Розробка уроку. Українська мова, 2 клас, тема: "Слова протилежні за значенням"

Про матеріал
Даний урок є третім у розділі «Слово. Лексичне значення слова». Основне завдання уроку: сформувати в учнів уявлення про слова з протилежним значенням. Під час перевірки домашнього завдання та актуалізації знань у формі «Експрес-тестування», гри «Вовк Панас», побудови асоціативного куща відбувється зв’язок з попередніми уроками. Специфіка уроку – використання інтерактивних та інноваційних технологій.
Перегляд файлу

Харківська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів №150

Харківської міської ради Харківської області

 

 

 

 

 

Урок з предмету «Українська мова»

за темою: «Слова протилежні за значенням»

у 2-му класі

 

 

 

Вчитель: Бережна Ірина Борисівна,

спеціаліст вищої категорії, методист

 

 

 

 

 

 

 

 

Харків

2020

Тема уроку: Слова протилежні за значенням.

Мета уроку:

- дидактична: формувати поняття про слова протилежні за значенням; вчити використовувати їх в усному і писемному мовленні; розподіляти слова за лексичним значенням; добирати слова для порівняння контрастних явищ формувати комунікативну та соціальну компетентність; вміння аналізувати, характеризувати, класифікувати мовний матеріал; вчити працювати в групах; працювати із знаками; складати речення за малюнками;

- виховна: сприяти формуванню наукового світогляду моральних, естетичних якостей особистості кожного учня; виховувати почуття взаємодопомоги, взаємодії, партнерства; розвивати любов до природи, турботливе ставлення до тварин;

- розвивальна: розвивати мовлення, пам’ять, увагу, уяву, мислення, спостережливість, активність шляхом використання засобів пізнавальної діяльності, форм інтерактивного навчання.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Засоби навчання: презентація, інтерактивна дошка, дидактичні ігри «Вовк Панас», «Грамотійка», картки для словникової роботи, картки для психологічного налаштування, картки для фронтальної роботи, таблиця «Асоціативний кущ», підручник, пробкові дощечки, конструктор «Лего», роздавальний матеріал для роботи в групі.

Хід уроку

І. Організація класу.

1. Визначення настрою.

- Продзвенів вже дзвінок,

Починається урок.

Він незвичний і цікавий,

До нас гості завітали.

- Повернемось обличчям до гостей і привітаємо їх усмішкою і поклоном голови.

Сядьте зручно, усміхніться

І на мене подивіться.

Зробимо до науки крок –

Починаємо урок.

- Продемонструйте свій настрій на початок уроку. (Діти смайликом демонструють свій настрій).

- Я вам бажаю показати свою кмітливість, розум, проявити активність та не втрачати гарний настрій.

2. Очікування.

- Яким ви хотіли бачити цей урок?

- Який наш план роботи?

3. Знайомство з героями-помічниками.

- Хто з героїв будуть нам допомагати? (Зображення на слайді: Мова та Суржик, Вовк Панас, Грамотійка. Діти називають героїв).

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Суржик пропонує нам відгадати загадку.

Усе, що бачить наше око –

Над нами і під нами, –

І все, що в пам’яті у нас,

Означено… (словами)

- Над чим сьогодні будемо працювати?

2. Визначення вмінь та навичок.

Вміння:

Розподіляти слова за лексичним значенням.

Добирати слова для порівняння контрастних явищ.

Створювати письмові висловлювання.

Складати речення за малюнком.

3. Складення асоціативного куща.

- За лексичним значенням, які бувають слова?

4. Дидактична гра «Вовк Панас». Тест.

(Діти дають відповідь сигнальними картками – буквами на питання Вовка Панаса).

- Які слова вжиті у переносному значенні?

а). золотий годинник

б). золотий характер

в). золотий злиток

Відповідь: б.

- Які слова називаються багатозначними?

а). слова з кількома значеннями

б). кілька слів з одним значенням

в). слова без значення

Відповідь: а.

- Які із цих слів мають лише одне значення?

а). земля

б). ручка

в). осінь

Відповідь: в.

5. Каліграфічна хвилинка.

- Яке слово було з одним значенням? (Осінь).

а). Робота в зошитах.

- Запишемо.

оо ос сі нь    осінь

- Згадайте осінні місяці.

6. Робота в парах. Словникова робота.

- Зберіть із складів слова. Візьміть картки за номером.

- Розташуйте послідовні місяці.

- Визначте яку букву потрібно вписати.

(Два учні за магнітною дошкою, всі інші – за партами).

ве – р• – сень            жов – т•нь             л•с – то – пад

а). Взаємоперевірка.

б). Запис у зошиті.

- Позначте зеленим кольором м’які приголосні.

- В якому слові всі приголосні тверді?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Повідомлення теми і мети.

- Подивіться на наш кущ, чому стоїть питання?

- Чи все ми знаємо про слово?

- Сьогодні ми будемо розширювати знання про лексичне значення слова.

(Вчитель розкриває третю картку куща).

- Слова протилежні за значенням .

2. Аудіозапис «Мова і Суржик».

- Давайте послухаємо, що приготували для нас Мова і Суржик.

3. Первинне застосування нових знань (пробні вправи).

(Діти добирають слова за малюнками на слайді).

Зима/літо          солодкий/кислий            стояти/бігти

- Розгляньте малюнки.

- Назвіть протилежні слова за значенням.

