Розробка уроку у 7 класі на тему "Бережи своє здоров’я"

Про матеріал
Розробка уроку у 7 класі на тему "Бережи своє здоров’я" (метод «Шести капелюхів мислення»).
Перегляд файлу

   Тема: Бережи своє здоров’я.

         Мета:

   Навчальна: активізувати та закріпити лексику і граматику з теми; формувати навички вживання ситуативних та тематичних лексичних    одиниць в граматичних структурах даної теми; вдосконалювати навички аудіювання, читання, усного та писемного мовлення;

Розвивальна: розвивати критичне мислення учнів («Метод шести  капелюхів мислення»  Едварда де Боно); формувати навички непідготовленого монологічного та діалогічного мовлення за проблемною ситуацією; розвивати пізнавальний інтерес, аудитивну пам’ять,  увагу,   спостережливість  та   кмітливість;

  Виховна: виховувати правильне ставлення до власного здоров’я, пропагувати здоровий спосіб життя; формувати критичне ставлення до шкідливих звичок, свідоме прагнення вести здоровий спосіб життя;

Завдання уроку: ознайомити  учнів з «Методом шести  капелюхів мислення»  Едварда де Боно, навчити їх керувати  власним мисленням та концентрувати  увагу на необхідній інформації.

Тип уроку: комбінований урок ознайомлення з новим методом мислення.

Обладнання: підручник англійської мови для 7 класу (Л.Биркун, Освіта 2007), шість капелюхів різних кольорів.

 

 

 

 

 

 

 

 

Структура уроку з хронометражем

І. Організаційний момент. (1 хв.)

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. (2 хв.)

ІІІ. Введення в іншомовну атмосферу.(5 хв.)

VІ. Перевірка виконання домашнього завдання. (3 хв)

V. Основна частина уроку.  (28 хв.)

     1. Ознайомлення учнів з методом «Six Thinking Hats» Эдварда де Боно.

 (6 хв.)

     2. Фізкультхвилинка. (2 хв.)

     3.  Робота з текстом. Розвиток навичок читання, говоріння та критичного мислення.(20 хв.)

VI . Завершальна частина уроку. (6 хв.)

      1. Домашнє завдання. (2 хв.)

      2. Підсумки уроку та оцінювання. (4 хв.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                  Хід уроку

І. Організаційний момент. Привітання.

T:  Good morning, dear boys and girls.

I’m very glad to see you. Let’s start our lesson.

II. Повідомлення теми та мети уроку.

T: The topic of our lesson is “Take care of your health”. The motto of the lesson is “The greatest wealth is health”. Can you tell me why should we take care of our health?

   P1: I’m sure that health is the dearest thing for a person.

   P2: I think we can buy many things, but we can’t buy health.

And I hope today`s lesson will be very interesting and useful for you.

III. Введення в іншомовну атмосферу.

Т: Впр.4 cт.63 – listen to the interview and say if these statements are true or false (tapescript 22 page 189):

- Germs are so small that can’t be seen in the microscope.

+ Sneezing is one way of getting virus disease.

+ You can get ill if viruses get into your mouth, nose and eyes.

- When you sneeze, drops from your nose travel at about120 miles an hour.

+ Cleanliness controls germs.

- Regular cold showers help you keep fit.

+ People should wash hands very often with soap and warm water.

+ You should always have a tissue with you.

+ You should regularly go to a physician and dentist for checkups.

IV. Перевірка виконання домашнього завдання.

 Впр. 4 ст. 62 – read the dialogues and say who had which medicine:

                Mandy – pills                    

                Jane – powder

                Bill – drugs                         

                Bessie – mixture

                Stewart – eye drops

 

V. Основна частина уроку

   1. Ознайомлення учнів з методом «Six Thinking Hats» Эдварда де Боно.

Т: Now we are going to discuss the text «Healthy Henry» using a creative method of thinking  «Six Thinking Hats» by Edward de Bono.

Each 'Thinking Hat' is a different style of thinking.

White Hat:

With this thinking hat you look at all facts.

Red Hat:
'Wearing' the red hat, you look at all feelings and emotions.

Black Hat:
Using black hat thinking, look at all the bad points of the decision.

Yellow Hat:
The yellow hat helps you to think positively.

Green Hat:
The Green Hat stands for creativity.

Blue Hat:
The Blue Hat stands for process control.

 

http://metodichka.at.ua/interactiv_upr/shlyapu/belaya.jpgБілий капелюх: інформація

Детальна і необхідна інформація. Тільки факти.

 

http://metodichka.at.ua/interactiv_upr/shlyapu/jeltaya.jpgЖовтий капелюх: логічний позитив

Символічне відображення оптимізму.

 

http://metodichka.at.ua/interactiv_upr/shlyapu/chernaya.jpgЧорний капелюх: критика

Застерігає і змушує думати критично. Що може статися поганого або                  що піде не так? Обережність.

http://metodichka.at.ua/interactiv_upr/shlyapu/krasnaya.jpgЧервоний капелюх: почуття та інтуїція

 Які почуття в мене виникають?

http://metodichka.at.ua/interactiv_upr/shlyapu/zelenaya.jpgЗелений капелюх: креативність

Зосередження на творчості, альтернативних рішеннях, нові можливості та ідеї.

http://metodichka.at.ua/interactiv_upr/shlyapu/sinyaya.jpgСиній капелюх: управління процесом

Його використовують в кінці, щоб узагальнити досягнуте і поставити нову мету.

2. Фізкультхвилинка

T:  I see that you are a bit tired. Let’s do some physical exercises in order to relax and you’ll be fresh again in a minute.

                        Stand up now!

                        Don’t sit down!

                        Walk, don’t stop!

                        Stop. Then run!

                        Touch your nose!

                        Jump up high!

                        Go under your desk!

                        This is fun!

 

 3.  Робота з текстом.  Розвиток навичок читання, говоріння та критичного мислення.

        а)  Бесіда з учнями.

T:  Some people believe that regular visits to the doctor are the best way not to get ill. Do you agree with it? What are other ways not to get ill? Discuss these questions in small groups. (Впр. 3 ст. 63).

         б)  Читання тексту.

  Впр.5 cт.63-64 – read the story about healthy Henry and discuss it:

  Where does Henry work?

  Why does he want to live to be a hundred?

  What is his usual breakfast?

  What does he do in the park in any weather?

  How does Henry go to work?

  Do you consider his meals to be rather strange and exotic?

  What is his daily routine? Is it strange for us?

  Can you call Henry a crank? Why? Why not?

  Does Henry really care for his health? Prove.

  What’s your idea of Henry’s way of life?

        в)  Обговорення тексту. Розвиток навичок критичного мислення

 (метод «Six Thinking Hats»).

             T: Now let’s discuss in groups.

The White Hat:  just the facts.

- So, let’s begin with the title.

- What about setting – time and place?

- And who are the main characters?

- And lastly the events. Now let’s define the events of the story.

- What fact did you know before?

- What information have you found in the text?

The Red Hat:  feelings, intuition, emotions.

         - What do you like/dislike about the story?

The Yellow Hat: the positive affects (advantages) and optimism.

 - What are all good points about the characters, the setting, the ending?

The Black Hat:  the negative effects (disadvantages).

  • Has Henry got any problems with his health?

 

The Green Hat:  creativity, possibilities, alternatives and new ideas.

  • Would you like to change the end of the story and how? (main character)

The Blue Hat: the thinking process.

  •  Is there any moral in the story?

Учні по черзі відповідають. В процесі обговорення вчитель  допомогає зрозуміти учням, що кожна думка має право на існування, а тим паче, кожна точка зору є цінною, контролює, аби обговорення не стало надто емоційним та некерованим. Завдяки цьому методу  легко досягається  концентрація уваги учнів на необхідній інформації та можливість погляду на проблему з різних кутів.

VI. Завершальна частина уроку.

      1.  Домашнє завдання.

 You know that people sometimes fall ill. What should they do when they aren’t well? I’ll give you cards with situations. Your task is to make up dialogues.

     Card 1. Make up a conversation. Put the following sentences in right order.

     Card 2. You come to your friend. He (she) doesn’t look well. It’s, probably, the flu. You think   he (she) must consult the doctor and mustn’t use home medicine.

     Card 3. You are not well. You have a sore throat and want the doctor to help you.

      2. Підсумки уроку.

T: Our lesson is coming to the end. Let’s make the conclusion of our work. Was the lesson interesting for you? Was it useful? Why?

Good of you! I should say that the most important things in our life are good friends, your family, health, good humor and a positive attitude towards life.

 Your marks are…

The lesson is over. See you later. Goodbye!

 

      C:\Users\админ\Desktop\IMG_6864.JPG

C:\Users\админ\Desktop\IMG_6861.JPG

 

C:\Users\админ\Desktop\фото шляпы\IMG_6868.JPG

C:\Users\админ\Desktop\IMG_6870.JPG

docx
Додав(-ла)
Krokhmal Lyubov
Додано
6 лютого 2019
Переглядів
719
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку