коло, разом з вчителем промовляють:

Ми всі- хороші друзі,

Нам весело в гурті;

Ми всі прекрасні діти,

Хороші, золоті.

Вправа «УСМІШКА»

Якщо посміхнутися перехожому-він посміхнеться у відповідь.

Якщо посміхнуться небу і сонцю-розійдуться хмари.

Якщо посміхнуться Всесвіту- трапиться щось казкове.

Давайте посміхнемося губами, долонями, очима, серцем.

 

 Кому дозволено сісти першим?

Правильно! Спочатку – краса, а потім – сила.

ІІ.  ЕТАП ОРІЄНТАЦІЇ. МОТИВАЦІЯ

  1. Інтерактивний метод «Асоціативний кущ»(із метою актуалізації опорних знань)
  • Я помітила, що ми всі вчасно прийшли до школи, підготувались до уроку, не витрачаючи жодної хвилинки даремно. А от з одним моїм знайомим хлопчиком, на жаль, трапилась така історія.

На екрані – СЛАЙД:

 

 

  • Чому, на вашу думку, хлопчик спізнився до школи?
  • Що незвичайного помітили в тексті?
  • За допомогою якої частини мови я розповіла вам  цю історію?
  • Отже, хто вже здогадався, яку тему ми починаємо сьогодні вивчати?
  • А що ми знаємо про дієслово?

Створюємо асоціативний кущ:

СЛАЙД

ДІЄСЛОВО

 

 

 

ІІІ. ЦІЛЕПОКЛАДАННЯ

  • Бачу, ви багато знаєте про дієслово, однак, декілька «гілочок» порожні; це свідчить про те, що дещо ми ще не вивчали. І сьогодні, на першому уроці вивчення теми «Дієслово» у 4 класі, ми звернемо увагу на значення, роль дієслова у реченні та мовлення і, можливо, зробимо невеличке відкриття.

ІV. ПРОЕКТУВАННЯ

  • Спочатку, щоб із нами не сталось так, як із моїм знайомим хлопчиком, щоб ми все встигли зробити, пропоную скласти план уроку.

СЛАЙД

 

                                  

 

 

 

 

V. ЕТАП ВИКОНАННЯ ПЛАНУ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Спостереження за мовним матеріалом

- Пригадаємо про мого знайомого. Ось він стоїть біля дверей кабінету. Що з ним відбувається? Декілька названих вами слів я запишу.

СЛАЙД

Хвилюється     

Непокоїться

Переживає

-До якої частини мови належать ці слова?

- Як же так? Ми на початку уроку з’ясували, що дієслова означають дію предмета, а ці слова означають стан хлопчика. Отже, ці слова  не належать до дієслів чи , можливо, ми чогось не знаємо про дієслово?

 - А звідки ми можемо одержати інформацію, якщо щось не знаємо або у чомусь сумніваємось?

- Зараз я пропоную об’єднатися у групи і з’ясувати, що означає дієслово.

 

2. Дослідницька робота у групах

І група   працює з підручниками з української мови для 4 класу;

ІІ група  – з підручниками для 6 класу;

ІІІ група – з Інтернет джерел.

  • Отже, що означає дієслово?

Поступово на екрані з’являється СЛАЙД:

 

 

 

 

 

 

  • Яке  відкриття ми зробили?
  • Як можемо сформулювати визначення дієслова?
  • Робота з підручником.

Вправа 271 с. 97

- Складіть та запишіть кластер «Дієслово». За потреби користуйтеся правилом на с.98.

3. Пишу охайно, старанно

- Пригадаймо, як правильно, красиво писати. Із групи слів випишіть ті,що означають стан предмета. Особливу увагу у цих словах зверніть на верхнє з’єднання букви в  із буквами   и, а.

На екрані - зразок з’єднань.

Писати, хвилюватись, поважати, ходити.

  • Які слова ви записали?
  • Що вони означають?
  • Хто запам’ятав слова, які не записали?
  • Що вони означають?
  • Ви дуже уважні та добре зрозуміли, що означає дієслово, отже, можете не тільки виконувати власні завдання, а й допомогти нашому героєві.

4 . Диференційована робота

  • Згадаємо нашого знайомого учня, який спізнився до школи. Він – таки потрапив на урок, але кілька хвилин пропустив і тепер не може впоратись із завданнями.

СЛАЙД

  • Оберіть самі, яке прислівя будете відновлювати.
  • Прочитайте відновлені прислів’я.
  • Поясніть їх зміст.
  • Які дієслова підкреслили у прислів’ях?

 

 

 

 

 

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

5. Робота з текстом

Вправа 272, с. 98.

  1. -Як ви гадаєте, що чекає людей у майбутньому?
  • Можливо, вони літатимуть, як птахи? Чи плаватимуть, як риби? Чи бігатимуть, як найпрудкіші звірі?
  • Прочитайте текст.
  • Як на вашу думку, можна удосконалити сучасні автомобілі?

2.Випишіть з тексту дієслова. У дужках після кожного дієслова вкажіть питання.

6. Творча робота у парах

Складіть та запишіть загадку про транспорт майбутнього, використовуючи лише дієслова.

 

VІ. КОНТРОЛЬНО-  ОЦІНЮВАЛЬНИЙ ЕТАП.

1.Тестові завдання

1) Дієслово означає:

а) дію або стан предмета;

б) тільки дію предмета;

в) тільки стан предмета.

2) Дієслово відповідає на запитання:

а) який? яка? яке?;

б) хто? що?;

в) що робить? що зробить?

3) У реченні дієслово:

а) є тільки присудком;

б) найчастіше є присудком;

4) Фразеологізм пекти раків означає:

а) готувати обід;

б) червоніти;

- Перевірте правильність виконання тестових завдань.

 

 

 

2.Додаткове завдання

Загальне поняття про дієслово. Зв'язок дієслова з іменником - презентація з  української мови

 

3.Рефлексія

 

 

 

 

 

 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема уроку. Дієслово. Повторення вивченого про дієслово.

Номер слайду 2

Продзвенів. Вимкнув. Повалявся. Глянув-вжахнувся. Підхопився. Вдягнувся. Схопив. Ковтнув. Склав. Помчав. Прибіг. Спізнився.

Номер слайду 3

ДІЄСЛОВО

Номер слайду 4

Спостереження за мовним матеріалом;Дослідницька робота в групах;Пишу охайно, старанно;Диференційована робота;Фізкультхвилинка;Робота в парах;Творча робота ;Тестові завдання

Номер слайду 5

Хвилюється Непокоїться. Переживає

Номер слайду 6

Дієслово – частина мови, що означає дію предмета і відповідає на питання: що робити? що робив? що зробив? що робить? що зробить?що буде робити? що робитиме?+ означає стан предмета

Номер слайду 7

Пишу охайно, старанно. Писати. Хвилюватись. Поважати. Ходити.

Номер слайду 8

Відновіть прислів'я, підкресліть дієслова часу, Згаяного, і, не, конем, здоженеш. Одинразвідріж,сімразіввідміряй.

Номер слайду 9

Перевірка1. Згаяного часу і конем не здоженеш.2. Сім раз відміряй - один раз відріж.

Номер слайду 10

Перевірка тестових завдань1. а2. в3. б4. б

Номер слайду 11

Додаткове завдання.

Номер слайду 12

Номер слайду 13

zip
Додав(-ла)
Іджилова Лілія
Додано
1 листопада 2021
Переглядів
671
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку