Розробка уроку "Права дітей"

Про матеріал

Мета уроку: Формувати уявлення про права дитини. Ознайомити учнів з документами, в яких записані права дітей. Дати уявлення про поняття «право», «Конституція», «Конвенція», «ООН».

Формувати життєві компетенції, основи духовно-морального розвитку особистості, самоповагу, основи безпеки власної життєдіяльності. Виховувати почуття гідності.

Перегляд файлу

 

Паспорт уроку

  1. Тема уроку: Права дитини
  2. Класи проведення: 1-4 класи
  3. Урок-подорож
  4. Прізвище, ім’я автора: Сукач Ірина Ігорівна
  5. Місце роботи: ЗОШ І-ІІІ ст. смт Гусятин Гусятинського ройону Тернопільської області
  6. Контактний телефон: 0954674832, електронна адреса: offset_2005@mail.rusukach9216@ukr.net

 

 


 

Тема: Права дитини

Мета: Формувати уявлення про права дитини. Ознайомити учнів з документами, в яких записані права дітей. Дати уявлення про поняття «право»,  «Конституція», «Конвенція», «ООН».

Формувати життєві компетенції, основи духовно-морального розвитку особистості, самоповагу, основи безпеки власної життєдіяльності. Виховувати почуття гідності.

Хід уроку

 

І. Організація класу

Дзвоник всім нам дав наказ:

До навчання стати  час.

Розпочнемо наш урок

В правознавство зробим крок,

Нумо, в потяг всі сідаймо,

У країну знань рушаймо.

У країні цій про право

Дізнаватимемось жваво.

 

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ми вивчатимемо про те, які  права мають діти, які документи гарантують ці права, які групи дітей потребують  особливої турботи та піклування. Дуже важливо, щоб ви навчилися застосовувати знання про права  дітей у повсякденному житті.

 

ІІІ. Подорож.

Із вступного вірша ви, мабуть зрозуміли, що урок цей матиме форму подорожі. Отже, потяг вирушає до першої станції.

 

 

 

  1.                Станція «Історична»

Розповідь вчителя:

Багато століть підряд діти не мали жодних прав. Вони не відвідували навчальних закладів, їх примушували до важкої праці, забороняли висловлювати власну думку і т.д. Право - надана законом  держави можливість здійснювати певну діяльність. Цієї можливості діти не мали. Увагу на дитину, як на особу, що має власну гідність почали звертати  лише у 17-18 ст. і тільки у 20 ст. був прийнятий перший документ про права дитини. Для того, щоб   ознайомитись з ним,  ми маємо вирушити на станцію  «Документальну».

 

  1. Станція «Документальна»

 

1924 р. м. Женева – прийнятий перший документ про дітей – Декларація прав дитини.

Декларація – офіційне проголошення основних принципів, а  також документ, в якому вони викладені.

Впродовж 20 ст. було прийнято ряд документів, спрямованих на захист дітей.

Подивіться уважно, скільки документів було прийнято, щоб виробити та вдосконалити права дитини.

1948 р. – Загальна Декларація прав людини

1959 р. – Конвенція ООН про права дитини.

ООН  - міжнародна організація, до якої входить більше 150 країн світу, утворилася в 1945 р.

Конвенція – це міжнародна угода.

Права, викладені в Конвенції ООН, набувають сили лише в тих країнах, які підписали цю Конвенцію. На жаль є країни, в яких грубо порушуються  права дітей.

Наша ж держава прагне, щоб у її юних громадян  було щасливе дитинство, тому:

В 1991 р.  – Україна приєдналася до Конвенції ООН про права дитини.

В 1991 р. – Україна приймає Закон України про освіту.

В 1993 р.  – створено Всеукраїнський комітет захисту дітей.

В 1996 р. – прийнято Конституцію України.

В 2001 р. – прийнято Закон України про охорону дитинства.

Конституція – основний закон країни.

Перша у світі Конституція  була написана саме українцем – козацьким писарем Пилипом Орликом ще у 1710 р. Це ще раз доводить, що українці – велика нація. Ми є нащадками мудрого, славетного народу, а не «малоросами», в чому переконують нас давні вороги України –  москалі.  Щоб вам легше було запам’ятати права дітей, зазначені  у документах, переїдемо до станції «Плакатна».

 

  1.                Станція «Плакатна» (Додаток №1)

На цій  станції ви познайомитесь із плакатами, які можна поділити на 3 групи.

1 група називає права дітей:

Всі діти мають право на:

  • життя;
  • повноцінне харчування;
  • вільне спілкування;
  • інформацію;
  • свободу совісті, думки і релігії;
  • вільно висловлювати свої погляди;
  • медичну допомогу;
  • відпочинок і дозвілля;
  • освіту;
  • любов і піклування;
  • всі діти є рівні у правах.

2 група плакатів вказує на те, які діти потребують особливої турботи:

  •    діти без сімей;
  •    діти-інваліди;
  •    діти-біженці;
  •    діти, що перебувають у конфлікті із законом.

Скажіть, будь ласка, яка група дітей появилася в Україні у зв’язку з російською агресією?

Так. Це діти-біженці зі сходу нашої держави. До таких діток ми маємо виявляти багато любові, тепла, уваги, бо на їхню дитячу долю випали страшні, непосильні випробування.

