Математика
Тема: Утворення чисел другого десятка. Задачі на збільшення (зменшення) числа на кілька одиниць
Мета: ознайомити учнів з утворенням, назвами і послідовністю чисел другого десятка; вдосконалювати обчислювальні навички, навички розв’язування задач і прикладів у межах 10; розвивати увагу, пам'ять, математичне мовлення, творче мислення; виховувати акуратність, працьовитість.
Обладнання: предметні малюнки, лічильний матеріал.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
I. Організаційний момент
Довгоочікуваний лунає дзвінок —
Починається урок!
Побажаю вам удачі!
За роботу в добрий час!
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
1. Усна лічба
— Назвіть пропущені числа:
1 4 6 10
— Продовжте ряд чисел:
1; 3; 5; ...; ... . (7, 9)
9; 6; ...; ... . (3, 0)
2. Гра на увагу
— Я називаю предмет. Якщо він один, то присідають дівчата. Якщо два — присідають хлопчики.
Вухо, око, мова, рот, нога, шия, рука, голова.
3. Математичний диктант (усно)
• Знайдіть суму 7 і 3. (10)
• На скільки 9 більше, ніж 4? (На 5)
• Збільшити 6 на 2. (8)
• Зменшити 5 на 3. (2)
• Скільки буде: 7 мінус 4? (3)
• Скільки буде: 5 плюс 5? (10)
• Скільки буде: 9 мінус 9 плюс 1? (1)
• Скільки буде: 4 плюс 4 мінус 4? (4)
4. Гра «Розшифруй слово»
— На дошці — зашифроване слово. Розшифруйте його.
5 + 3 = (і)
9 – 7 = (у)
2 + 4 = (п)
6 – 2 = (с)
8 + 2 = (х)
2 |
4 |
6 |
8 |
10 |
|
|
|
|
|
Діти виходять до дошки і вставляють відповіді й літери.
— Молодці! Жодного разу не помилилися.
— А тепер подивимося, яке слово було зашифровано. (Успіх)
III. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Я бажаю вам успіху на уроці! Попереду нас чекає дивна країна. У цій країні ми дізнаємося, як утворюються і читаються числа від 11 до 20. Ми також будемо розв’язувати приклади і задачі, виконувати різноманітні цікаві завдання.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Підготовча робота
— Діти, нагадайте мені, що таке десяток? Як його утворити? (десять паличок становлять десяток)
На дошці: 10 од. = 1 дес.
2. Пояснення нового матеріалу
— Подивіться на малюнок. Скільки жовтих квадратиків? (10)
— Скільки блакитних? (1)
— Як дізнатися, скільки всього квадратиків? (11)
— Скільки десятків? (1 дес.)
— Скільки окремих квадратиків? (1)
— Отже, скільки десятків і одиниць міститься в числі 11? (1 дес. і 1 од.)
— Як утворилася назва числа 11? (Один на десять — одинадцять)
— Зверніть увагу: у назві числа вказується кількість одиниць.
— Порахуйте, скільки жовтих квадратиків і скільки блакитних? (10 і 2)
— Скільки всього квадратиків? (12)
— Скільки десятків і скільки окремих одиниць у числі 12? (1 дес. і 2 од.)
— Прочитайте запис праворуч, як утворилася назва цього числа (два на десять — дванадцять) і т. д. — до 20.
— Діти, зверніть увагу, що в назві чисел від 11 до 19 перша частина слова позначає число одиниць, а друга частина слова — це десять.
— Скільки блакитних квадратиків? (10)
— Скільки всього квадратиків? (20)
— Два десятки — це двадцять одиниць.
— Як ви думаєте, чому останнє число назвали двадцять? (Це значить 2 рази по десять, або 2 десятка)
— Які числа ідуть за числом 10; 11; 12; 13; 14; 15; 16; 17; 18; 19; 20?
— Назвіть ці числа у зворотньому порядку.
— Назвіть «сусідів» числа 18? 15? 19?
— Скільки десятків і одиниць у числі 17? 20?
3. Робота за підручником (с. 87)
— Прочитайте, як утворились числа. (Один на десять – одинадцять… два десятки – двадцять)
— Полічіть від 10 до 20. Полічіть у зворотному порядку.
— Пічка просить допомогти їй записати, скільки пиріжків вона напекла. А кількість пиріжків складається з:
• 1 дес. та 6 од.
• 1 дес. та 1 од.
• 1 дес. та 8 од.
• 1 дес. та 9 од.
4. Закріплення назв чисел від 11 до 20
Десяток в кошику яєць.
Ще одне поклали.
Тепер у кошику яєць,
Хто скаже, скільки стало? (Одинадцять.)
Десяток в кошику яєць.
Ще два туди поклали.
Тепер у кошику яєць,
Хто скаже, скільки стало? (Дванадцять.)
Десяток в кошику яєць.
Ще три туди поклали…
Тепер у кошику яєць,
Хто скаже, скільки стало? (Тринадцять.)
Десяток в кошику яєць.
Ще четверо поклали…
Тепер у кошику яєць,
Хто скаже, скільки стало? (Чотирнадцять.)
Десяток в кошику яєць.
Ще п’ятеро поклали
Тепер у кошику яєць,
Хто скаже, скільки стало? (П’ятнадцять.)
Десяток в кошику яєць.
Ще шість туди поклали
Тепер у кошику яєць,
Хто скаже, скільки стало? (Шістнадцять.)
Десяток в кошику яєць.
Ще сім туди поклали
Тепер у кошику яєць,
Хто скаже, скільки стало? (Сімнадцять.)
Десяток в кошику яєць.
Ще восьмеро поклали
Тепер у кошику яєць,
Хто скаже, скільки стало? (Вісімнадцять.)
Десяток в кошику яєць.
Ще дев’ять їх поклали
Тепер у кошику яєць,
Хто скаже, скільки стало? (Дев’ятнадцять.)
Десяток в кошику яєць.
Ще десять їх поклали
Тепер у кошику яєць,
Хто скаже, скільки стало? (Двадцять.)
Фізкультхвилинка
Ось рука і ось рука:
Хлоп-хлоп-хлоп.
Ось нога і ось нога:
Топ-топ-топ.
Ручками заплескали —
Один, два, три.
Ніжками затупали —
Один, два, три.
Повернулись вправо —
Один, два, три.
Повернулись вліво —
Один, два, три.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота в зошиті з друкованою основою (с. 52)
2. Продовження роботи за підручником (с. 88)
Завдання 1
— Полічіть ґудзики. Скільки їх? (10 і 3 = 13; 10 і 5 = 15; 10 і 9 = 19)
Завдання 2
— Назвіть сусідів числа 16, 3, 19, 14.
Завдання 3
— Прочитайте задачу. Скільки яєць купила Оленка? (2 десятки) Це скільки? (20)
Купила — 2 десятки
Розбила — 1
Залишилося — ?
— Скільки розбилось? (1) Скільки залишилось? Як дізнатись? (20 – 1 = 19)
Завдання 4
— Вставте знаки <, >.
Завдання 5
— Збільшіть на 1 числа 12, 14, 17, 19.
— Зменшіть на 1 числа 12, 14, 17, 20.
Завдання 6
— Накресліть відрізок завдовжки 11 см. Накресліть інший відрізок, довжина якого на 1 см менша.
— Яка довжина другого відрізка? (на 1 см менша) Що означає на … менше? (треба відняти)
Завдання 7
— Як за допомогою монет різної вартості отримати 8 к. (5 к., 2 к., 1 к.), 10 к. (5 к., 5 к.), 12 к. (10 к., 2 к.), 15 к. (10 к., 5 к.), 19 к. (10 к., 5 к., 2 к., 2 к.), 20 к.? (10 к., 10 к.)
Завдання 8
— Скільки всього одягу приготувала Марічка? (4)
— Що вона може їй одягнути? (спідничку і блузу; джинси і футболку; футболку і спідничку; джинси і блузу)
Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)
3. Робота над задачею
Маса індички 9 кг, а маса гуски – на 3 кг менша. Яка маса гуски?
— Що відомо про масу індика? А що — про масу гусака?
— Повторіть запитання задачі. (Яка маса гусака?)
— Яку дію використовуємо для розв’язання задачі? Чому? (віднімання, тому що на … менше)
9 – 3 = 6 (кг) Відповідь: маса гусака 6 кг (або короткий запис: 6 кг).
4. Самостійна робота
10 – 6 + 2 10 – 7 + 3 8 4 – 4
10 – 4 – 4 9 + 1 – 5 6 – 3 4
— Перевіримо результати обчислень.
— Добре впоралися із завданням. Молодці!
VІ. Підведення підсумків уроку. Рефлексія
— Що ми сьогодні вчилися робити?
— Яке число наступне після числа 10?
— Як називається число, що складається з десяти й трьох? З двох десятків?
— Яке завдання на уроці вам сподобалося і ви хотіли б виконати його знову?
— Діти, подивіться, у нас п’єдестал. На ньому три сходинки: 1 — тренуйся, 2 — добре, 3 — молодець.
— Оцінивши свої знання, поставте себе на відповідну сходинку.