Розробка уроку та презентація з історії для учнів 5 класу на тему «Про що можна довідатися з сімейного фотоальбому. Родинне дерево»

Про матеріал

Дана розробка містить цікавий та пізнавальний історичний матеріал про фотографії. На уроці використані різні форми та методи роботи з учнями, які допомагають їм засвоїти навчальний матеріал.
Метою уроку є сформувати в учнів поняття про фотографію як історичне джерело; ознайомити з історією виникнення фотографії; з'ясувати, що вивчає наука генеалогія; розвивати вміння аналізувати фотоджерела та отримувати інформацію зі світлин; вміння презентувати власне родинне дерево.

Зміст архіву
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема. Практичне заняття. Про що можна довідатися з сімейного фотоальбому. Родинне дерево08.01.2018 Підготувала учитель історії Першотравневої ЗОШ І-ІІІ ступенів Вистороп Т. В.

Номер слайду 2

Мета: сформувати в учнів поняття про фотографію як історичне джерело, з'ясувати, що вивчає наука генеалогія; розвивати вміння аналізувати й отримувати інформацію із світлин; презентувати власне родинне дерево; виховувати учнів на сімейних цінностях українського народу. 08.01.2018 Підготувала учитель історії Першотравневої ЗОШ І-ІІІ ступенів Вистороп Т. В.

Номер слайду 3

“Фотографія зупиняє час” Анрі Базен08.01.2018 Підготувала учитель історії Першотравневої ЗОШ І-ІІІ ступенів Вистороп Т. В.

Номер слайду 4

План. З історії фотографії.Історія сімейної фотографії. Родинне дерево.08.01.2018 Підготувала учитель історії Першотравневої ЗОШ І-ІІІ ступенів Вистороп Т. В.

Номер слайду 5

Фотографія( світлина) – зображення, електронне або отримане на певному матеріалі, здебільшого на цупкому папері. Колекція фотографій – фотоальбом.08.01.2018 Підготувала учитель історії Першотравневої ЗОШ І-ІІІ ступенів Вистороп Т. В.

Номер слайду 6

08.01.2018 Підготувала учитель історії Першотравневої ЗОШ І-ІІІ ступенів Вистороп Т. В. Ка́мера-обску́ра — це прототип фотографічного апарату, темне приміщення з одним малим отвором, через який на протилежну стіну проектується перевернуте зменшене зображення предметів ззовні.

Номер слайду 7

08.01.2018 Підготувала учитель історії Першотравневої ЗОШ І-ІІІ ступенів Вистороп Т. В. Камера-обскура 2

Номер слайду 8

У 1686 р. німець Йоганнес Цан винайшов першу портативну камеру-обскуру із дзеркалом, що проектувало зображення на матову горизонтальну пластину зі скла.08.01.2018 Підготувала учитель історії Першотравневої ЗОШ І-ІІІ ступенів Вистороп Т. В.

Номер слайду 9

Жозеф Нісефор Ньєпс08.01.2018 Підготувала учитель історії Першотравневої ЗОШ І-ІІІ ступенів Вистороп Т. В.(7 березня 1765 — 5 липня 1833)французький винахідник, найбільш відомий як винахідник фотографії.

Номер слайду 10

08.01.2018 Підготувала учитель історії Першотравневої ЗОШ І-ІІІ ступенів Вистороп Т. В.

Номер слайду 11

Перше в світі фото “Вид з вікна” 1826 рік08.01.2018 Підготувала учитель історії Першотравневої ЗОШ І-ІІІ ступенів Вистороп Т. В.

Номер слайду 12

В Україні:1839 рік – у Львові.1851 рік – у Харкові.1867 рік – перша фотовиставка у Києві.08.01.2018 Підготувала учитель історії Першотравневої ЗОШ І-ІІІ ступенів Вистороп Т. В.

Номер слайду 13

08.01.2018 Підготувала учитель історії Першотравневої ЗОШ І-ІІІ ступенів Вистороп Т. В.

