Урок «Літературного читання»
Тема. Перш ніж зробити щось, подумай!
Матеріал до уроку: болгарська народна казка «Виноградар і змія»
Мета: удосконалювати вміння та навички учнів ділити текст на частини, добирати заголовки, виз навчати головну думку тексту; розвивати зв’язне мовлення; виховувати почуття відповідальності за свої вчинки, бажання робити людям добро; довести до свідомості учнів, що не варто робити якусь справу, не подумавши про її наслідки.
Обладнання: картки-блискавки, малюнки із зображенням диких тварин, фруктів.
ХІД УРОКУ
-
Організаційний момент
-
Розвиток мовно-слухової уваги
-
Гра «Назви одним словом»
Учитель пропонує школярам назвати всіх тварин, що зображені на малюнках, і дібрати до них спільну назву.
-
Промовляння чистомовки
Ма-ма-ма – молока нема!
Му-му-му – молока кому?
Мо-мо-мо – зараз подамо!
Ми-ми-ми – напилися ми!
-
Робота над скоромовкою
Заповзла в кущі змія –
Не боюся зовсім я!
Не тікай і ти чимдуж –
Не отруйний зовсім вуж.
Промовляння у різному темпі, з різною інтонацією.
-
Розвиток навичок читання
-
Читання колонок слів
Кухоль
відтоді
оддалік
щосили
|
виноградник
виноградар
майбутнього
відновитися
|
-
Гра «Пильне око»
Учні читають слова з карток-блискавок: чоловік, каміння, золотий, покликав, минуло, наслідки.
-
Робота над темою уроку. Болгарська народна казка «Виноградар і змія»
-
Первинне сприймання тексту
-
Чому змія не захотіла більше дружити з виноградарем?
-
Напівголосне читання казка
-
Знайдіть слова, які вам незрозумілі
Тлумачення окремих слів.
-
Робота з карткою №1. Перевірка рівня свідомості сприйняття тексту
Позначте правильні відповіді.
-
Яке господарство мав чоловік?
-
Фруктовий сад;
-
Виноградник;
-
Пшеничний лан;
-
З ким потоваришував виноградар?
-
Зі змією;
-
Із сином;
-
Із псом;
-
Що спробував вчинити син виноградаря?
-
Допомогти батькові;
-
Вирубати весь виноград;
-
Вбити змію;
-
Відтворення змісту прочитаного з елементами вибіркового читання
-
Прочитайте, що мав чоловік у дворі.
-
Хто жив у купі каміння?
-
Що надумав зробити виноградар?
-
Як він це зробив?
-
Робота в парах
-
Придумайте запитання до другої частини.
-
Читання за особами
-
Добір заголовків до частин. Укладення плану
ПЛАН
-
Дружба виноградаря й змії.
-
Вчинок сина і його наслідки.
-
Спроба відновити дружбу.
-
Визначення головної думки казки.
-
Робота з карткою №2
У яких рядках міститься головна думка казки?
-
«Давай знову дружити, як раніше дружили»
-
«Коли щось робиш, думай про наслідки»
-
«Так дружили вони багато років»
А як можна розмістити прислів’я відповідно до плану?
-
Хто за чуже хапається, свого позбувається.
-
За добро добром платять.
-
Зробиш добро – не кайся; вдієш лихо – начувайся.
-
Підсумок уроку
-
Який висновок для себе ви зробили з прочитаного?
-
Що засуджується в казці?
-
Чого вчить нас ця казка?
-
Рефлексія
-
Оберіть за кольором цеглинку: червона – було складно; жовта –виникли труднощі; зелена – було легко