Повторити і закріпити знання учнів про текст; розширити уявлення учнів про тему, основну думку (ідею) тексту; розвивати усне мовлення учнів, вміння добирати заголовок до тексту; вдосконалювати уміння робити звуко-буквений аналіз слів; виховувати любов до природи.
Дата ___________________________ Клас ______________________
Тема: Текст і його ознаки.
Мета: повторити і закріпити знання учнів про текст; розширити уявлення учнів про тему, основну думку (ідею) тексту; розвивати усне мовлення учнів, вміння добирати заголовок до тексту; вдосконалювати уміння робити звуко-буквений аналіз слів; виховувати любов до природи.
Обладнання: підручник, зошит.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Нам урок уже давно
Час розпочинати.
Будем знову мовлення
Наше розвивати.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Перевірка домашнього завдання (с. 9, впр. 12)
— Прочитайте виразно складені речення.
— Слідкуйте за правильними наголосами.
2. Каліграфічна хвилинка.
* Пальчикова гімнастика.
Жж жу, аж, дж, джж.
- Який звук утворює буквосполучення ДЖ?
2. Звуко-буквений аналіз слів.
Послухайте скоромовку, скажіть, скільки разів у ній зустрічається звук [ж].
Жовтий жук купив жилет,
Джемпер, джинси та жакет. (4)
3. Лексичний диктант
Учитель читає лексичне значення слова, а учні відгадують і записують саме слово.
• Чарівні слова, які вживаються при звертанні. (Будь ласка)
• Яким словом висловлюють вдячність? (Дякую)
• Слово подяки. (Спасибі)
• Слово-вітання до друзів, товаришів. (Привіт)
• Слово, яке допомагає визнати свою провину. (Вибачте)
• Слово, яке кажуть при прощанні. (До побачення)
• У будь-якій ситуації, коли прощаємось, говоримо... (прощавайте).
• Коли прощаються, бажають... (на все добре).
— Складіть речення з одним зі слів диктанту.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
V. Узагальнення і систематизація знань учнів.
1. Фронтальна робота.
- Сьогодні у нас в гостях знову Мова та Суржик. Вони пропонують вам нове цікаве завдання. Але перш ніж його виконувати, слід побудувати будиночок з назвою «Текст».
- Яким буде початок будинку, його основа, фундамент? (Зачин).
- Отже, щоб текст був цікавим читачеві, треба створити для нього такий зачин, щоб захотілося почитати, як розвиватимуться події.
- А стінами цього будинку буде…
- А на самому вершечку, кінці будівлі, буде наша кінцівка. Про що можемо прочитати в кінцівці тексту? (Чим завершилась розповідь, висновок щодо прочитаного).
2. Робота в групах.
Виконання завдання від Мови та Суржика.
VІ. Підсумок уроку.
— Що цікавого дізналися на уроці?
-— Які речення утворюють текст?
— Що таке тема, основна думка тексту?
VІІ. Домашнє завдання.
С. 11, впр. 16.
— Спишіть перший і другий абзаци тексту вправи 14.
— Доберіть заголовок до другого абзацу.
— У виділених словах підкресліть букви, як і позначають дзвінкі приголосні звуки.