З досвіду роботи
вчителя обслуговуючої праці
КЗО « СЗШ № 43»
Новак Г.І.
8 клас
Тема уроку:
Створення моделі виробу з застосуванням методу фокальних об’єктів
Мета уроку:
ознайомити учнів з методом фокальних об’єктів, створенням моделей виробу з його застосуванням, виконувати технічний опис моделей; формувати навички самостійності і творчу активність, уміння працювати з додатковими матеріалами; закріплювати навички безпечної роботи, дотримання санітарно-гігієнічних вимог при виконанні ручних робіт; виховувати почуття відповідальності, охайність, витримку при роботі;
Завдання:
Учні повинні вміти використовувати інформаційні джерела під час проектування виробу; виконувати опис, ескіз або креслення під час проектування виробу.
Учні повинні знати: методи проектування та метод фокальних об’єктів під час визначення та обґрунтування конструкції майбутнього виробу;
Учні повинні вибирати та обґрунтовувати: конструкцію об’єкта проектування.
Основні поняття: метод фокальних об’єктів; об’єкт проектування; моделі;
Тип уроку: комбінований з нестандартними формами навчання
Вид уроку: урок – практикум
Обладнання: ілюстрації з журналів мод, папір,фломастери, випадкові предмети ( флакон з духів, ваза, лампочка т.д), комп’ютер, магнітофон, дидактичні картки – завдання для міні - практикумів, картки-помічники, схеми
Структура уроку
I Організаційний момент -1 хв
II Актуалізація опорних знань – 3 хв
III Мотивація навчальної діяльності – 1 хв
IV Оголошення, подавання теми уроку – 1 хв
V Повідомлення очікуваних навчальних результатів для учнів на урок – 2 хв
VI Вивчення нового матеріалу – 8 хв
VII Осмислення учнями нового навчального матеріалу – 2 хв
VIII Формування умінь та навичок Практична робота – 15 хв
IX Закріплення нових знань та умінь – 4хв
X Підведення підсумків уроку та оцінювання учнів – 3хв
XI Рефлексія – 2 хв
XII Домашнє завдання – 2 хв
XIII Прибирання робочого місця – 1 хв
Хід уроку
I Організаційний момент
Перевірка присутніх учнів, підготовка їх до уроку. Бригадири заповнюють таблицю « Контролю підготовки присутніх учнів на уроці»
( Таблиця контролю підготовки учнів до уроку. Заповнюється в електронному вигляді Додаток 1)
II Актуалізація опорних знань.
Міні – практикум.
Слайд 1 Демонстрація ілюстрацій із зображенням виробів, Необхідно вибрати поясні вироби.
III Мотивація навчальної діяльності
Бесіда
Які матеріали застосовують для виготовлення різних виробів та якими засобами композиції необхідно володіти для створення виробу?
Міні –практикум. Придумати назву спідниці. (Додаток 2)
IV Оголошення, подавання теми уроку
Узагальнюючи відповіді учнів повідомляю, що для створення оригінального виробу не завжди достатньо володіти тільки засобами композиції ( пропорція, симетрія, повтор, контраст, нюанс). Інколи необхідно проводити пошук за спеціальними методами.
Одним із таких методів ми сьогодні ознайомимось і навчимось його застосовувати - це метод фокальних об’єктів.
Отже, запишемо в зошити тему уроку: Створення моделі виробу з застосуванням фокальних об’єктів
V Повідомлення очікуваних навчальних результатів для учнів на урок
Учні повинні вміти використовувати інформаційні джерела під час проектування виробу; виконувати ескіз або креслення під час проектування виробу.
Учні повинні знати: методи проектування та метод фокальних об’єктів під час визначення та обґрунтування конструкції майбутнього виробу;
Учні повинні вибирати та обґрунтовувати: конструкцію об’єкта проектування.
VI Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя. Метод фокальних об’єктів доцільно використовувати для пошуку нових форм, кольорової гами, структури, ідеї. Спробувавши метод фокальних об’єктів під час конструювання деяких виробів, ми переконаємось, що він є ефективним.
Метод фокальних об’єктів є одним із методів, який допомагає подолати психологічну інерцію та генерувати нові та цікаві ідеї.
Цей метод був запропонований у 1953 році американцем Чарльзом Вайтингом. Перевагою методу є нетрадиційний напрям творчого пошуку. Він простий у застосуванні й сприяє розвитку творчих здібностей.
Суть методу в тому, що об’єкт, який маємо конструювати ставимо у фокусі ( центрі) схеми. До речі, від слова фокус і проходить назва методу.
Вибираємо декілька випадкових будь-яких понять із матеріальним лексичним значенням чи предметів.
Зміни, що відбуваються в сучасній моді, спрямовані на постійне оновлення асортименту одягу, більш повне задоволення населення. Ознайомлення сучасними моделями спідниць.
(Картка - помічник Додаток 3)
Бліц – опитування.
Міні – практикум.
Намалювати спідницю.
Учні отримують завдання підібрати випадкові ознаки
(Наприклад, перші два предмети що стоять у кімнаті. Розписуємо їх властивості. Поєднуємо властивості з спідницею. ( Наприклад , листок квітки: колір-зелений, форма - розширений, щільність – тонкий т.д.)
VII Осмислення учнями нового навчального матеріалу
( Розв’язування кросворду) Додаток 4
VIII Формування умінь та навичок Практична робота – 12 хв
Створення моделі виробу із застосуванням методу фокальних об’єктів
Послідовність виконання роботи:
(Додаток 5 до практичної роботи)
IX Закріплення нових знань та умінь
Бесіда . Яка перевага методу фокальних об’єктів? ( творчий пошук)
Які здібності розвиваються при використанні цього методу? ( творчі здібності).
Які використовують об’єкти для роботи? ( об’єкт проектування та об’єкт пошуку)
X Підведення підсумків уроку та оцінювання учнів.
Учні заповнюють картку самооцінки роботи на уроці Додаток 5
Прізвище, ім’я ___________________________________
Оцінить свою роботу на уроці, виставивши собі від 0 до 2 балів за кожним з критеріїв, а також врахуйте додатковий бал, триманий під час гри.
№ з/п |
Критерії |
Бал |
1. |
Я брала активну участь у роботі групи |
|
2. |
Я надавала підтримку іншим учасницям групи, заохочувала їх |
|
3. |
Я ретельно працювала над завданням |
|
4. |
Я доповідала класу про результати роботи групи |
|
5 |
Я вдало узагальнювала думки і просувала групу вперед |
|
6. |
Додатковий бал (1 бал) |
|
Всього балів ______
Прокоментувати розроблені учнями схеми, описи, вибравши найкращі. Звернути увагу на типові помилки, допущені учнями, виставити оцінки
XI Рефлексія
- Про що ви дізналися на уроці?
- Що навчилися робити?
- Де ще можна застосувати розроблені вироби ?
XII Домашнє завдання – 2 хв
Підготувати інструменти та матеріали для роботи
XIII Прибирання робочого місця – 1 хв
ДОДАТКИ ДО УРОКУ
Додаток 1
Таблиця контролю підготовки учнів до уроку
( Заповнюється в електронному вигляді)
№ п/п |
П.І.учня |
Підготовка до уроку |
|||
Організація робочого місця |
Наявність форми |
Наявність інструментів та матеріалів |
Середня кількість балів |
||
1 |
Іванова Ірина |
10 |
12 |
10 |
11 |
Додаток 2
Міні – практикум.
Завдання . Придумати назву спідниці
Додаток 3
Картка-помічник
Назва спідниці
|
Характеристика |
Спідниця – зонт |
розкроюється по типу « сонце» ( складається із 2 деталей). Пояс широкий, пришивний, зібраний трьома рядами резинки. Шити таку спідницю пропонуємо із міцної щільної бавовняної тканини. Якщо тканина легка, то бажано нижня спідниця аналогічного крою. (1) |
Спідниця – балон |
розкраюється із прямої, інколи з розширених до низу полотнищ. По лінії талії та низу полотно збирається в зборку. До лінії низу пришивається смужка з тієї ж тканини або трикотажна резинка. Якщо тканина важка, то спідницю виготовляють на підкладці, яка може бути прямої або тої ж форми, що і спідниця. Підкладка повинна бути коротша спідниці. (2) |
Спідниця – куля |
обов’язково кроїться з підкладкою. Останню потрібно розкроїти в вигляді прямокутного полотнища і пришити до низу спідниці, яку призбирають на ширину підкладки. Потім потрібно підігнути спідницю по лінії згину, вирівняти верхні зрізи її і підкладки, і тільки після того пришити їх до поясу. (3) |
Спідниця - тюльпан |
складається із двох або декількох полотнищ, розширених до низу. По талії спідниця збирається в м’які складки ,зборки, що придають їй характерний силует тюльпану. Пояс повинен щільно стягувати талію. Щоб зберегти об’єм верхньої частини спідниці використовуємо, використовується нижня відповідної форми. (4) |
Спідниця поверхами |
характерною особливістю її являється те, що вона складається із ярусів і розкраюється на підкладці, верхній ярус з’єднується з верхнім краєм підкладки; другий пришивається на неї трохи вище низу верхнього яруса. Нижній ярус спідниці пришивається до нижнього краю підкладки. Довжина по низу кожного слідуючого ярусу відповідно верхнього повинна бути на 2 см (5) |
Кросворд Додаток 3
По горизонталі:
По вертикалі:
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Додаток 4 до практичної роботи
Додаток 5
Картка самооцінки роботи на уроці
Прізвище, ім’я ___________________________________
Оцінить свою роботу на уроці, виставивши собі від 0 до 2 балів за кожним з критеріїв, а також врахуйте додатковий бал, триманий під час гри.
№ з/п |
Критерії |
Бал |
1. |
Я брала активну участь у роботі групи |
|
2. |
Я надавала підтримку іншим учасницям групи, заохочувала їх |
|
3. |
Я ретельно працювала над завданням |
|
4. |
Я доповідала класу про результати роботи групи |
|
5 |
Я вдало узагальнювала думки і просувала групу вперед |
|
6. |
Додатковий бал (1 бал) |
|
Всього балів ______