Ковтунівський навчально-виховний комплекс:
загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів – заклад дошкільної освіти
Шосткинської міської ради
Сумської області
Іменник як частина мови: загальне значення, граматичні ознаки, синтаксична роль
Урок української мови
6 клас
Учитель: Разіна Наталія Миколаївна
Структура уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
ІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
ІІІ. Застосування наявних знань.
ІV. Закріплення.
V. Оцінювання.
VI. Завдання додому
Тема: Іменник як частина мови: загальне значення, граматичні ознаки, синтаксична роль
Мета:
Тип уроку: урок повторення і закріплення засвоєних раніше знань із застосуванням вже сформованих умінь та навичок.
Обладнання: підручник «Рідна мова» за редакцією М.І. Пентилюк, мультимедійна дошка, слайди
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
На минулому уроці ми з вами говорили про розділ мовознавчої науки «Морфологія», який вивчає частини мови. Ви уже знаєте, що в українській мові налічується 10 частин мови: 6 самостійних, 3 службових і окрема частина мови – це вигук. У початкових класах ви вже знайомилися з усіма частинами мови, і тому маєте первинне уявлення про кожну із них. І сьогодні на уроці ми з вами згадаємо про одну частину мови, відновимо свої знання про її значення, граматичні ознаки, синтаксичну роль. З якою частиною мови ми сьогодні ми продовжимо знайомство? Відповідь ви знайдете самі, прослухавши вірш.
Цю частину люблять дуже,
Бо усе вона назве,
Дасть імення золоте.
Мама, мир і Україна,
Сонце, небо, світ, людина,
Звуки, букви, слово, мова –
Ось частина ця чудова!
Хто? Сестричка, ненька, батько,
Пташка, білочка, зайчатко.
Що? Земля, ріка, діброва,
Книжка, зошит, ручка, школа.
Про яку частину мови розповідається в поезії?
Правильно, про іменник.
ІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку
Тема і мета – на екрані (слайд №1 - 2)
Сьогодні на уроці ми пригадаємо все про іменник, що ви вивчили в початкових класах, поглибимо знання про ознаки іменника та його синтаксичну роль у реченні, за допомогою різних вправ і творчих завдань закріпимо наявні знання; зануримося у чарівний світ української пісні та народної мудрості.
ІІІ. Застосування наявних знань.
Слайд №3
Яка інформація, розміщена на схемі, є для вас новою?
Пояснення учителя:
Конкретні іменники – це
Абстрактні іменники – це
Збірні іменники – це
Наша рідна земля – це Україна. Це чудовий край з зеленими лісами, високими горами, стрімкими ріками. Недаремно наші поети і письменники оспівували у своїх творах красу нашої Батьківщини. І ось один із митців, описуючи красу нашої країни, допустив граматичні помилки. І ми з вами зараз спробуємо їх виправити, використовуючи наявні знання про іменник.
Записати подані речення, виправивши наявні граматичні помилки.
Речення спроектовано на екрані (слайд №4)
Україна – це тихі вода і ясні зоря, зелені сад і білі хата, лани золотої пшениця.
Україна – розкішний вінок з рута і барвінок.
Наша земля багата. У нас є корисні копалини, різноманітний рослинний і тваринний світ, чудові гори, бурхливі ріки.
І одним із багатств нашої країни є українська пісня, про яку і піде мова під час виконання наступної вправи
З тексту, спроектованого на екран, виписати іменники, поставити до них запитання, визначити: конкретний чи абстрактний іменник, його синтаксичну роль. (слайд № 5)
(Учні по черзі читають речення, називають іменник, питання, член речення, граматичну ознаку)
Українська пісня… Криниця невичерпної краси, святая Берегиня. Слухаєш її – не наслухаєшся, п’єш її чисту джерельну воду – набираєшся сили, мудрості й снаги.
Народжена в далеких козацьких походах, охрещена шаблею та ворожою нагайкою, сповита хрещатим барвінком, виколихана на чумацьких скрипучих возах, викупана в любистку та м’яті, напоєна козацьким вольним духом вона не мала собі рівних.
Українська пісня зачаровує нас своєю мелодійністю, у ній ми чуємо замріяну душу нашого народу,звитяжну славу козацьких баталій, гомін лісів і степів, дзюркотіння струмочка і бурхливий гуркіт гірського потоку. Це про неї писав Олександр Довженко:
На екрані – вислів (слайд №6)
«Українська пісня! Який митець не був натхненний її багатющими мелодіями, безмежною широтою і красою її образів, її чарівною сило,що викликає в душі людській найскладніші, найглибинніші асоціації, почуття, думки, прагнення всього, що є кращого в людині, що підносить її до вершини людської гідності, до людяності, до творчості.»
З поданого тексту виписати іменники, визначити їх рід та відмінок.
Словникова робота
Асоціація – зв'язок між окремими думками, уявленнями, почуттями людини, коли один із них викликає інший.
Один учень працює біля дошки.
Багата наша пісенна спадщина, та не менше залишив наш народ приказок, прислів’їв,у яких закарбував усю свою мудрість, зібрану віками. Одна із перлин народної мудрості захована у словах, які вам потрібно розподілити на дві групи: іменники,що вживаються в однині, та іменники, що вживають у множині. Якщо ви правильно розподілите слова, то, підкреслюючи першу букву іменників, отримаєте народний вислів.
Доля, нарциси, екзамени, озеро,приклади,радощі,берег, радість, експеримент,дочка,олівці, птахи, іграшка, абрикоси, дерева, ліс, оса, експонати.
Вислів. (слайд № 7)
Поясніть, будь ласка, як ви розумієте цей вислів?
Хто там, хто там вже втомився?
І над партою схилився?
1, 2, 3, 4, 5 —
Час настав відпочивать!
Щось повісили носи,
Із-за парт вже вийшли ви.
Вгору легко потяглись
І навшпиньки піднялись.
Опустились легко вниз,
І подув в обличчя бриз.
Як дерева захитало -
Вліво-вправо,вліво-вправо.
Біля парти всі присіли,
Потім встали й полетіли.
Руки в боки узяли,
На всі боки повели.
Руки вниз всі опустили
І за парти тихо сіли.
ІV. Закріплення
З поданого речення виписати іменники, охарактеризувати їх за поданою схемою.
Речення і схема характеристики іменника – на екрані (слайд № 8)
Українська пісня – дорогоцінне надбання поетичного генія трудового народу, невлучна окраса його духовної культури.
Схема характеристики іменника
Ми з вами сьогодні відновили та узагальнили ваші знання про іменник як частину мови, пригадали, які ознаки мають іменники, якими членами речення вони можуть виступати. З наступного уроку ми почнемо детальне ознайомлення з кожною граматичною ознакою іменника.
V. Оцінювання
VІ. Завдання додому
Опрацювати параграф
Виконати вправу 128 – списати, вставити закінчення, визначити іменники
*Скласти твір-мініатюру про українську пісню.