Розробка уроку "Прикметники – синоніми, прикметники – антоніми. Пряме й переносне значення прикметників."

Про матеріал

Закріпити знання учнів про прикметник, як самостійну частину мови;ознайомити із синонімічними та антонімічними значеннями прикметників; вчити вживати прикметники в прямому та переносному значеннях, розкрити поняття багатозначність прикметника; розвивати вміння добирати та використовувати прикметники – синоніми та антоніми у мовленні; поповнювати словниковий запас учнів; тренуватися давати повну й вичерпну відповідь на запитання; виховувати любов до рідної мови.

Перегляд файлу

Тема:   Прикметники – синоніми, прикметники – антоніми. Пряме й переносне значення прикметників.

Мета: закріпити знання учнів про прикметник, як самостійну частину мови;ознайомити із синонімічними та антонімічними значеннями прикметників; вчити вживати прикметники в прямому та переносному значеннях, розкрити поняття багатозначність прикметника; розвивати вміння добирати та використовувати прикметники – синоніми та антоніми у мовленні; поповнювати  словниковий запас учнів; тренуватися давати повну й вичерпну відповідь на запитання; виховувати любов до рідної мови.

Обладнання:   презентація до уроку Microsoft Office PowerPoint,  роздатковий матеріал для індивідуальної та групової роботи; лист оцінювання; мікрофон; сердечка із домашнім завданням.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Форма уроку: урок-дослідження

Методи та прийоми: словесний, наочний, практичний.

 

Хід уроку.

 

І. Організація класу до уроку

Діти! У нас сьогодні ніби свято,

гостей зібралося багато.

Ану ж до них ви поверніться,

Їм веселенько усміхніться.

А тепер на мене подивіться,

один одному всміхніться,

На урок старання не забули взяти?

Тоді всі сідайте, будем починати.

 

Діти, ось дивлюся я на вас, і що ж я бачу?

Переді мною  діточки -

Як ті квіточки.

Всі гарненькі, чепурненькі

Й до роботи беручкі.

Певна, справжні молодці,

Мови рідної знавці.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

- Діти, скажіть, будь ласка, чи приємно було вам почути гарні слова  на свою адресу?
- Є в житті гарні моменти, як, наприклад, компліменти.  Зробити комплімент-    це значить назвати людину приємним словом, похвалити за щось добре. Для того, щоб налаштуватись на роботу, щоб створити у класі доброзичливу атмосферу, давайте наш урок розпочнемо саме з компліментів.
- Я впевнена, що ви у мене всі розумні, кмітливі, уважні, дотепні. 

  • Слово хлопцям. Скажіть комплімент нашим дівчатам. Наші дівчата…
  • А тепер слово дівчатам… Наші хлопці…


(рішучий, уважний, щирий, чесний, веселий, акуратний, люб’язний, серйозний, чемний, ввічливий, крутий, усміхнений, гостинна, безтурботний, загадковий, сміливий, чуйний, привітний, щедрий, наполегливий, доброзичливий, безпосередній, сміхотливий, енергійний, пустотливий, цікавий, спокійний, життєрадісний, бадьорий, відкритий, добрий, запальний, добродушний, товариський, скромний, ласкавий, дотепний, розумний, мрійливий, доброзичливий, кмітливий, пустотливий, спокійний, працьовитий, охайний).


ІІІ. Актуалізація чуттєвого досвіду та опорних знань учнів
- Скажіть, діти, а слова якої частини мови ви використали, промовляючи компліменти? (Прикметники)

 

- Давайте пригадаємо, що ми знаємо про цю частину мови.

 

1. Мозковий штурм. Гра «Так чи ні»

1) прикметник – самостійна частина мови.(так)

2) прикметник називає предмет (ні)

3) прикметник називає дію предмета (ні)

4) прикметник називає ознаку предмета (так)

5) прикметник відповідає на питання який? яка? яке? які? (так)

6) у реченні прикметники найчастіше – головні члени речення( ні)

7) у реченні прикметники найчастіше другорядні члени речення (так)

8) прикметники повязані з іменниками (так)

9) прикметники збагачують наше мовлення, роблять його виразнішим, емоційнішим, яскравішим (так).

 

 

 

 

 

- Тож, давайте підведемо підсумок гри і зробимо висновок, що ж таке прикметник? (Слайд 2)

2.Визначення прикметників у тексті.

- А я хочу сказати про прикметник ще й віршованими рядками. (Слайд 3 – 9)

- Прослухайте і запам’ятайте прикметники у вірші.

ПРИКМЕТНИК – це частина мови, 
Без неї нам не обійтись. 
Ти вслухайсь в слово пречудове, 
Йому, як другові, всміхнись. 
Земля –ласкава, люба, рідна, 
А сонце – щире, золоте, 
А небо – лагідне, погідне, 
Життя – прекрасне, дороге. 
А очі в мами – добрі, ніжні, 
А голос – чистий і дзвінкий, 
А руки – теплі і надійні, 
А погляд – сонячний, ясний. 
Квітки у полі – білі, сині, 
Червоні, жовті, голубі. 
Хмарки у небі – бистрокрилі, 
Весняні, літні й зимові. 
Усі ознаки називає 
Прикметник як частина мови. 
І жодної не оминають 
Слова ці, справді, пречудові. 