3-тя група плакатів повідомляє про те, що  не повинно бути з дітьми:

Жодна дитина не повинна бути:

  • об’єктом сексуальних посягань;
  • жертвою насильства або війни;
  • скривджена і зневажена;
  • примусово залученою до праці.
  •  
  1. Станція «Поетична»

 

Тут ми познайомимося з віршами, у яких розповідається про права дітей. Відомо, що поезія легше запам’ятовується, ніж проза.  Тому всі охочі знати свої права, можуть вивчити їх напам’ять.

Учень читає вірш

У неньки народилося дитя.

Дитя моє, Бог дав тобі життя!

Ти на життя і щастя маєш право

Під золото-блакитним знаменом

Своєї української держави

(С. Кириленко. Л. Слабошпицька)

- Про яке право йдеться у вірші?

- Хто гарантує це право?

Я зачитую вам власний вірш, а ви запам’ятовуйте права, про які в ньому йдеться.

Нам Конвенція всесвітня

Гарантує малолітнім

На освіту повне право,

Відпочинок і забави,

На любов і піклування,

Повноцінне харчування,

На медичну допомогу,

Вільну совісті дорогу,

Право висловить свій погляд

На інформацію і догляд.

Мають діти охорону

Від народного закону.

Всім дорослим треба знати,

Що дітей не можна брати

На роботи непосильні,

В незаконні справи, війни.

Ще на жаль є в світі дітки

Хворі, біженці, сирітки.

Захищати їхнє право.

Зобов’язана держава.

Сукач І.І.

І в документах, і у віршах згадувалося про право на відпочинок, отже, будемо й ми відпочивати.

  1. Станція «Фізкультхвилинка»

 

Сильний вітер до землі 

гне дерева молоді, (присідають)

А вони ростуть, міцніють (піднімаються)

Вгору тягнуться, радіють. (встають навшпиньки, руки тягнуть вгору)

 

  1.                Станція «Мультиплікаційна»

Усі ви також любите відпочивати, переглядаючи мультфільми. Пропоную вашій увазі мультфільм «Смішарики. Азбука прав» .

А на станцію «Казкову» ми попадемо, переглядаючи мультфільм «Колобок», а ви здогадайтеся, яке право у ньому порушено.(Додаток №3)

 

 

  1.                Станція «Казкова»

Я буду зачитувати уривки, а ви вгадувати, про якого героя йде мова, з якої він казки і які його права порушено.

  1. «Я зайчисько, я маленький,

Хатку мав собі гарненьку,

Та прийшла коза рогата

І нема у мене хати.

Ой, хутчіш допоможіть,

Мої права розкажіть»

(Зайчик з казки «Коза-дереза», права на родинну оселю)

 

  1. Мої брати і сестри чарівні,

В житті не пощастило лиш мені.

Всі гидким мене називають,

Насміхаються, ображають.

(Лебеденя з казки Г.К. Андерсона «Гидке каченя», порушено права на гідність, повагу).

  1. « В бочку з сином посадили,

Засмолили, покотили.

Та й пустили в океан –

Мов велів так цар Султан»

(Царівна з казки О.С. Пушкіна «Казка про царя Султана»,  право на життя)

  1. Жовтий, круглий, наче сонце,

Вистрибнув я у віконце,

По стежинці мандрував,

Лисці на язик попав.

 (Колобок з казки «Колобок», право на життя)

А в яких ще казках ви зустрічалися з порушенням прав?

Герой останньої  казочки Колобок дуже любив співати. Пригадуєте?

Ось і вам я пропоную відвідати станцію «Пісенну».

 

  1. Станція «Пісенна»

Вивчення пародії на пісню «Казала мені мати»

1.Казала мені мати

Раненько все вставати,

До школи йти, навчатись,

Розуму набиратись.

 

2. Казала мені мати

Права дітей вивчати,

Щоб вміти  захищатись,

Знати, куди звертатись.

 

3. Казала мені мати

Інших не ображати,

Всіх дітей поважати,

Слабшим допомагати.

 

Ми у пісні співали про те, що потрібно вміти захиститись від тих, хто порушує  ваші права, а також звернутися по допомогу.

Звичайно, найріднішими для вас є батьки. Також ви можете розповісти про проблеми своєму вчителю, сусідам, родичам. А вже разом із дорослими можна звернутися у комітет захисту дітей.

Отож, наша подорож завершується, але всі ви знаєте, що кожен потяг приїжджає до кінцевої зупинки. Рушаємо і ми.

 

  1. Станція «Кінцева»

ІV. Підсумок уроку.

  1. Продовжіть речення

Сьогодні я дізнався про……

Мені найбільше сподобалося….

  1. Заключне слово вчителя

Вірш І. Жиленко  «Права дитини»

Дитя моє, права дитини
Ти мусиш вивчити сумлінно.
Це так потрібно, так важливо
напевно знати в наші дні:
коли з тобою справедливо
вчиняють, а коли і ні.
Тож прочитай, завчи напам’ять.
Порадь і друзям почитать.
Хай прочитають тато й мама.
Закони всім потрібно знать!
Будь добрим сином (чи дочкою),
поганим вчинком не зганьби
ти роду власного ніколи.
Люби свою сім’ю і школу.
Свою Україну люби!
Не забувай, моє дитя,
щовечора молитись Богу,
щоб світлою була дорога
твого великого життя.

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Соловей Валентина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
15 серпня 2018
Переглядів
6349
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку