ЯКОВЛІВСЬКА ЗОШ І-ІІІ СТУПЕНІВ
СОЛЕДАРСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
СЦЕНАРІЙ ПЕРШОГО УРОКУ 2018 – 2019 Н.Р.
2018
Урок- патріотична гра для учнів 5 класу.
Мета: удосконалювати ключові компетентності учнів, стверджувати уявлення учнів про школу як країну знань, моделювати ситуацію успіху під час гри, розширювати знання учнів про рідну Україну, розвивати уяву, мислення, увагу, пам’ять, творчі здібності; виховувати патріотичні почуття, формувати позитивну громадську думку щодо євроінтеграційного курсу України; почуття гордості за свою Батьківщину, самоповагу.
Обладнання: комп’ютер, карта України, національна символіка: герб, прапор, гімн, народні обереги.
Форма проведення : патріотична гра- квест для учнів 5 класу.
Хід уроку
Слайд 1.
Слайд 2.
Учитель. (Читає вірш Ліни Kостенко)
Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,–
оці степи, це небо, ці ліси,
усе так гарно, чисто, незрадливо,
усе як є – дорога, явори,
усе моє, все зветься – Україна.
Така краса, висока і нетлінна,
що хоч спинись і з Богом говори.
Спинюся я
і довго буду слухать,
як бродить серпень по землі моїй.
Ще над селом клубочиться задуха,
і пахне степом сизий деревій.
Та верби похилилися додолу,
червоні ружі зблідли на виду,
бо вже погналось перекотиполе
за літом — по гарячому сліду...
Дорогі діти та дорослі, відщебетало тепле гомінке літо і щедрий вересень першим жовтим листям та ранковою прохолодою покликав нас до школи. Я рада вітати вас!
Слайд 3.
Майже 3 місяці ви відпочивали . які враження справило на вас літо ? Візьміть смайлики і прикріпіть на дошці ( діти виражають свої почуття у вигляді смайликів під веселу пісеньку «Канікули»). Добре.
А тепер давайте трішки познайомимося. На партах лежать долоньки, напишіть на кожному пальчику як вас зовуть вдома, в школі, як ви хотіли щоб вас називали, а шановні батьки виберіть колір долоньки дитини і на кожному пальчику напишіть основні хороші риси вашої дитини .
А вчитель прикріплює свою долоньку зі своїми «правилами спілкування».
Отже, вітаю всіх у нашій новій маленькій сім’ї.
Слайд 4.
Сьогодні у нас свято і ми проводимо перший у цьому навчальному році урок. Сьогодні розмова піде саме про нашу Батьківщину – Україну. Протягом багатьох років вона потерпала від набігів, воєн і в наш час вона зранена. Але все ж незалежна, самостійна держава з найдавнішими традиціями, найкращим у світі народом, найрозумнішими дітьми. Ми зібралися тут, щоб краще пізнати нашу Батьківщину, продемонструвати свої знання і зрозуміти яку ми з вами відіграємо роль у житті нашої держави .
Слайд 5.
Український політик, публіцист, літературний критик писав: «Україна починається з тебе …» - саме така і тема нашого першого уроку. Ми з вами утворили класну родину, а держава складається з мільйонів маленьких родин-громад.
Вчитель за допомогою кругів Ейлера показує дітям зв'язок кожного зі світом.
Слайд 6.
Сьогодні наш урок проходитиме у формі гри-квесту.
Наш клас – це великa територія для твоpчості, отримання нових знань, дружньої поради та підтримки, ви об'єднаєтесь у 3 групи за кольором сердечок ( сині+жовті). На кожне завдання групи будуть змінюватись
- На першому конкурсі ви зможете перевірити себе, нaскільки добре ви знаєте країну, в якій ми живемо.
Слайд 7.
Відео-мандрівка рідною Україною "Цікаві факти про Україну"
https://www.youtube.com/watch?v=hDb9WxPs5TA
А що ви знаєте про свою країну?
Слайд 8.
Запитання написані на стрічках віночка, кожен відриває свій колір
1. Як називається держава, в якій ми живемо (Україна)
2. Який із найдревніших знаків є малим гербом України? (Тризуб)
3. Що перевозили чумаки? (Сіль)
4. Яка назва гімну України. («Ще не вмерла Україна»)
5.Як звали київського князя, який любив книги (Ярослав Мудрий)
6.Як називалась перша слов’янська держава? (Київська Русь)
7. Як називається основний закон України? (Конституція)
8. Назвіть найбільшу річку України .(Дніпро).
9.Чим прикрашають голову українські дівчата. (Вінок)
10. Як називається найбільша книжка Т. Г. Шевченка?(Кобзар).
11.Національний символ України. Його дарують, ним обмінюються у Великоднє свято. (Писанка)
12.Який святий приносить подарунки тільки чемним діткам? (Святий Миколай)
Слайд 9- 21.
Ваше завдання: Команди повинні відгадати назву української народної казки за ілюстрацією, який повчальний висновок кожної казки?
Слайд 22.
Учитель. Кожен народ, маючи свою історію, має і свої прекрасні міста. Тому для мандрівника важливо вміти користуватися картою, щоб подорожувати Україною.
Завдання: ви маєте вказати назву міста, після розв’язання прикладу та відшукати його на карті України.
Слайд 23.
Вчитель. Ви - майбутнє України. То ж своїми знаннями, працею, здобутками звеличуйте її культуру, своїми досягненнями славте її.
Ваше завдання: підібрати слова до кожної букви слова Україна, наприклад,
У- унікальна
К- красива
Р- родюча
А- актуальна
Ї- історична
Н- незалежна
А- аграрна
Ваше завдання: Кожній команді необхідно правильно скласти прислів`я з половинок і прочитати їх.
Прислів`я для І команди
Хліб та вода – козацька їда.
Не краса красить, а розум.
Прислів`я для ІІ команди
Скрізь добре, проте вдома - найкраще.
Книга вчить, як на світі жить.
Прислів`я для ІІІ команди
За рідний край - життя віддай
Хто сміється, тому не минеться
Слайд 24.
Слайд 25.
Саме з тебе, з нас починаєься Україна! Саме ми з вами робимо нашу державу відомою, європейською. Саме ми з вами можемо розповісти через соціальні мережі державам-сусідам про нашу унікальну країну, про її природні багатства, про мальовничі куточки, де поєднується колорит багатьох народів.
Вчитель. Ми дуже часто чуємо з екранів наших телевізорів такі слова, як “Європа. Європейський союз. Майбутнє України.” Але що вони значать? Що таке Європа? Де вона знаходиться? (висловлювання дітей)
Слайд 26.
Розглянемо мапу Європи. Що можна сказати про Україну в порівнянні з іншими країнами.
На дошці зображений малюнок «КРИЛА НАДІЇ», кожна з команд по черзі виконують завдання.
Ваше завдання: написати на картках-голубах із клейкими аркушами свої прагнення і дії щодо кращого майбутнього України.( «Що я можу зробити, щоб Україна стала кращою?»)
Ваше завдання: написати на картках-вітрилах із клейкими аркушами свої мрії, побажання.( «Якою я хочу бачити Україну в майбутньому?»)
Звучить пісня Тіни Кароль "Україна – це ти" .
Діти на голубах пишуть відповіді і прикріплюють на дошці.
Вчитель. Усі ви сьогодні були активними, кмітливими, спритними. Тож усі ми маємо об’єднатися в одну команду – українців, які багато знають про рідну країну, шанують її символи, завжди підтримують одне одного! Як заповідав великий Тарас, бережіть волю і незалежність України, поважайте свій народ і його мелодійну мову. Шануйте себе і свою гідність, і шановані будете іншими. Усі ми, громадяни України, не байдужі до долі своєї Батьківщини, маємо пам’ятати: саме в єдності наша сила! Саме від нас залежить її майбутнє , а значить і наше .
ДОДАТОК 1
Хліб та вода – козацька їда.
Не краса красить, а розум.
Скрізь добре, проте вдома - найкраще.
Книга вчить, як на світі жить.
За рідний край - життя віддай.
Хто сміється, тому не минеться
ДОДАТОК 2
5.Як звали київського князя, який любив книги ?
6.Як називалась перша слов’янська держава?
7. Як називається основний закон України?
8. Назвіть найбільшу річку України .
9.Чим прикрашають голову українські дівчата?
10. Як називається найбільша книжка Т. Г. Шевченка?
11.Національний символ України. Його дарують, ним обмінюються у Великоднє свято.
12.Який святий приносить подарунки тільки чемним діткам?
ДОДАТОК 3
ДОДАТОК 4