1
БЕРДЯНСЬКИЙ ЕКОНОМІКО – ГУМАНІТАРНИЙ КОЛЕДЖ
БЕРДЯНСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО ПЕДАГОГІЧНОГОУНІВЕРСИТЕТУ
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА
уроку виробничого навчання
з професії «Кухар»
на тему: «Приготування натуральної січеної маси з риби та напівфабрикатів з неї»
Розробила майстер виробничого навчання:
Зіньковська К.С.
АНОТАЦІЯ
Вивчаючи дану тему учні закріплюють теоретичні знання зі спец предметів та набувають практичних навичок при приготуванні напівфабрикатів з січеної маси.
На протязі усього уроку використовуються інформаційно-комп’ютерні технології навчання, учнівські презентації, рішення проблемних ситуацій.
Вступний інструктаж розпочинається з мотивації навчальної діяльності шляхом розповіді майстра виробничого навчання та презентацією учнів «Роль риби у харчуванні».
При повторенні вивченого матеріалу використовується бригадна форма роботи учнів при якому видаються картки з завданням для кожної бригади. Суть завдання в картках: вказати послідовність приготування риби фаршированої різними способами. Для оцінювання правильні відповіді виведені на екран.
Вивчення нового матеріалу розпочинається з розповіді майстра виробничого навчання за таблицею на екрані. Велика увага приділяється показу майстра в якому вказується: організація робочого місця, правила техніки безпеки при роботі з ріжучими інструментами, електром’ясорубкою, приготування натуральної січеної маси з риби та правила формування і панірування напівфабрикатів. Після якого учні обов’язково повторюють показ майстра в/н.
Закріплення вивченого матеріалу відбувається шляхом розв’язування проблемних ситуацій.
При виконанні самостійної роботи учнями майстер в/н робить робочі обходи з метою перевірки: організації робочих місць, дотримання правил техніки безпеки та санітарії і гігієни, дотримання правил формування, порціювання та панірування напівфабрикатів.
У заключному інструктажі підведений підсумок заняття, оголошені оцінки.
Отже, на уроці в/н використані: бригадна форма роботи, учнівська презентація, проблемні ситуації та показ майстра в/н, що дало змогу зацікавити учнів, активізувати практичну діяльність учнів, включити в роботу як слухову, так і зорову пам’ять.
Тема програми: Механічна кулінарна обробка риби та приготування напівфабрикатів з неї.
Тема уроку: Приготування натуральної січеної маси з риби та напівфабрикатів з неї.
Тривалість заняття – 6 годин.
Тип уроку: удосконалення умінь та формування навичок.
Мета уроку: Навчальна-учні повинні навчитися:
Розвиваюча: розвити навички використання необхідних прийомів та операцій з приготування січеної натуральної маси та напівфабрикатів з неї.
Виховна: виховувати бережливе ставлення до продуктів, матеріальних цінностей на виробництві, обладнання, посуду, інвентарю, електроносіїв, охайність та уважність в роботі, пильність у дотриманні вимог з техніки безпеки, любов і повагу до обраної професії.
Тип уроку: комбінований.
Методичні прийоми:
Навчально-матеріальне забезпечення:
Матеріально-технічне забезпечення:
Дидактичне забезпечення:
Міжпредметні зв’язки: Технологія приготування їжі. Тема: «Приготування натуральної січеної маси та напівфабрикатів з неї: шніцель натуральний, галки рибні, товченики рибні, січеники рибні українські, ковбаски рибні українські.».
Організація виробництва. Тема: «Організація роботи в м’ясо-рибному цеху»
Охорона праці. Тема: «Охорона праці в в м’ясо-рибному цеху»
Санітарія і гігієна харчування. Тема: «Правила особистої гігієни»
Устаткування підприємств масового харчування. Тема: «Механічне устаткування. Теплове устаткування».
Місце проведення уроку: лабораторія кухарів.
Структура уроку
Учнівська презентація «Роль риби у харчуванні»
Демонстрація-показ майстра з технології приготування січеної натуральної маси та напівфабрикатів з неї: шніцель натуральний, галки рибні, товченики рибні, січеники рибні українські, ковбаски рибні українські.
Дотримання вимог безпеки праці.
Розв’язування проблемних ситуацій
Обхід робочих місць з метою перевірки:
Індивідуальні інструктажі на робочих місцях (фронтально).
- Аналіз роботи кожної бригади
- Підсумки дослідницької роботи.
- Органолептична оцінка напівфабрикатів з риби.
- Оцінювання завдання з урахуванням поточних помилок.
- Повідомлення оцінок.
ХІД УРОКУ
Перевірити явку учнів, наявність спецодягу, взуття, головних уборів, зовнішній вигляд учнів.
Повідомлення теми уроку та її мотивація.
Здавна значне місце у харчуванні українців займає риба. І в минулі часи, і тепер рибні страви входять у повсякденне і святкове меню. Статистичні дані свідчать про те, що більшість українців, які досягли успіхів та визнання, є завзятими рибалками. Ловити рибу – велике задоволення, а їсти її – ще більша користь.
Білки, жири та вітаміни А, Д, кальцій, фосфор, залізо, йод – ось далеко не повний перелік тих корисних речовин, які ми отримуємо, вживаючи в їжу рибу.
Не секрет, що регулярне включення риби до раціону хоча б 3 рази на тиждень знижує риск серцевих захворювань на третину. Але щоб дійсно страви з риби були корисними, треба вміти їх правильно приготувати.
Сьогодні на уроці ми з вами навчимося готувати напівфабрикати з рибної натуральної січеної маси, які користуються попитом.
Про роль риби нам підготували учні інформацію.
Робота в бригадах
Завдання: розмістити в правильній послідовності приготування риби фаршированої різними способами.
Час виконання завдання 3хв. Кожна правильна відповідь буде оцінена в 2 бали.
Картки для бригад
Картка №1
Вкажіть послідовність приготування н/ф
«Короп фарширований гречаною кашею»
1. Видалити зябра, очі.
2. Коропа випотрошити через спинку (видалити кістки і нутрощі).
3. Зафарширувати рибу.
4. Зашити отвір.
5. Рибу промити.
6. Приготувати начинку.
|
|
|
|
|
|
Картка №2
Вкажіть послідовність приготування н/ф
«Риба фарширована порційними шматками»
1. Нарізати на порційні шматки (кругляки).
2. Випотрошити рибу через отвір голови.
3. Промити.
4. Підготовлені шматки шкіри наповнити фаршем.
5. З кожного шматка вирізати м’якоть, не пошкоджуючи шкіри.
6. Приготувати фарш.
|
|
|
|
|
|
Картка №3
Вкажіть послідовність приготування н/ф
«Судак фарширований цілим»
1. Ножицями вирізати кістки плавників.
2. Вирізати спинний плавник, решту відрізати ножицями,вийняти зябра і очі.
3. Промити і обсушити, видалити хребет.
4. Наповнити через спинний отвір і зашити його.
5. З м’якоті видалити кістки і приготувати начинку.
6. Виймати нутрощі через отвір, що утворився.
7. Прорізати м’якоть вдовж хребтової кістки з обох боків, надламують біля голови і хвоста.
8. Рибу промити, зрізати м’якоть з реберними кістками
|
|
|
|
|
|
|
|
Картка №4
Вкажіть послідовність приготування н/ф
«Щука фарширована цілою»
1. Плавникові кістки підрізати у середині тушки. Хребтову кістку надламують біля хвоста, щоб шкіра залишилась з хвостом.
2. Відрізати плавники, рибу промити і обсушити.
3. З м’якоті готують начинку, якою щільно наповнюють шкіру.
4.До тушки прикладають або частіше пришивають голову.
5. Підрізати шкіру навколо голови, відігнути і зняти її «панчохою».
6. Рибу розбирають на чисте філе.
|
|
|
|
|
|
2. Показ майстра:
- Організація робочого місця.
- Техніка безпеки при роботі з ріжучими інструментами, електро м’ясорубкою.
- Приготування натуральної січеної маси з риби.
- Порціювання готової маси.
- Формування та панірування напівфабрикатів з натуральної січеної маси.
3. Показ-повторення учнями
- формування напівфабрикатів;
- панірування напівфабрикатів
Закріплення вивченого матеріалу.
