Дана розробка містить цікавий та пізнавальний історичний матеріал про фотографії. На уроці використані різні форми та методи роботи з учнями, які допомагають їм засвоїти навчальний матеріал.
Метою уроку є сформувати в учнів поняття про фотографію як історичне джерело; ознайомити з історією виникнення фотографії; з'ясувати, що вивчає наука генеалогія; розвивати вміння аналізувати фотоджерела та отримувати інформацію зі світлин; вміння презентувати власне родинне дерево.
Розробка уроку
з історії
для учнів 5 класу
на тему
«Практичне заняття. Про що можна довідатися з сімейного фотоальбому. Родинне дерево»
Підготувала
учитель історії та правознавства
Першотравневої ЗОШ І-ІІІ ступенів
Зміївської районної ради
Вистороп Т.В.
2017 рік
Тема. Практичне заняття. Про що можна довідатися з сімейного фотоальбому. Родинне дерево. (Слайд 1)
Мета: сформувати в учнів поняття про фотографію як історичне джерело; ознайомити з історією виникнення фотографії; з’ясувати, що вивчає наука генеалогія; розвивати вміння аналізувати фото джерела та отримувати інформацію зі світлин; вміння презентувати власне родинне дерево; виховувати учнів на сімейних цінностях українського народу. (Слайд 2)
Обладнання: підручник, мультимедійна презентація, проектор, сімейні світлини, підготовлені учнями родинні дерева.
Тип уроку: урок формування вмінь та навичок.
Форма уроку: практичне заняття.
Хід уроку
«Фотографія зупиняє час»
Анрі Базен
План (Слайд 4)
З історії фотографії
Фотографією (світлиною) називають результат фотографічного процесу – зображення, електронне або отримане на певному матеріалі, здебільшого на папері. Колекції фотографій називають фотоальбомом. (Слайд 5)
Камера-обскура (від латинського «темна кімната») прототип фотоапарата – була відома з давніх часів. Найперші камери-обскури – це повністю затемнені приміщення з великим отвором в одній зі стінок. (Слайди 6, 7)
У 1686 р. німець Йоганнес Цан винайшов першу портативну камеру-обскуру із дзеркалом, що проектувало зображення на матову горизонтальну пластину зі скла. (Слайд 8)
У цей час француз Жозеф Нісефор Ньпєс уже досяг певних успіхів у подібному закріпленні картинки. (Слайд 9)
Для цього він брав скляну пластинку й покривав її тонким шаром асфальтового розчину. На цей висушений шар за допомогою прямих променів сонця копіювалися зображення із гравюри. Потім пластинка поміщалась в суміш з лавандового масла і гасу, що розчиняла асфальт. Тоді пластинку промивали водою і висушували, і в такий спосіб одержували на ній трохи коричнювате зображення гравюри. (Слайд 10)
У 1826 році Ж.Н.Ньєпс за допомогою камери-обскури отримав знімок виду з вікна своєї майстерні, для чого потрібна була восьмигодинна експозиція. Винахідник назвав знімок «геліографія», тобто «сонцеграфія». З цього моменту народження фотографії можна було вважати фактом.
Поміркуйте, чому першими з’явились фотозображення пейзажів, а не портретів?
В Україні фотографія з’явилась спочатку у Львові у 1838 році. У Харкові перші фотографії з’явились у 1851 році. У 1867 році в Києві відбулась перша фотовиставка.
Скільки років минуло від першої в Україні фотовиставки?
Історія сімейної фотографії
Як працювати з фотографією — історичним джерелом (Слайд 14)
Родинне дерево
У сімейних архівах знатних родин у давнину та нині зберігають відомості про походження сім’ї та прізвища, про родинні зв’язки та близькість до інших заможних і відомих людей. Схему походження сім’ї називають родинним або генеалогічним деревом. Збирання інформації про власний родовід стало дуже важливим у X столітті. Аби довести свою шляхетність і мати право на привілеї, рицарі та інші дворяни збирали відомості про своє походження. Результати таких досліджень зображали у вигляді дерева. В основі такого дерева часто розміщували герб засновника родини, а на гілках (праворуч і ліворуч) — герби батька і матері. Зазвичай родинне дерево має вигляд картини, яку розміщують на видноті.
Генеалогія – допоміжна історична дисципліна, що вивчає походження та родинні зв'язки.
Родинне або генеалогічне дерево – схема походження сім’ї з іменами,прізвищами, роками життя родичів.
Випереджувальним завданням для учнів було скласти родинне дерево своєї сімї з такими відомостями:
Завершіть речення: