Мета уроку: навчити писати рядкову букву д, з'єднувати її з іншими буквами у словах; вдосконалювати навички списування слів та речень; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати творчі здібності, зв'язне мовлення, логічне мислення, пам'ять; виховувати охайність у ході виконання письмових робіт, любов до природи.
Тема: Письмо рядкової букви д, складів і слів з нею
Мета: навчити писати рядкову букву д, з’єднувати її з іншими буквами у словах; вдосконалювати навички списування слів та речень; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати творчі здібності, зв’язне мовлення, логічне мислення, пам’ять; виховувати охайність у ході виконання письмових робіт, любов до природи.
Обладнання: малюнок із зображенням сови, слона; зразок написання рядкової букви с; фішки для складання звукових схем.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організація початку уроку
1. Перевірка готовності до уроку
2. Девіз уроку
Щоб знання великі мати,
Треба розум розвивати,
Гостре око, слух, терпіння.
І тоді прийде уміння…
А про тебе в сам кінець
Вчитель скаже: «Молодець!»
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Каліграфічна хвилинка
Гра «Допиши букву»
Завдання: дописати букви, враховуючи даний елемент
2. Відгадування загадки
Зимою гріє, літом холодить
(Дерево)
– Чим корисні дерева?
– Що виготовляють з деревени?
– Як треба ставитись до дерев?
– Назвіть послідовно звуки в словах.
– Що можете розповісти про перший звук?
2. Гра «Незвичайний поїзд»
Завдання: У кожний вагон посадіть слова – пасажири.
У перший вагон – слова, що означають назви транспорту.
У другий вагон – слова, що є назвами місяців.
У третій вагон – слова, що означають назви днів тижня.
У четвертий вагон – слова, що є назвами імен.
На дошці записані слова: листопад, Дарина, понеділок, поїзд, грудень, середа, Дмитро, судно, неділя, автобус
– Які слова зайві? Чому?
– Виділіть голосом новий звук.
– Де він розташований?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за сторінкою зошита
а) Робота за малюнком
б) Відгадування загадки
Грушка – не грушка,
Вушка та дужка,
Порожнє бриньчить,
Повне – мовчить. (Відро)
2. Складовий і звуко – буквений аналіз слова – відгадки
3. Складання речення за схемою .
Дід рубає дрова. Дівчина несе відро.
4. Гра зі словами
– Які слова з буквою д заховалися на малюнку? (дід, дрова , дуб, драбина, діти, будинок, подвір’я, дупло, дівчинка, відро, жолуді)
5. Фізкультхвилинка
Я малюю зайчика для вас – раз.
(Колові рухи руками над головою).
Це у нього, бачите, голова – два.
(Руки кладуть на голову).
Це у нього вуха догори – три.
(Піднімають руки вгору до вух).
Це стирчить у нього хвостик сірий – чотири.
(Повертають тулуб праворуч, ліворуч).
Це очиці весело горять – п’ять.
(Прикладають руки до очей).
Ротик, зубки – нехай морквинку їсть – шість.
(Імітують жування моркви).
Шубка тепла, хутряна на нім – сім.
(Плещуть в долоні).
Ніжки довгі, щоб гасав він лісом – вісім.
(Підскакують на місці).
6. Ознайомлення з прописною буквою д,порівняння її з друкованою.
7. Інструктаж до написання букви
Мала писана буква д складається з овалу та петлі. Подивіться на зразок у зошиті. Як пишеться овал, ви вже знаєте. Подивіться, я буду писати на дошці. Буква д починається трошки нижче верхньої рядкової лінії, ведеться ліворуч вгору до верхньої рядкової лінії, закруглюємося біля неї напівовал, торкаємося нижньої рядкової лінії і ведемо вгору до верхньої рядкової лінії, з’єднуючи з початком овалу; потім від верхньої рядкової лінії, торкаючись овалу, ведемо пряму похилу вниз, біля міжрядкової лінії закруглюємо на петлю і закінчуємо, перетинаючи нижню рядкову лінію.
б) «Мокре письмо»
– Мокрим пензликом напишіть на дошці літеру д і прокоментуйте послідовність дій.
8. Робота в зошиті
а) написання літери по пунктирних зразках
б) написання трьох літер самостійно
в) написання складів та буквосполучень
– Який тут тип з’єднання? ( са, ас,си, су)
г) Вправи для пальчиків
Ось зустрілись зайченята.
Як погрітись їм, малята?
Спинка спинку розтирає,
Спинка спинку зігріває.
Діти труть долоні тильним боком одна об одну. Повторюють віршик кілька разів.
д) письмо слів з новою буквою: сова, слова
ІV. Закріпленя нового матеріалу
1. Гра « Де я був?»
Завдання: Дайте відповідь так, щоб у слові – відповіді був звук [д]
Я бачив рідних. Де я був? (вдома)
Я бачив автобус. Де я був? (на дорозі)
Я бачив торт з свічками. Де я був? (на дні народженні)
Я бачив яблуню. Де я був? (в саду)
2. Списування друкованого речення Одарка носила відром воду.
– Підкресліть голосні, поділіть слова на склади
3. Гра «Допитливий сусід»
Завдання: На будь-яке запитання називай тільки те слово, в якому є звук [д]
– Як тебе звати? (Дарина)
– Яке в тебе прізвище? (Дотіашвілі)
– Де ти проживаєш?(в Димитрові)
– А що там росте? (дерева)
– Які птахи там водяться? (дятли)
– На чому ти доберешся до Донецька? ( на поїзді)
– Коли це буде? (в грудні)
V. Підсумок уроку
1. Узагальнююча бесіда
– Яку букву вчилися писати?
– Які звуки позначаються на письмі буквою д?
– Що сподобалося вам на уроці?