08.12.23 5 клас
Тема уроку: Олександр Олесь (Кандиба) (1878-1944). «Микита Кожум’яка»
Мета уроку:
ознайомити учнів із драматичним твором, опрацювати ідейно-художній зміст драми-казки; на прикладі п’єси Олександра Олеся «Микита Кожум’яка», розглянути основні ознаки драматичного;
формувати інформаційні, комунікативні та громадянські компетентності учнів;
сприяти розвитку образного та критичного мислення, уваги, спостережливості, пам’яті, творчих здібностей;
виховувати інтерес до історичного минулого нашого народу, його культури, національну свідомість.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, мультимедійна презентація «Олександр Олесь (Кандиба) (1878-1944). «Микита Кожум’яка», дидактичний матеріал, ноутбук, роздатковий матеріал, опорні схеми, таблиці, тексти художніх творів, ілюстрації.
Епіграф:
Мужність – чеснота, в силу якої люди в небезпеці роблять прекрасні справи.
Аристотель
Перебіг уроку:
І. Організаційний момент. Привітання
Обідній час, пора зимова,
І дзвоник кличе дзен-дзелень!
Отож, ми розпочинаємо,
діти, добрий день!
Психологічний настрій на урок
Гра «Познач смайлик у реакціях»
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення теми і мети уроку
Учитель. Я думаю ви вже здогадалися, що ми з вами продовжимо захоплюватись і насолоджуватись читанням історичних творів О.Олеся, на сторінках яких постає життя наших предків, миготять у стрімкому бігу коні, схрещуються списи, дзвенять шаблі… Познайомимось із мужнім богатирем – Микитою, визначимо, які найкращі риси втілено в образі головного героя; розкриємо особливості драматичного твору, розвиватимемо навички виразного читання драматичних творів.
А працюватимемо ми з вами протягом уроку за
«Формулою успіху»
Кожному з вас я хочу побажати, щоб на уроці ви були:
У – усміхненими;
С – спокійними;
П – прогресивними;
І – ініціативними;
Х – хоробрими.
Іншими словами, я бажаю вам успіху, гарного настрою і радості.
Отож, друзі, до роботи!
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Інтерактивний прийом «Мозковий штурм»
1. З яких джерел і від кого ми дізнаємося про минуле наших пращурів? (літописи, підручник історії, перекази, легенди, казки, пісні, книги, фольклор, батьки, діди, історичні фільми, мультфільми)
2.Справжнє прізвище Олександра Олеся? (Олександр Іванович Кандиба)
3. Хто з відомих українських письменників вважав, що Олександр Олесь досяг кращих результатів ніж він/вона? (Леся Українка)
3.Як називалася перша поетична збірка О.Олеся? ( «З журбою радість обнялась»)
4. Які ще твори написав О.Олесь? ( «Заспів», «Ярослав Мудрий»).
5. Які риси характеру можна запозичити нам, нащадкам, від своїх предків?
2. Робота з епіграфом
– Як ви вважаєте, що автор хотів передати цими рядками?
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Хто нагадає нам, що таке казка? (це твір усної народної творчості в основу якого покладено захопливу розповідь про вигадані події).
2. Доведіть, що цей твір – казка (має зачин, основну частину і кінцівку, вигадані фантастичні події, це фантастична казка, бо герой наділений фантастичною силою).
Слово вчителя
Читаючи твір Олександра Олеся «Микита Кожум’яка», ви, звичайно, звернули увагу на своєрідність написання, оформлення цієї казки. Такі твори призначені не лише для читання, а й для постановки в театрі і мають свої особливості. А називаються вони драматичними.
Словникова робота
Слово вчителя
У постановках важливу роль відіграють декорації (оформлення сцени, звуковий музичний супровід). Але найбільше враження, звичайно, справляє майстерна гра акторів. Тому сьогодні пограємо в театр.
Пам’ятка «Як читати за ролями»:
• оберіть потрібний тон;
• умійте переконувати, співчувати, захоплюватись, обурюватись;
• відтворюйте в діалогах та поведінці вдачу своїх персонажів;
• не забувайте про роль жестів, міміки.
Робота з підручником (Виразне читання казки-п’єси за ролями с. 106-113).
Завдання 10, 12 с. 122 (усно).
Спортсмена-легкоатлета.
Млина з вітряками.
Зайченя.
Дерево, гілля якого гойдає вітер.
Людину, що збирає камінчики біля самого моря та кладе їх у відерце.
Веселого клоуна.
Головні герої |
Другорядні герої |
Микита, Князь, Князівна, Княгиня, батько Микити. |
Воєводи, діди, парубки, діти,голоси, брати Микити. |
Позитивні герої |
Негативні герої |
Князь, Княгиня, Князівна, Микита, Батько, 2-й воєвода. |
Змій; посланець Змія; Воєводи,котрі зневірилися; ті, хто готовий був підкоритися Змієві. |
Ті, хто вірив у перемогу |
Ті, хто не вірив у перемогу |
Микита Кожум’яка, Батько, Князь, 2-й воєвода. |
1й воєвода, Князівна. |
4.Рольова гра «Ти оратор»
Інтонаційна вправа. Завдання: Прочитати речення з певними інтонаціями:
Спочатку із захопленням, потім з осудом (Ну і богатир!)
Із захватом, із розчаруванням (Оце так козак!)
Зачудовано, із зневагою (Яка красуня!)
5. Фізкультхвилинка «Обійми метелика».
V. Закріплення вивченого матеріалу
Скласти ґроно до образу Микити Кожум’яки по 3 якості (Працьовитий, співчутливий до людського горя, справедливий, спритний, хоробрий, мужній.)
V. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»
1. Що таке драматичний твір?
2. Чи є такі богатирі в сучасному світі?
3. Чи актуальна на сьогодні тема самопожертви заради благоустрою країни?
Саморефлексія учнів
Заключне слово вчителя.
Давайте звернемося до епіграфу нашого уроку.
VІ. Оцінювання. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VІІ. Домашнє завдання
1. Дочитати казку.
2. Скласти сенкан «Микита Кожум’яка».
3. Порівняти образ Микити з аналогічними образами в інших творах (казках, переказах, легендах).