Номер слайду 14

08.01.2018 Підготувала учитель історії Першотравневої ЗОШ І-ІІІ ступенів Вистороп Т. В. Як працювати з фотографією — історичним джерелом. Кого зображено на фотографії? Хто ці люди і що вони роблять?Коли і де відбувається подія? Чому ви так вважаєте?З якою метою зроблено фотографію?Якої інформації бракує, аби повністю відповісти на ці запитання?Чи є на фотографії підпис, інші написи? Чи можуть вони стати у пригоді під час вашого дослідження?Які висновки можна зробити? Про що ще ви хотіли б дізнатися?

Номер слайду 15

08.01.2018 Підготувала учитель історії Першотравневої ЗОШ І-ІІІ ступенів Вистороп Т. В.

Номер слайду 16

08.01.2018 Підготувала учитель історії Першотравневої ЗОШ І-ІІІ ступенів Вистороп Т. В.

Номер слайду 17

Генеалогія – допоміжна історична дисципліна, що вивчає походження та родинні зв'язки. 08.01.2018 Підготувала учитель історії Першотравневої ЗОШ І-ІІІ ступенів Вистороп Т. В. Родинне або генеалогічне дерево – схема походження сім’ї з іменами,прізвищами, роками життя родичів

Номер слайду 18

Завершіть речення: Сьогодні я дізнався…. Найбільше мені сподобалось…Мені б хотілося дізнатися більше про…..08.01.2018 Підготувала учитель історії Першотравневої ЗОШ І-ІІІ ступенів Вистороп Т. В.

Номер слайду 19

Домашнє завдання:с. 44 підручника. Підготуватися до підсумкового уроку08.01.2018 Підготувала учитель історії Першотравневої ЗОШ І-ІІІ ступенів Вистороп Т. В.

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

Розробка уроку

з історії

для учнів 5 класу

на тему

«Практичне заняття. Про що можна довідатися з сімейного фотоальбому. Родинне дерево»

 

 

 

Підготувала

учитель історії та правознавства

Першотравневої ЗОШ І-ІІІ ступенів

Зміївської районної ради

Вистороп Т.В.

 

 

 

2017 рік

Тема. Практичне заняття. Про що можна довідатися з сімейного фотоальбому. Родинне дерево. (Слайд 1)

Мета: сформувати в учнів поняття про фотографію як історичне джерело; ознайомити з історією виникнення фотографії; з’ясувати, що вивчає наука генеалогія; розвивати вміння аналізувати фото джерела та отримувати інформацію зі світлин; вміння презентувати власне родинне дерево; виховувати учнів на сімейних цінностях українського народу. (Слайд 2)

Обладнання: підручник, мультимедійна презентація, проектор, сімейні світлини, підготовлені учнями родинні дерева.

Тип уроку: урок формування вмінь та навичок.

Форма уроку: практичне заняття.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.
  2. Актуалізація опорних знань учнів.
  1. Бесіда.
  • Що таке сімя?
  • Що таке родина?
  • Порівняйте ці два поняття.
  • Для чого нам потрібно знати історію своєї родини?
  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
  1. Робота з епіграфом уроку.   (Слайд 3)

«Фотографія зупиняє час»

Анрі Базен

  • Як ви розумієте цей вислів?
  • Що історики бачать на фотографіях?
  • Як відображена історія вашої сімї у фотографіях?
  • Чому родинне дерево є історичним джерелом?
  1. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

План    (Слайд 4)

  1. З історії фотографії.
  2. Історія сімейної фотографії.
  3. Родинне дерево.

З історії фотографії

  1. Слово вчителя.

Фотографією (світлиною) називають результат фотографічного процесу – зображення, електронне або отримане на певному матеріалі, здебільшого на папері. Колекції фотографій називають фотоальбомом. (Слайд 5)

Камера-обскура (від латинського «темна кімната») прототип фотоапарата – була відома з давніх часів. Найперші камери-обскури – це повністю затемнені приміщення з великим отвором в одній зі стінок.   (Слайди 6, 7)

          У 1686 р. німець Йоганнес  Цан винайшов першу портативну камеру-обскуру із дзеркалом, що проектувало зображення на матову горизонтальну пластину зі скла.    (Слайд 8)

У цей час француз Жозеф Нісефор Ньпєс уже досяг певних успіхів у подібному закріпленні картинки. (Слайд 9)

