Розробка уроку з інтегрованого курсу «Я досліджую світ»
Тема: : Весняні свята. Великдень. Про що розповідає писанка?
Підготувала:
Нога Ганна Миколаївна
Вчитель початкових класів
Я досліджую світ
(1 клас)
Дата проведення уроку:
Час проведення:
Тема: Весняні свята.Великдень.Про що розповідає писанка?
Мета:
Ознайомити учнів з народними традиціями зустрічати весну.
Поглибити знання дітей про традиції святкування Великодня в Україні, розкрити цінність і символіку унікального витвору української культури – писанки; ознайомити з технікою виготовлення писанок.
Створити умови для обміну досвідом щодо святкування Великодня.
Активізувати пізнавальну діяльність учнів.
Виховувати почуття поваги до культурних скарбів українського народу та інших народів.
Формувати вміння розв’язувати життєві задачі з використанням математичних методів.
Формувати навички дослідницької діяльності, використовувати їх у повсякденному житті
Навчати висловлювати свою думку, активно слухати в умовах усного спілкування, взаємодіяти з однокласниками.
Обладнання: мультимедійна дошка, пазли, цеглинки «лего», наочність «Символи на писанках», розчини для фарбування крашанок, варені яйця.
Хід уроку
Вчитель
Ви сьогодні вже проснулись?
Мамі зранку посміхнулись?
Клас наш радо вас вітає!
Настрій кожен гарний має?
Станьмо разом в дружне коло!
Привітай нас, рідна школо!
Добрий день!
2.Обмін інформацією
. Слухання вірша-загадки Леоніда Полтави «Великодні писанки» для визначення теми дня
Що за дивнії яєчка Наша курочка знесла?
Намальоване гніздечко, Ще й пташиночка мала!
Навкруги − барвисті квіти, Жовті, сині гілочки...
Чи здогадуєтесь, діти, Що це? Певно − писанки!
Їх не курочка знесла, Їх матуся принесла,
Ми гуртом розмалювали Для святкового стола:
Сяють наші писанки, − Як весняні квіточки!
- Чому яєчка здалися дивними?
Про що розповідає писанка?
Що було намальовано на них?
Якими кольорами були розписані писанки?
На що були схожі писанки? Чому?
3.Діти, а ви пам’ятаєте мишку з казки «Курочка ряба»? Що вона зробила? Сьогодні мишка принесла ті яєчка, які розбила діду і бабі. Просить допомогти їй скласти їх. Для цього нам потрібно поділитися на три групи, кожна з яких одержить пазли-писанки. За моєю командою складаємо писанки.
Діти діляться на групи за допомогою « Чарівного мішечка» , в якому знаходяться яєчка червоного кольору, жовтого та блакитного.
Групове заняття «Писанки-пазли»(додаток № 1)
Малюнок розрізаний на 6 частин. Діти повинні зібрати пазли користуючись зразком.
Щоденні новини
1.Розповідь учителя.
Людина здавна наносила на шкаралупу яєць чарівні магічні знаки, ще тоді, коли і писати не вміла, і були ті знаки малюнками - символами, в яких відображалися і подяка, і прохання – так почалися створюватися перші писанки, ще до народження Христа.
В давнину вважалося, що писанка – це не просто яйце, а й оберіг від злих сил, запорука щастя і добробуту. Правильно написана писанка вважалася могутнім універсальним талісманом, що оберігав людину.
• Рослинний;
• Тваринний;
• Геометричний;
• Побутовий.
Ці орнаменти – не просто малюнки, а таємничі знаки-символи, якими наші предки спілкувалися з природою, всесвітом.
Безконечник чи кривулька – символ води та нескінченності на Землі.
Сонце – символ світла, тепла, життя.
Спіраль символізує змія, порядок і плин часу.
Блискавка є символом небесного вогню.
Грабельки символізують дощ.
Олень символізує довге життя та заможність.
Кінь – це сила і витривалість.
Сосонка є знаком земної рослинності.
Дерево життя символізує розвиток роду – батько, мати, дитина.
Богиня Берегиня – це володарка неба і всієї природи.
Знаючи значення кожного символу, люди згруповують їх для певної мети
(наочність «Символи на писанках) (додаток2)
Презентація «Українська писанка (регіони) (додаток3)
2.Фізкультхвилинка (веснянка-гаївка)
https://youtu.be/DeskJ9ulWI4?list=RDDeskJ9ulWI4 (додаток4)
До наших днів дійшли цікаві згадки про використання писанок. До прикладу, шкарлупу писанки закопували у землю, щоб добре родило. Також писанкову шкарлупу спалювали та обкурювали худобу, щоб вона не хворіла. Дівчата клали писанки у воду, після чого вмивалися, щоб бути вродливими.
Зараз писання писанок має більш комерційний характер. Їх купують на згадку про Україну, це традиційний символ Пасхи, а також хороший та популярний сувенір.
3.Гра з цеглинками лего
Колір життя, крові, дня, радості, любові. Червоний
Символ місяця, зірок. Це колір хлібного лану, життя, тепла. Жовтий
Колір весни, пробудження природи, надії, радості буття. Зелений
Символ неба, простору, вітру, здоров’я. Синій
4.Слухання казки Л. Храпливої «Писанки Оксанки»
. У позначених місцях необхідно зупинитися і запитати:
☼ Про що розповідали звірята у лісі? Яке приладдя приготувала Оксанка для написання писанок? ☼☼ Що трапилося далі?
☼☼☼ Що задумали Куць і Паць? Чи вдалася затія чортикам?
Писанки Оксанки
Стукає − розносить вістку лісом дятел:
− Буде завтра Оксанка писанки писати!
Шепнув на вушко зайчик хом’якові:
− Уже й фарби у горщиках готові!
А жовтий лис переказав куниці:
− Купила вчора воску у крамниці!
Сказав ведмідь, гостюючи у вовка:
− І писальце вже є: тоненьке, наче голка! ☼
Отак лісом ці вістки ходили,
Аж їх почули дві нечисті сили,
Що людям шкодять, тихо не сидять
: Один був чортик Куць, а другий Паць.
Почухали чорти потилицю немиту
І раду радили, що й як би їм зробити,
Щоб не змогла Оксанка писанок писати,
Великдень − Боже свято звеличати.
Зібралися вони під ніч, коли вже темно всюди,
К оли спокійно сплять всі добрі люди,
Та ще взяли з собою молоточки,
Щоб писанки оці побити на шматочки.
Вже під Оксанчину прийшли − примандрували хату,
Та двері замкнені − і нікуди дістатись
. Глип − мишача є дірка край порога.
Туди пролізти, може, буде змога? ☼☼
Були б, мабуть, якось пролізли нишком,
Та їм на лихо пробудилась мишка.
Вона не раз кришками поживлялась при Оксані,
Тож не хотіла, щоб у хатку йшли чорти погані.
Погналася за ними, скільки сили,
І Куцеві хвостяку відкусила...
Хоч хвіст пропав, добрались бруднолиці
Аж до яєць біленьких на полиці!
Вже й молоточки підняли високо... ☼☼☼
Та ба: тут темно, що хоч виколь око!
І тільки мала розпочатись праця –
По рогах стук Паць Куця, а Куць Паця.
Так вдарились, що аж з полиці впали,
Туди, де на столі фарби стояли.
І вилізли із горщиків − ой, нене!
Куць весь червоний, Паць увесь зелений!
Цього доволі, хоч би й для чортяки,
Тож Куць заплакав, Паць собі заплакав.
Не знали, як їм утекти від згуби,
Бо у норі... там мишка гострить зуби!
Не вирватися їм на двір із хати –
Хотіли хоч в куточок заховатись.
Та ба − нема лихим кутка в кімнаті:
Біжать сюди − тут на іконі Божа Мати.
Біжать туди − книжки там на поличках про козацтво сміле,
Що то з нечистим жартувати не уміло!
Так бігав Куць управо, Паць уліво,
Аж заспівав десь на повітці півень.
Засяло сонце, закінчилась нічка,
Чортяки зникли, наче дим із свічки!
Ви бачили, як на Великдень ранком
Несла святити писанки Оксанка?
Всім людям радість, Богові прослава!
А Куць і Паць? Це вже не наша справа!
ІІІ. Закріплення вивченого
1. Дослідження, яким розчином найкраще пофарбувати крашанку
Приготуйте варені яйця та банки із натуральними відварами та розчинами, які можна використати для фарбування крашанок. Занурити яйця в різні розчини. Зробити з дітьми висновок, який відвар краще зафарбував крашанку.
1. Гарячий відвар цибулі (окріп).
2. Натуральний сік із моркви.
3. Розведену у гарячій воді куркуму.
4. Натуральний сік із червоного буряка
Діти для фарбування яєць такі барвники краще використовувати, ніж штучні, бо вони не шкодять нашому здоров’ю.
2. Великодня гра з крашанками
Гра «Хованки»
Кладуть кілька шапок, під одну з них крашанку; хто відгадає, під котрою з шапок є крашанка, той виграє.
ІV. Підсумок уроку.Релаксація.
-Діти, розкажіть про свої враження від заняття писанкарством.
Що вам сподобалося?
що було надто складно зробити?
Що ви можете використати вдома під час підготовки до святкування Великодня?
Додаток№1 Пазли «Писанка»
Додаток 2
Сонце
Хрест
Безкінечник, або кривулька.
Грабельки, гребінці, трикутнички з гребінцями.
Ружа, рожа, розета, зірка.
Олень.
Кінь.
Дерево життя, або вазон.
Птах.
Додаток 3
Додаток 4
https://youtu.be/DeskJ9ulWI4?list=RDDeskJ9ulWI4
Додаток 5