Метою уроку є поглиблення знань учнів про правила пішохідного руху, з правил переходу проїзної частини дороги; вчити уникати небезпеки на дорозі, розпізнавати дорожню розмітку, оцінювати ризик під час переходу дороги; виховувати дисциплінованість пішохода, уважність, обережність.
Тема: Безпека на дорозі. Правила пішохідного переходу. Дорожня розмітка.
Мета: Поглибити знання учнів про правила пішохідного руху, з правил переходу проїзної частини дороги; вчити уникати небезпеки на дорозі, розпізнавати дорожню розмітку, оцінювати ризик під час переходу дороги; виховувати дисциплінованість пішохода, уважність, обережність.
Обладнання: мультимедіа, картки для роботи у парах, дорожні знаки, слайди відповідно до теми, навчальні мультфільми.
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Повторимо правила на уроці:
1. Учні на уроці не викрикують, а … (піднімають руки).
2. Учні на уроці не відволікаються, а … (уважно слухають).
3. Учні на уроці не тільки слухають, а відповідають і …(запам’ятовують) .
ІІ. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
ІV . Вивчення нового матеріалу.
Їх виконую завжди.
Знаки на ходу читаю,
Щоб не трапилось біди.
В школу свій маршрут долаю,
Шлях, що вдало вибрав я.
Він безпечний, я це знаю,
Знає це й моя сім’я.
І дорогу переходжу
Тільки там, де перехід.
І на все я час знаходжу,
На навчання і похід.
Основне — це дисципліна,
І тоді біда мине.
Знати треба неодмінно,
Що життя — це головне!
Опрацювання тексту.
Для чого призначені тротуари?
Де потрібно ходити, якщо тротуари відсутні?
Словникова скарбничка
Пішохід – особа, що бере участь у русі поза транспортними засобами.
Учасники дорожнього руху – це особи, які беруть участь у русі на дорозі: пішоходи, водії, погоничи худоби, велосипедисти.
Загадка
Що за коник полосатий
На дорозі коло хати?
«Зебра», кажуть, уляглась –
Звідкіля вона взялась?
«Зебра» в нас на переході –
Та чи є така в природі?
(Пішохідна розмітка «Зебра»)
Для того, щоб нагадати вам, які бувають пішохідні переходи, пропоную переглянути слайди.
Як він допомагає регулювати рух, нагадає нам одна учениця.
Я шлях вкажу надійний,
Де небезпек нема.
Трикольорове око
Я маю недарма.
Нехай воно і мружиться,
Ніколи я не сплю,
З малими дітьми в хованки
Я гратись не люблю.
В роботі я суворий
І стриманий завжди.
Тролейбуси, машини
Біжать сюди й туди.
Дивлюсь червоним оком —
Велю спинитись я,
Одне мені потрібно —
Це витримка твоя.
А блисне жовте око,
Іти не поспішай,
Бо жовтий — не зелений:
Потрапиш під трамвай.
Увага — і зелений
Привітно замигтів.
Він колір найдобріший,
Щасливої путі!
Машини мчать по місту, (учні рухаються по колу)
Зустрівся світлофор.
Там жовтий загорівся – і глохне вже мотор. (крокують на місці)
Зелений – мчать машини. (починають знову рух)
Червоний – зупинись! (зупиняються )
А загорівсь зелений – за парти час рушать.
Із поданих пазлів складіть дорожні знаки.
Вірші до дорожніх знаків (читають діти)
Водій гальмує тут уважно,
ну а за ним його сусід.
А люди йдуть собі поважно,
бо пішохідний перехід.
Там де вулиця широка
і машини в два потоки,
Людям важко перейти,
треба вихід нам найти.
Під землею є прохід –
це підземний перехід.
В трикутнику дітки біжать
то ж школа чи садок поряд стоять.
Водій, коли бачиш цей знак
Будь обережним! Ось так!
Де зупинка? – всі шукають,
Позначок ніде немає.
Ось табличку всі знайшли
і в автобус сіли всі.
Де будується район,
школа дім чи стадіон.
Є попереджувальний знак
«Ходити небезпечно, так!
Біла суцільна лінія посередині дороги ділить її на частини, по яких транспорт рухається в протилежних напрямках. І машини їдуть без перешкод. (Слайди).
V. Узагальнення та систематизація знань.
1. Робота в парах. Гра «Правила для пішоходів».
-У вас на партах є картки із словами з яких потрібно скласти речення. І це речення непрості, а правила для пішоходів. Потім ви зачитаєте ці речення.
Зупинятися, перш ніж зробити крок на проїжджу частину.
Завжди використовувати підземний перехід, якщо він є.
Перетинати дорогу тільки в зазначених місцях (біля світлофора, пішохідним переходом).
Не переходити вулицю, почувши сигнал машин екстреної допомоги або спецмашин.
Під час переходу вулиці подивитися ліворуч, праворуч і знову ліворуч; переконатися, що немає машин, і тільки після цього переходити вулицю.
Триматися подалі від машин, що виїжджають заднім ходом.
Ніколи не грати навіть на тихій проїжджій вулиці або дорозі.
Не бігти через дорогу.
Для переходу дороги треба знайти безпечне місце якомога далі від повороту.
Не виходити на проїжджу частину дороги із-за перешкоди.
2. Гра «Асоціації »
- Назвіть одне слово з яким у вас порівнюється слово «дорога».
VІ. Підсумок уроку.
Щоб на дорогах жертвою не стати,
Потрібно Правила ... (вивчати).
Тож знати треба сину й доні,
Що рух у нас ... (правосторонній).
Де по дорозі мчать машини,
То це ... (проїжджа) є ... (частина).
А де прогулюються пари,
Де люди йдуть — це ... (тротуари).
Дорогу не перебігайте,
А краще трішки ... (зачекайте).
Щоб не було нікому шкоди,
Завжди ідіть на ... (переходи).
І теж хвилинку зачекайте,
І не біжіть,... (не поспішайте),
Бо завжди той, хто поспішає,
Усіх смішить і... (звеселяє).
Й виконуй правила завжди,
Тоді не трапиться ... (біди).