Урок 13 Узагальнення та систематизація знань з теми
«Температура. Внутрішня енергія. Теплопередача».
Мета: узагальнити вивчений навчальний матеріал з теми «Температура. Внутрішня енергія. Теплопередача», підготувати учнів до контрольної роботи, формування вміння розв’язувати задачі, що передбачають застосування здобутих знань, скоригувати знання учнів з вивченої теми. Розвивати логічне мислення учнів, уміння грамотно оформлювати задачі. Виховувати культуру оформлення задач.
Тип уроку: урок узагальнення, систематизації знань учнів, удосконалення навичок розв'язування задач.
1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
Гра «Незакінчене речення»
1. Температура тіла залежить від … Швидкості руху частинок, з яких складається тіло
2. Температура тіла збільшиться, якщо … Швидкість його частинок зросте
3. Внутрішньою енергією тіла називають … Кінетичну і потенційну енергію всіх частинок тіла
4. Якщо змінилась внутрішня енергія тіла, значить змінилась … Температура тіла
5. Внутрішню енергію тіла можна змінити двома способами … Теплопередачою та Виконанням роботи тілом або над тілом
6. Внутрішня енергія при теплопровідності передається … Хаотичним рухом частинок речовини й не супроводжується перенесенням цієї речовини.
7. Конвекція неможлива, якщо тіло знаходиться в стані … Твердому
8. Є два тіла, температура яких 25 °С (№ 1) і 75 °С (№ 2). В процесі теплопередачі між ними внутрішня енергія буде зменшуватися у … № 2
9. Серед речовин: Хутро, Гума, Деревина, Срібло найкращу теплопровідність має … Срібло
10. Серед речовин: Мідь, Пориста цегла, Залізо, Вакуум найменшу теплопровідність має … Вакуум
11. Щоб поверхня тіла, наприклад дирижабля, як можна менше нагрівалася сонцем, її покривають фарбою. Найкращий колір - … Сріблястий
3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Епіграфом до уроку я взяла українське прислів’я Де тепло, там і добро.
??? Як ви розумієте ці слова? На сонці – тепло, а біля матері – добре. Лід серця тане там, де є душі тепло.
Повторення й узагальнення теми відбудеться з опорою на українські народні традиції, звичаї й побут.
3. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Якісні задачі
Українська хата — це символ України.
Почувши про неї, людина відразу уявляє білу невисоку хатинку під солом’яним дахом. У такій оселі жили наші прадіди і називали її Берегинею — житло оберігало не лише від холоду, від зла, а й берегло чистоту людської душі. Кажуть, що в рідній хаті й стіни допомагають. Розгляньте картину «Українська хата», яку написав Ілля Рєпін у 1880 р.
1. Чому в ті часи селяни вкривали дахи снопами обмолоченої соломи?
А тепер розгляньте інтер’єр гуцульської хати кінця XIX — початку XX ст.
2. Чому держак рогача, яким виймали з печі горщик, був дерев’яним і довгим?
В Україні існував справжній культ печі. В кожній українській хаті була піч. Піч — символ рідної хати, батьківщини, символ народної обрядовості. Піч годувала, гріла й лікувала. До печі ставилися, як до святині, — такого собі хатнього вівтаря. Кажуть, що піч — наче мати рідна.
3. На лежанці печі спали діти та старі. Поясніть, чому на лежанці було одно з найтепліших місць у хаті, навіть коли майже піч не топилася?
4. У який спосіб тепло від печі передавалось у приміщення?
5. Чому кухонний посуд зазвичай був темного кольору?
6. Чому посуд використовували глиняний? З якого посуду зручніше пити гарячий чай: з металевої кружки або фарфорової чашки? Чому?
Зручніше пити чай із фарфорової чашки, тому що теплопровідність фарфору менша за теплопровідність алюмінію, отже, обпектися, використовуючи металеву кружку легше.
7. Національний одяг — це святиня кожного народу. З давніх переказів, оповідань, уроків історії чи інших джерел відомо, що літній одяг українців був світлим. Як, наприклад, на картині Костянитина Трутовського «Одягають вінок». Поясніть це з точки зору фізики.
Вправні господині, прасуючи одяг, перевіряли ступінь нагрітості праски мокрим пальцем.
8. Чому ми не одержимо опік, якщо короткочасно доторкнемося гарячої праски мокрим пальцем?
Вода на пальці моментально закипає та випаровується, створюючи парову подушку, шкіра пальця не встигає доторкнутися до поверхні праски.
Основною твариною в домі була кішка. Вважається, що кішка, яка увійшла в будинок раніше господарів, забезпечить добробут і спокій дому цьому.
9. Чому кішки, як більшість теплокровних тварин мають здатність тремтіти від холоду?
Виявляється,це непоганий спосіб... зігрітися. Під час тремтіння м’язи інтенсивно скорочуються, що супроводжується виділенням тепла, і тіло в такий спосіб поступово зігрівається.
Розрахункові задачі
1. Піч складається з 300 цеглин, маса кожної дорівнює приблизно 3,5 кг. Остигаючи, піч ввідала 46,2 МДж теплоти. На скільки градусів знизилася її температура? (Відповідь:на 50)
2. Щоб вимити посуд, змішують холодну воду з окропом. Скільки окропу потрібно долити в посудину, що містить 2 кг води при температурі 35 °С, щоб температура в посудині збільшилася до 65 °С?
Дано:
|
Розв’язання:
Відповідь: |
|
|
|
|
3. Для прання в холодну воду долили 5 л окропу, в результаті встановилась температура 40 °С. Знайдіть початкову температуру холодної води, якщо повна ємність води в посудині 15 л. (10 °С)
Повторити § 1-9. Завдання для самоперевірки до розділу 1 (частина 1 на ст. 94 - 95).
Творче завдання: скласти, розв’язати та оформити задачі з теми «Український побут». Можна цю тему взяти в якості проекту.