Для цього він брав скляну пластинку й покривав її тонким шаром асфальтового розчину. На цей висушений шар за допомогою прямих променів сонця копіювалися зображення із гравюри. Потім пластинка поміщалась в суміш з лавандового масла і гасу, що розчиняла асфальт. Тоді пластинку промивали водою і висушували, і в такий спосіб одержували на ній трохи коричнювате зображення гравюри.    (Слайд 10)

У 1826 році Ж.Н.Ньєпс за допомогою камери-обскури отримав знімок виду з вікна своєї майстерні, для чого потрібна була восьмигодинна експозиція. Винахідник назвав знімок «геліографія», тобто «сонцеграфія». З цього моменту народження фотографії можна було вважати фактом.

Поміркуйте, чому першими з’явились фотозображення пейзажів, а не портретів?

В Україні фотографія з’явилась спочатку у Львові у 1838 році. У Харкові  перші фотографії з’явились у 1851 році. У 1867 році в Києві відбулась перша фотовиставка.

  1. Хронологічна задача.

Скільки років минуло від першої в Україні фотовиставки?

Історія сімейної фотографії

  1. Розгляд фотоілюстрації (с. 42 підручника) (Слайд 13)
  • Роздивіться фотографію. Спробуйте розповісти про фотографію, за допомогою пім ятки.

Як працювати з фотографією — історичним джерелом (Слайд 14)

  • Кого зображено на фотографії? Хто ці люди і що вони роблять?
  • Коли і де відбувається подія? Чому ви так вважаєте?
  • З якою метою зроблено фотографію?
  • Якої інформації бракує, аби повністю відповісти на ці запитання?
  • Чи є на фотографії підпис, інші написи? Чи можуть вони стати у пригоді під час вашого дослідження?
  • Які висновки можна зробити? Про що ще ви хотіли б дізнатися?
  1. Розгляд фотографії класу. (Слайд 15)

Родинне дерево

  1. Слово вчителя.   (Слайд 16)

У сімейних архівах знатних родин у давнину та нині зберігають відомості про походження сім’ї та прізвища, про родинні зв’язки та близькість до інших заможних і відомих людей. Схему походження сім’ї називають родинним або генеалогічним деревом. Збирання інформації про власний родовід стало дуже важливим у X столітті. Аби довести свою шляхетність і мати право на привілеї, рицарі та інші дворяни збирали відомості про своє походження. Результати таких досліджень зображали у вигляді дерева. В основі такого дерева часто розміщували герб засновника родини, а на гілках (праворуч і ліворуч) — герби батька і матері. Зазвичай родинне дерево має вигляд картини, яку розміщують на видноті.

  1. Словникова робота.  (Слайд 17)

Генеалогіядопоміжна історична дисципліна, що вивчає походження та родинні зв'язки.

Родинне або генеалогічне дерево – схема походження сім’ї з іменами,прізвищами, роками життя родичів.

  1.  Презентація родинних дерев.

Випереджувальним завданням для учнів було скласти родинне дерево своєї сімї з такими відомостями:

  1. Повне ім'я, прізвище, по батькові автора (учня).
  2. Повне ім'я, прізвище, по батькові мами (можна зазначити і дівоче прізвище), тата.
  3. Повне ім'я, прізвище, по батькові  рідних братів, сестер автора.
  4. Повне ім'я, прізвище, по батькові  рідних братів, сестер мами, тата (тітки, дядька).
  • Порахуйте, скільки поколінь родичів ви записали?
  1. Підсумки уроку.   (Слайд 18)

Завершіть речення:

  • Сьогодні я дізнався…
  • Найбільше мені сподобалось…
  • Мені б хотілося дізнатися більше про…
  1. Домашнє завдання.   (Слайд 19)
  1. с. 44 підручника.
  2. Підготуватися до підсумкового уроку.

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.5
Оригінальність викладу
4.5
Відповідність темі
4.5
Загальна:
4.5
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Кихней Ганна Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Зирина Ирина
    Загальна:
    4.0
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    4.0
zip
До підручника
Історія України (Вступ до історії) 5 клас (Власов В.С.)
Додано
8 січня 2018
Переглядів
11475
Оцінка розробки
4.5 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку