Математика
Тема: Задачі на знаходження невідомого доданка. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання
Мета: формувати вміння знаходити один з доданків; учити розв’язувати задачі на знаходження невідомого доданка; удосконалювати вміння обчислювати вирази в межах вивчених таблиць додавання й віднімання чисел 8 і 9; удосконалити обчислювальні навички, вправляти в кресленні відрізків та позначенні їх буквами; розвивати увагу, мислення, пам’ять, спостережливість; виховувати уважність.
Обладнання: «чарівні ланцюжки», лічильний матеріал, предметні малюнки.
Тип уроку: закріплення й узагальнення вивченого матеріалу.
I. Організаційний момент
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
1. Весела лічба
• 2 берізки і 8 кленів
Змалювала вмить Олена.
І спитала «Скільки в мене
Тут усіх дерев зелених?»
Полічить вона не може.
Хто Оленці допоможе? (2 + 8).
• Заварила чайка чаю
Запросила 8 чайок:
— Прошу, подруги, на чай!
Скільки всіх? Відповідай! (1 + 8).
• 5 ворон на дах сіли,
2 ще до них прилетіли.
Відповідайте швидко, сміливо,
Скільки всіх їх прилетіло? (5 + 2 = 7)
2. Усна лічба. Гра «Хто швидше»
Два учні заповнюють на дошці «східці» (записують зверху відповіді).
По закінченні всі учні перевіряють правильність виконання.
3. Усний рахунок за картками
7 + 0 5 + 5 4 + 4 0 + 2 3 + 3 4 + 5 10 – 3 5 – 5
9 – 9 7 – 2 1 + 4
4. Математичний диктант (усно)
1) Зменшити 10 на 2;
2) збільшити 8 на 2;
3) знайти суму чисел 3 і 6;
4) від 9 відняти 7;
5) на скільки 8 більше ніж 7?
6) на скільки 3 менше від 5? (Відповіді: 8, 10, 9, 2, на 1, на 2)
5. Гра «Скільки пиріжків несла Червона Шапочка?»
5 + 4 – 3 – 2 – 2 + 8 = 10
6. Усне розв’язування задач вивчених видів
• Петрик намалював 5 квадратів, а Миколка — на 3 більше. Скільки квадратів намалював Миколка? (8)
• Петрик намалював 5 квадратів, а Миколка — на 3 менше. Скільки квадратів намалював Миколка? (2)
• Петрик намалював 5 квадратів, а Миколка — 3 квадрати. Скільки всього квадратів намалювали хлопчики? (8)
• Петрик намалював 5 квадратів, а Миколка — 3 квадрати. На скільки більше квадратів намалював Петрик, ніж Миколка? (на 2)
III. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Отже, сьогодні на уроці ми з вами повторимо таблиці додавання і віднімання чисел 8 і 9, будемо розв’язувати приклади і задачі, опираючись на ці таблиці, порівнювати відрізки, а також виконувати різні цікаві завдання.
IV. Розвиток математичних знань
1. Пояснення вчителя
— Подивіться на малюнок. 3 червоних кружечки ліворуч, а праворуч — 5 синіх, але сині кружечки затулені смужкою паперу, на якому написаний знак питання.
— Дівчинка вирізала всього 8 червоних і синіх кружечків. Червоних кружечків 3 (показує). Скільки синіх кружечків вирізала дівчинка?
— 8 кружечків — це кружечки якого кольору? (3 червоних і сині)
— Якщо ми із усіх кружечків заберемо червоні (знімає їх), то які залишаться? (Сині)
— Як ще можна дізнатися, скільки синіх кружечків? (8 – 3 = 5)
— Перевіримо (знімає смужку паперу, під якою дійсно 5 синіх кружечків).
Висновок. Щоб знайти невідомий доданок, необхідно від суми відняти відомий доданок.
2. Первинне закріплення
Вісім риб в кота Наума.
Він мурличе: «Добра сума!