Висновок: слова за малюнками – це слова протилежні за значенням. Їх ще можуть називати омонімами.

4. Робота з інтерактивною дошкою. Гра «Грамотійка».

- Грамотійка запрошує нас на галявину і пропонує нам допомогти. Відгадайте, кому?

(Щоб вибрати завдання з теми, діти повинні відгадати загадку).

а). Я маленький, я вухатий,

Сірий, білий, волохатий.

Я стрибаю, я тікаю,

Дуже куций хвостик маю. (Заєць).

б). Робота з класом.

1-2-3 учня на дошці єднають слова з протилежним значенням.

Всі інші беруть «Сніжинки» зеленого та червоного кольору.

Якщо згодні, то піднімають зелену, якщо помилка, то червону.

5. Виховна бесіда (за слайдами).

- Ми допомогли зайчику зібрати моркву. Чому восени, особливо взимку люди допомагають тваринкам, які зимують?

- Як люди допомагають в скрутний для тварин час?

- Коли в лісі господарює пізня осінь і наближається зима, звірям стає скрутно. Однак, можна зустріти козулю, кабана, зайця. Тому в нашій країні є така професія – лісник. Він піклується про лісових звірів. Ще восени працівники заготовили сіна, зернових культур. Однак, і ми можемо допомогти тваринам в цей холодний і голодний час. Звірів, як і птахів, треба підгодовувати. Дикі тварини – це наше багатство і наш обов’язок зберегти їх.

Висновок:

- Як допоможемо дружно, малята, -

 Виживуть взимку птахи і звірята.

6. Фізкультхвилинка «Осінній човник».

IV. Осмислення нових знань. Робота в групах.

- На галявині багато опалого листя. Всі вони змішалися. Давайте спробуємо знайти пару з листочків і доберемо протилежні слова. Для цього згадайте правила роботи в групі.

  1. Думка кожного важлива.
  2. Уважно читайте завдання.
  3. Говоріть почергово.
  4. Дотримуйтесь правила піднятої руки.
  5. Працювати так, щоб не заважати іншим.
  6. Не бійтеся помилитись.

- Візьміть конверт з листям, ознайомтесь із завданням.

План-картка.

1. Розгляньте листя.

2. Знайдіть пару однакового листя.

3. Назвіть слова з протилежним значенням.

4. Згадайте до якого дерева належать листя з протилежними словами.

І група

(клен) день ранок

                    зима

                    ніч

                    тиждень

                    час

день – ніч (листя клену)

ІІ група

(береза) сонце ніч

                          тиждень

                          вечір

                          світло

                          дощ

сонце – дощ (листя берези)

ІІІ група

(дуб) високий швидкий

                         низький

                         гарний

                         злий

                         сумний

високий – низький (листя дуба)

IV група

(ясен) сумувати стрибати

                            бігти

                            будувати

                            голосити

                            радіти

сумувати – радіти (листя дуба)

V група

(горобина) добрий веселий

                                 злий

                                 низький

                                 приткий

                                 ледачий

добрий – злий (листя горобини)

VІ група

(каштан) сміятись розмовляти

                                стояти

                                плакати

                                чути

                                мріяти

сміятись – плакати (листя каштану)

5. Взаємоперевірка.

Керівники груп демонструють результат на пробкових дошках. Учні перевіряють та демонструють згоду або незгоду.

6. Запис у зошитах.

- Запишіть протилежні слова. (Діти використовують картку-помічника із словами).

день – ніч      сонце – дощ     сміятись – плакати      високий – низький    добрий – злий   сумувати – радіти

Висновок: що можуть позначати слова з протилежним значенням? (Предмет, ознаку, дію).

7. Творче перенесення знань у нові ситуації.

Слайд осені (ліс).

Весна. Тепло. Співають птахи.

- Чи співпадають речення з фотографією?

- Замініть виділені слова на протилежні, щоб був вірний опис.

8. Гра «Лего».

- Доберіть по кольору цеглинку з протилежним значенням.

Висновок:

- Навіщо існують слова з протилежним значенням? (Для зіставлення конкретних явищ).

9. Запис в зошитах.

10. Фізультхвилинка для очей.

11. Практична робота з підручником.

- Контрастні явища є всюди. Слова протилежні за значенням допомагають нам порівнювати.

Вправа №104 с. 41.

а). Знайомство з реченням. Прочитати.

- Який був пес? (Старий та сумний).

- А який був цуцик?

б). Порівняти за малюнком на слайді. Добрати протилежні слова за малюнками.

Пес: сумний старий

Цуцик: веселий молодий

- Як поводив себе пес?

- Як відрізнялась поведінка цуцика?

Пес: сидів

Цуцик: бігав

12. Робота в зошиті.

- Запишіть три речення з тексту.

а). Взаємоперевірка.

Молодий веселий цуцик бігав і ловив сніжинки.

- Підкресліть слова, які замінили на протилежні.

IV. Підсумок уроку.

- З якими словами за значенням ми познайомились?

- Для чого використовуємо у мові слова з протилежним значенням?

V. Домашнє завдання.

С. 41, вправа №103.

- За малюнком добрати слова з протилежним значенням.

- Виконати малюнок з двома протилежними словами.

VІ. Рефлексія.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Федькович Тетяна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
29 листопада 2020
Переглядів
5478
Оцінка розробки
4.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку