Урок читання в 3 класі
Учитель Добровольська С.А.
Тема: Життя і творчість поета Степана Жупанина. Степан Жупанин «Ліщина».
Мета: Ознайомити учнів з життям і творчістю Степана Жупанина.
Вдосконалювати навички правильного читання; збагачувати активний словник та мовлення учнів; формувати оцінні судження, вміння робити свої висновки; розвивати увагу, пам'ять, мислення. Виховувати почуття прекрасного, уважне ставлення до природи та художнього слова.
Обладнання: Презентація , малюнки та вірші учнів;
схеми - опори, мультимедійне устаткування.
Тип уроку: урок – засвоєння нових знань.
Вид уроку: урок із використанням ІКТ.
Хід уроку
І. Організація класу
Станемо ми всі рівненько,
Усміхнемось веселенько.
Ще один важливий крок
Зробимо за цей урок
Тож гаразд, часу не гаймо
І урок розпочинаймо!
А цікаво вам дізнатись,
Що сьогодні може статись?
Ну, то сядьте всі зручніше,
Працюємо скоріше.
В нашому класі багато гостей, і я, впевнена, що всі помітили, що на початок уроку у вас уважні очі і гарний настрій.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Подивіться уважно на екран, вставте у записаних словах букви, що позначають голосні звуки і дізнайтеся, що нам буде потрібно під час уроку.
Вз..м.д.п.м.г..
Вз..м.р.з.м.нн..
Вз..м.п.в.г..
Я сподіваюсь, що сьогодні на уроці ми обов’язково створимо ситуацію успіху. Щоб наша праця була успішною ми будемо:
Нехай наш урок проходить під девізом:
Хто багато читає,
Той багато знає,
Хто швидко читає,
Той багато встигає
Діти , як сказала Шарлотта Бронте: «Найбільша радість для учителя –
коли похвалять його учнів». Я також сподіваюсь, що сьогодні вас похвалять мої колеги.
ІІІ. Актуалізація знань, умінь та навичок.
Мовна розминка.
Людина не може гарно читати, якщо в неї слабкі легені та очі. Тому ми розпочинаємо наш урок з гімнастики для очей та розчитування.
Око тренінг:
- вгору – вниз,
- із сторони в сторону,
- обвести сторони прямокутника,
- покліпати очима,
- написати носиком букви свого імені.
Промовити: повільно, швидко, скоромовкою.
Сопілочка з бузини,
веди мене до весни.
Хай вона мені у гаю
гарну пісню заспіває.
Прочитати: спокійно, сумно, весело, з питальною інтонацією.
А я душу скупаю в красі
Весняного ніжного саду,
Босоніж пробіжусь по росі
І під вишнею білою сяду.
ІV.Перевірка домашнього завдання.
Що було задано додому?
І група – Вивчити вірш напам’ять «Обтрусили яблука»,скласти акровірш «Яблуня» .
ІІ група - Вивчити вірш напам’ять «Ластівки», скласти вірш-сенкан «Ластівка».
ІІІ група – Вивчити напам’ять уривок з вірша «Дівчинка море», зробити ілюстрації.
V. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
Письменники, художники, композитори показують нам красу природи.
Ми сьогодні ще навчимося бачити прекрасне у природі.
Зазирнемо до віршованої скарбниці Степана Ілліча Жупанина, познайомимося з його життям та творчістю.
С.І.Жупанин народився 18 січня 1936 року в селі Іршаві Закарпатської області в багатодітній сім'ї хліборобів. Від батька навчився коломийок, умів грати на сопілці. Мати часто розповідала хлопчикові легенди, притчі, казки.
Закінчив філологічний факультет Ужгородського університету, учителював.
Серед його творчого доробку чимало скоромовок, дитячих закличок, віршованих оповідань, що склали 25 збірок. Понад сто його віршів стали піснями.
Займався також перекладацькою роботою.
Помер 7 січня 2005 року, в Ужгороді.
Збірки для дітей:
«На високій полонині»;
«Сестрички-смерічки»;
«Світле озерце» ;
«Лісовий світанок»;
«Світлячок та бджілка»;
Відгадування загадки.
Кістяна сорочка, зелен кожушок, не вони, а зерня вабить діточок.
Так, саме сьогодні, ми будемо знайомитись з віршем С. Жупанина «Ліщина».
Виразне читання вірша вчителем
Прочитайте спочатку слова у лівій колонці зверху, а потім у праві – знизу
ліщина
царство
білка
обійняла
ліщинок
стежинок
веснонька
ЛІЩИНА — деревовидний кущ, 2-4 м заввишки, з сірими залізисто-волосистими гілками. Листя округле, по краю зубчасте.
ДІБРОВА – листяний ліс, з переважанням дуба.
Яке з прислів’їв висловлює головну думку вірша «Ліщина»:
Щоб ліщинка не стояла
Та сама не сумувала,
До слів ти рими добери
Та часу зайвого не забери.
СКРАЮ –
ЛІЩИНОК –
ЦІКАВИЙ –
ЗЕМЛИЦЯ-МАТИ –
Зачитати слова у зменшувально-пестливій формі.
(Робота в парах).
З якою інтонацією потрібно читати вірш?
Висновок:
Щоб бачити красу у звичайних речах, потрібно мати добре, розумне серце. А для цього треба вчитись прекрасне, і не руйнувати його. Є краса у природі, у музиці, у взаєминах між людьми, у літератури.
VI. Узагальнення та систематизація знань.
Як підсумок до сьогоднішнього уроку, я хочу, щоб ви вивчили напам’ять вірш Анатолія Камінчука «Батьківщина». Допоможуть вам у цьому малюнки піктограми.
Он повзе мурашка,
ось хлюпоче річка.
Не зривай ромашку,
не топчи травичку.
В зелені діброва,
в китицях ліщина.
Глянь, яка чудова
наша Україна.
Журавлі над лугом
линуть рівним клином.
Будь природі другом,
Батьківщині – сином.
Діти, яка головна думка цього вірша?
VII. Підсумок уроку.
Знай. Люби. Бережи.
«Ми всі навчились літати в повітрі,
як птахи,
Ми вже навчилися плавати під водою,
як риби,
Нам ще залишилось навчитись жити на
землі, як люди» -
Бернард Шоу.
Як ви розумієте слова?
Спостерігайте, вивчайте, милуйтесь та бережіть природу. Сторінки книги Природи завжди відкриті для уважних.
VIIІ. Домашнє завдання.
Виразно читати вірш «Ліщина» на ст..61, скласти сенкан «Ліщина», ілюстрація до вірша,за бажанням скласти казку про ліщину.