Відкладу один доданок —
Три рибини — на сніданок.
Другий — буде на обід».
Невідомий цей доданок
Нам порахувати слід.
— Скільки всіх риб, тобто яка сума? (8)
— На які дві частини кіт їх поділив? (На 3 і ще кілька.)
Учитель записує на дошці коротку умову задачі.
— Сума нам відома і відомий один із доданків (3). Сума складається з двох доданків. Яких?
— Як обчислити другий? (8 – 3 = 5)
3. Робота за підручником (с. 79)
Завдання 1
— Які числа пропущено? Запишіть відповідні рівності.
1 + 4 + 3 = 8 4 + 2 + 3 = 9
5 + 1 + 2 = 8 4 + 4 + 1 = 9
4 + 3 + 1 = 8 5 + 3 + 1 = 9
Завдання 2
— Розв’яжіть чарівні «ланцюжки».
8 – 4 – 1 + 5 = (8) 9 – 4 – 1 + 5 = (9)
8 – 2 – 3 + 5 = (8) 9 – 2 – 1 + 5 = (11)
Завдання 3
— Яка довжина відрізка АВ? (3 см) А відрізка CD? (невідомо, на 5 см довший)
— Як знайти довжину відрізка CD? (3 + 5 = 8 см)
— Накресліть відрізки.
Завдання 4
— Розгляньте малюнок. Прочитайте висловлювання (речення). Встановіть, які з них правильні (істинні), а які хибні (неправильні).
• Будинок одноповерховий. (Істинне).
• Біля будинку ростуть кущі. (Я вважаю, що хибне, бо, крім кущів, ростуть ще дерева).
• Кущів менше, ніж дерев. (Хибне. Кущів стільки, скільки дерев).
• Кішка сидить на даху. (Істинне).
• Собака спить під лавою. (Хибне. Собака не спить, немає лавки).
Завдання 5
— Які висловлювання істинні, а які хибні?
• АВ і АК — відрізки; (Істинне)
• АК — промінь; (Хибне)
• АМ і АС — промені; (Істинне)
• На малюнку 3 промені. (Хибне, 4: АМ і АС, АЕ, АD)
Фізкультхвилинка
Сонечко прокинулось, потягнулось,
В різні боки повернулось.
Потім весело всміхнулось,
Кругом себе обернулось.
Стали квітки оживати,
Пташки пісеньки співати.
Діти стали танцювати,
Любе сонечко вітати.
Вітерець ураз примчав
І зробив чимало справ:
Хмарки в небі розігнав
І листочки позривав,
Їх підкинув в вишину
Й полетів у далину.
Вітерець полетів,
Працювати нам велів.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота в зошиті з друкованою основою (с. 44)
Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)
2. Розв’язування задач на знаходження невідомого доданка
— Скільки фішок біля торбинки? Скільки всього фішок? Де решта? Як дізнатись, скільки фішок у торбинці? Розвяжіть задачу.
— Розгляньте малюнок. Складіть за ним задачу про кубики і розв’яжіть її.
3. Самостійна робота
1 варіант розв’язує перший ланцюжок; 2 варіант — другий ланцюжок.
— Накресліть відрізки завдовжки 3 і 7 см. Надпишіть їх довжину.
— Як дізнатися, на скільки другий відрізок більший від першого?
— Запишіть розв’язання. (7 – 3 = 4 (см))
4. Логічна задача
• На столі лежать 4 морквини і три огірки. Скільки фруктів лежать на столі? (жодного)
VІ. Підведення підсумків уроку. Рефлексія
— Що нового дізналися на уроці?
— Який вид завдання найбільше сподобався вам?
— Як називаються числа при додаванні?
— Як знайти невідомий доданок? (Щоб невідомий доданок дістати, Треба відомий від суми відняти.)
— Було 9 зошитів. З них 6 — у клітинку. Скільки зошитів було в лінійку?
— Із яким настроєм покидаєте урок?