- Розв’язання проблемних ситуацій (5хв) Бригадири по-черзі витягують картки із проблемними ситуаціями
Проблемні ситуації
№ з/п |
Проблема |
Причини |
Шляхи попередження |
1 |
Великий відсоток втрат при розбиранні риби на чисте філе |
При розбиранні риби багато м’якоті залишили біля хребта і реберних кісток |
При пластуванні риби щільніше притискувати ніж до хребта і реберних кісток |
2 |
В січений масі з риби є кістки |
Використали рибу яка містить між м’язові кістки |
Слід використовувати рибу в якій немає дрібних кісток |
3 |
На виробах утворилися тріщини |
Невірно виконали прийом панірування, паніровка попала с середину маси. |
Лівою рукою напівфабрикати обкачати в сухарях а за допомогою ножа у три прийоми виконати прийом панірування |
4 |
В готовій масі виділилася рідина та жир |
Довго вибивалася маса |
Дотримуватися терміну вибивання |
5 |
При формуванні січеників, м’якоть пристала до серветки. Ваша дія? |
Серветка суха. |
Масу укладають на змочену серветку. |
Дебрифінг вступного інструктажу(3 хв)
3. Поточний інструктаж (4 год).
Самостійне виконання учнями завдань.
Обхід робочих місць з метою перевірки:
4. Заключний інструктаж.
- Підведення підсумків.
- Оголошення оцінок.
- Домашнє завдання: Повторити способи обробки риби та напівфабрикати з риби. Скласти технологічні схеми н/ф «риба в тісті», «риба фрі»
Технологічна карта
Приготування напівфабрикату:
СІЧЕНИКИ РИБНІ УКРАЇНСЬКІ
Найменування сировини |
Витрати сировини на 1 порцію |
Технологічні вимоги до якості сировини |
|
Брутто |
Нетто |
||
СУДАК |
115 |
55 |
Сировина відповідає вимогам діючих стандартів або технічних умов |
САЛО ШПИК |
20 |
20 |
|
ЦИБУЛЯ |
17 |
14 |
|
МОЛОКО |
8 |
8 |
|
СУХАРІ |
2 |
2 |
|
ЯЇЦЯ |
8 |
8 |
|
ЧАСНИК |
1.3 |
1 |
|
МАРГАРИН |
5 |
5 |
|
ВИХІД |
|
133 |
Технологічна карта
Приготування напівфабрикату:
ШНІЦЕЛЬ НАТУРАЛЬНИЙ
Найменування сировини |
Витрати сировини на 1 порцію |
Технологічні вимоги до якості сировини |
|
Брутто |
Нетто |
||
ХЕК СРІБЛЯСТИЙ |
140 |
70 |
Сировина відповідає вимогам діючих стандартів або технічних умов |
АБО МІНТАЙ |
144 |
72 |
|
САЛО ШПИК |
15 |
15 |
|
ЦИБУЛЯ |
12 |
12 |
|
МОЛОКО |
8 |
8 |
|
ЯЇЦЯ |
8 |
8 |
|
СУХАРІ |
12 |
12 |
|
ВИХІД |
|
125 |
Технологічна карта
Приготування напівфабрикату:
ТОВЧЕНИКИ РИБНІ
Найменування сировини |
Витрати сировини на 1 порцію |
Технологічні вимоги до якості сировини |
|
Брутто |
Нетто |
||
СУДАК |
115 |
55 |
Сировина відповідає вимогам діючих стандартів або технічних умов |
ТРІСКА |
64 |
55 |
|
ЦИБУЛЯ |
5 |
4 |
|
БОРОШНО |
6 |
6 |
|
МАСА НАПІВФАБРИКАТА |
|
65 |
Технологічна карта
Приготування напівфабрикату:
КОВБАСКИ РИБНІ УКРАЇНСЬКІ
Найменування сировини |
Витрати сировини на 1 порцію |
Технологічні вимоги до якості сировини |
|
Брутто |
Нетто |
||
МИНТАЙ |
160 |
80 |
Сировина відповідає вимогам діючих стандартів або технічних умов |
САЛО ШПИК |
20.8 |
20 |
|
ЧАСНИК |
1.3 |
1 |
|
СУХАРІ |
15 |
15 |
|
МАСА НАПІВФАБРИКАТУ |
|
120 |
Технологічна карта
Приготування напівфабрикату:
ГАЛКИ РИБНІ
Найменування сировини |
Витрати сировини на 1 порцію |
Технологічні вимоги до якості сировини |
|
Брутто |
Нетто |
||
СУДАК |
150 |
70 |
Сировина відповідає вимогам діючих стандартів або технічних умов |
МОРСКОЙ ОКУНЬ |
82 |
70 |
|
ЯЇЦЯ |
10 |
10 |
|
ЦИБУЛЯ |
6 |
5 |
|
КРОХМАЛЬ |
6 |
6 |
|
ВИХІД |
|
100 |