 

- Які слова – прикметники з вірша ви запамятали? Назвіть їх і доберіть до них запитання.

 

ІV. Повідомлення теми, мети та завдань уроку

- Діти, сьогодні ми продовжимо наше знайомство з прикметниками. Але урок у нас сьогодні буде незвичайний.  Ми на сьогоднішньому уроці будемо працювати у дослідницько – творчій лабораторії. Ви спробуєте себе у ролі наукових співробітників, юних творців та дослідників української мови. Але наша лабораторія незвичайна, бо досліди в ній ви будете проводити над частинами мови, аналізи виконувати мовні, піддослідним об’єктом у вас буде прикметник, а метою дослідження буде

(Слайд 10: 

Дізнатися, чи існують прикметники – синоніми та прикметники – антоніми

  • Навчитися розрізняти прикметники, вжиті в прямому і переносному значенні.
  • Визначити роль прикметника в мовленні.
  • Розвивати творче мислення, увагу, уяву, вміння аналізувати, порівнювати.

 

- Сьогодні на уроці я бажаю вам бути впевненими, творчими, активними, спостережливими.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Девіз нашого уроку  такий: лайд 11)

 

 

Думати швидко!

Виконувати чітко!

Каліграфічно писати!

Творчо працювати!
Щоб мову рідну добре знати!

 

V. Сприймання та засвоєння учнями нового матеріалу.

- Діти, відкрийте, будь ласка,  свої журнали облікових записів (так ми будемо називати сьогодні наші зошити, оскільки в них ви будете фіксувати результати нашої дослідницької роботи). Запишіть сьогоднішню дату.

  1. Каліграфічна хвилинка

- Урок продовжим без зупинки написанням  каліграфічної хвилинки.

м мо в ва     мо ва

Мова

  • Що ви можете сказати про нашу мову? Яка вона?

 

 

2.Спостереження за прикметниками – синонімами.

 

- А тепер послухайте, як сказала про українську мову поетеса Алла Каніщенко.  Слухайте і досліджуйте, скільки знайомих вам частин мови вжито у вірші.( Слайд 12)

 

 

 

 

 

 

Ніжна, мила, світанкова

Ясна, чиста, колискова,

Мелодійна, дзвінкотюча

Дивна, радісна, співуча,

Лагідна, жива, казкова,

Красна, чарівна, шовкова.

Найдорожча, добра, власна.

Мудра, сонячна, прекрасна,

Солов’їна, барвінкова

Українська мова!

  •                   Які частини мови ви відшукали в цьому вірші?(іменник, прикметники).
  •                   Усі прикметники характеризують нашу рідну українську мову, вони всі схожі за значенням, адже підкреслюють красу і неповторність нашої рідної мови. Пригадайте, як називаються близькі за значенням слова? (синоніми).
  •                   Отже, перед вами прикметники-синоніми. Запишіть пять з них за власним вибором, у свої зошити.

Мова (яка?)…………

 

  1. Добір прикметників-синонімів
  • А зараз спробуємо поекспериментувати і самостійно дібрати прикметники – синоніми до поданих слів (слайд 13)
  • Замурзаний ( брудний, заяложений, засмальцьований).
  • Хоробрий ( сміливий, безстрашний, відважний)
  • Жовтогарячий ( оранжевий, помаранчевий)
  • Хитрий (підступний, лукавий)
  • Старанний ( ретельний, пильний, дбайливий )

 

 

 

Робота в парах

  • А щоб виконати наступне завдання, попрацюйте в парах.Згрупуйте  подані на дошці прикметники в синонімічні ряди.

  • (Слайд 14: І ряд – розумний; ІІ ряд –ввічливий; ІІІ ряд – охайний.

Духмяний, тямущий, ніжний, чепурний, кмітливий, акуратний, привітний, чемний,) 

 - Яке слово зайве? (Духмяний) 

- З яким іменником вживається цей прикметник у нашій мові? (хліб)
- Доберіть і до нього синоніми теж. (Пахучий, запашний) 
- Складіть із ним речення. (Багато людей доклали зусиль і праці, щоб у нас на столі щодня був духмяний, запашний хліб. Бережімо його!) 

 

VІ. Фізкультхвилинка (слайди 15 – 16)

 

VІІ. Осмислення об’єктивних зв’язків і взаємозалежності у вивченому матеріалу.

  1. Спостереження за прикметниками – антонімами.(слайд 17)

Струмку говорила ріка:

Ти вузький, а я широка.

Ти мілкий , а я глибока.

Про одне забула ріка,

що вона почалась із струмка.

  • Відшукайте у вірші прикметники. Що ви скажете про їх значення? (протилежні за значенням). Як ще можна назвати протилежні за значенням слова?
  • Отже, (слайд 18) синоніми – близькі за значенням слова, антоніми – протилежні за значенням слова.

  • Робота з підручником ( вправа 195, с. 98)
  • Працюючи у експериментальних лабораторіях, науковці постійно збагачують свої знання, опрацьовуючи наукову літературу. Ось і нам настав час попрацювати з науковою літературою, тобто з підручником
  • Легкий мішок- важкий мішок,
  • легке завдання – складне завдання;
  • гаряча вода – холодна вода,
  • гаряча вдача – спокійна вдача;
  • порожня голова –розумна голова,
  • порожня бочка – повна бочка;
  • м’який хліб –черствий хліб,
  • м’який характер – твердий характер. (слайд 19)

 

  1. Виявлення прикметників, вжитих в переносному значенні.
  • Запишіть останню пару словосполучень у свої зошити.
  • Подумайте і скажіть, у прямому чи переносному значенні вжито прикметники у цих словосполученнях?
  • Але ж нам, як справжнім науковцям-дослідникам потрібні докази. Доберіть до цих прикметників інші  іменники, щоб прикметники вживалися в прямому значенні (мякий пластилін, маргарин, сніг; твердий метал, лоб, лід)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VІІІ. Узагальнення і систематизація  знань .

  1. Робота над визначенням значення слів вжитих в прямому і переносному значенні. Вправа «Шнурування» (слайд 20)

(І варіант зачитує прикметники, поєднані червоним шнурком - в прямому значенні, а ІІ- словосполучення, поєднані синім шнурком - в переносному значенні).

  • Золоті сережки – золоті руки, 
  • тепла хлібина – тепла розмова,
  • кам’яна скеля – кам’яне серце;
  • залізний цвях – залізні нерви;
  • чистий посуд – чиста совість
  1. Зясування значення прикметників, вжитих у переносному значенні.
  2. Робота з картками.( слайд 21)

ІХ. Підведення підсумку уроку.

  • Наша робота в дослідницько-творчій лабораторії підходить до завершення. Давайте підведемо підсумки нашої роботи.

Уявіть, що до нас, у нашу науково-дослідницьку лабораторію  завітали журналісти з телебачення, щоб взяти інтервю у співробітників. Пригадуючи девіз, який ми обрали на початку уроку, хочу сказати, що ви

  • Думали швидко!
  • Завдання виконували чітко!
  • Ви творчо працювали!
  • Каліграфічно писали!
  • Працювали дружно й гарно

і скажу наприкінці,

що в 4- Б  класі

діти просто молодці!

  1. Бесіда. Метод «Мікрофон»
  • А які враження у вас від роботи в науково-дослідницькій лабораторії?
  • Чи сподобалося вам працювати?
  • Яку частину мови ми досліджували?
  • Які групи прикметників ми відкрили?
  • Який настрій у вас в кінці уроку?
  • Які завдання було легко виконувати?
  •  А які виявились складними?
  1. Оцінювання роботи учнів на уроці.
  • Діти протягом уроку ви всі досить гарно працювали. Були активними та чемними.
  •  
  1. Гра «Скажи без затримки» 

До кого перейде мячик, швидко називаєте антонім до слова, яке я назву.

 

Широкий –(вузький)

Білий – (чорний)

М’який – (твердий)

Великий – (малий

Новий – (старий)

Глибокий – (мілкий)

Голосний – (приголосний)

Босий – (взутий)

Лівий – (правий)

Високий – низький

Тонкий – товстий

Холодний – теплий

Довгий – короткий

Солодкий – кислий

Добрий – злий

Весела – сумна

Мокрий – сухий

Гострий – тупий

Розумний - дурний

Старий  дуб - ________  дуб.

Старий  портфель - _________ портфель.

Стара  газета - ___________ газета.    

Свіжі  квіти - ________ квіти.

Свіжа  ковбаса - ____________ ковбаса.

Свіжий  хліб - ___________ хліб.

 

 

  •  За кількістю слів, вживаних у нашому мовленні, прикметник займає четверте місце після іменника, займенника та дієслова. Використовуйте прикметники у своєму мовленні,  зробіть його образним, емоційним, експресивним.

 

 

Зараз ми з вами проведемо досліди, використовувавши прикметники

Х. Домашнє завдання.

  • А зараз погляньте під свої щоденники. Що там? Ці сердечка – частинка мого серця, яке я подарувала вам сьогодні на уроці. Я бажаю вам бути здоровими, щасливими і теж дарувати любов своїх сердечок іншим людям.
  • А на звороті цих сердечок на вас чекає сюрприз. Це  – ваше домашнє завдання.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                      Додаток

 

 

 

                          Кросворд

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Запиши слова, протилежні за значенням.

  1. Гострий –
  2. Білий -
  3. Важкий -
  4. Кислий –
  5. Світлий –
  6. Великий –
  7. рідкий –
  8. Багатий –
  9. Холодний –
  10. Повільний -
Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Fylypyuk Nataliya
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Українська мова 4 клас (Криган С. Г.)
Додано
4 квітня 2018
Переглядів
3657
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку