Тема. Рослини. Різноманітність рослин.
Мета. Формувати уявлення про різноманітність рослин; виробляти вміння
розпізнавати рослини найближчого оточення за істотними ознаками;
формувати поняття: «дерева», «кущі», «трав᾽янисті рослини»;
розкрити їх значення для людей; виховувати дбайливе ставлення до
рослин, бажання доглядати їх і оберігати.
Обладнання. Таблиця «Рослини», ілюстрації дерев, кущів, трав᾽янистих рослин, гербарій, індивідуальні картки.
Хід уроку
І. Організаційна частина
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Сьогодні ми з вами вирушимо в подорож. А куди саме ми помандруємо – підкаже загадка.
- Навесні веселить,
влітку холодить,
восени годує,
а взимку гріє.
- Що це? (Ліс)
- Зараз у нас зима. Місяць лютий- завзятий до роботи, сховав під кригу річки та озера, вкрив снігам поля та ліси.
Але ж наша подорож незвичайна, тому ми на мить повернемось у літо. Пригадаємо його кольори і запахи, голоси. А зараз заплющіть очі. Пригадайте ліс, яким ви його бачили влітку і послухайте радісний спів пташок.
(Діти слухають запис співу пташок)
- Голоси яких пташок ви почули?
- Як ви гадаєте, про що це пташки хочуть нам розповісти?
ІІІ. Засвоєння нового матеріалу
Ліс – це великий дім. Хто ж у ньому мешкає? (Тварини)
- Які три групи тварин ви знаєте?
- Сьогодні ми зустрінемось з лісовими звірятами, і вони підготували для вас цікаві завдання.
- А зараз – відгадайте. Що воно таке?
Дихає, росте, живиться,
розмножується, а не ходить? (Рослина)
2. Пояснення з демонстрацією
- А чи знаєте ви, що і велике дерево, і маленький кущик, і будь-яка травинка-це все рослини. Вони дуже різноманітні: одні великі, інші маленькі, але їх усіх разом поділяють на три групи: дерева, кущі, трав᾽янисті рослини. (Таблиця «Рослини»)
Запам᾽ятайте, що дерево має тільки одне високе дерев᾽янисте стебло (стовбур), у куща – декілька міцних стебел.
Трав᾽янисті рослини мають м᾽які, соковиті, зелені стебла.
- Подивіться на малюнок берези. Її відносять до групи «дерева». Чому?
- Чому калину відносять до групи «кущі»?
- Чому мак відносять до групи «трав᾽янисті рослини»?
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
- А зараз лісові мешканці пропонують вам свої завдання.
1) Чуєте? Тук - тук - тук!
Так – так -так!
І ромашка, і черв᾽як,
І личинка – біла спинка,
І жучок – короїд –
Мій сніданок, мій обід! (Дятел)
Дятлик пропонує розгадати цікавий кросворд за допомогою загадок.
І оспівана в піснях.
Дрібне листячко на ній,
Що й казати, гарна всім. (Береза)
Білі вії, золотисті очиці. (Ромашка)
Синім цвітом серед гаю.
Відгадайте, що за квітка,
Бо мене не стане влітку. (Пролісок)
Всім знайомі ці гілки,
Й шишки довгі, як свічка. (Ялина)
під мережаним листочкам.
Червоніє невеличка,
Спіла ягідка… (Суничка)
А звуть мене… (Ясен)
на одній нозі.
Хто її зрушить – плакати мусить. (Кропива)
Кросворд «Рослини»
1. |
Б |
Е |
Р |
Е |
З |
А |
|
||||
2. |
Р |
О |
М |
А |
Ш |
К |
А |
||||
3. |
П |
Р |
О |
Л |
І |
С |
О |
К |
|
||
4. |
Я |
Л |
И |
Н |
А |
|
|||||
5. |
С |
У |
Н |
Н |
И |
Ц |
Я |
||||
6. |
Я |
С |
Е |
Н |
|
|
|||||
К |
Р |
О |
П |
И |
В |
А |
|||||
7.
2) А ось цей птах вважається народним символом України.
Птах, що має великий хист,
Він співає, як артист. (Соловей)
- Соловейко розповів, що теж являються символами нашої рідної землі. Хочете знати, що це за рослини?
(Розповіді підготовлених учнів)
Олександра С. У вінку зеленолистім,
У червоному намисті,
Задивляється у воду
На свою чарівну вроду. (Калина)
Розповідь учителя про калину
Мирослав. Стоїть над водою
І милується собою. (Верба)
Розповідь учителя про вербу.
Михайло. Цвіте синьо, лист зелений,
Квітник прикрашає.
Хоч мороз усе побив,
Його не займає. (Барвінок)
Розповідь учителя про барвінок.
3) А білочка пропонує на зробити фізкультхвилинку, щоб бути такими стрункими і спритними, як вона.
Фізкультхвилинка
V. Закріплення вивченого матеріалу
1) А ось лисичка впевнена, що тільки тварини приносять користь людям, а рослини – ні. Доведіть їй, що це не так.
- Що дають рослини людям і природі?
- Ліс – це легені нашої планети. Кожен листочок на рослині очищає повітря. Вони поглинають вуглекислий гас, а виділяють кисень, яким ми дихаємо. 1 дерево бук дає кисень на 64 чоловік за день.
- Рослини дають нам їжу: гриби, ягоди, плоди і їжу для тварин.
- Ліс дає людині паливо, будівельні матеріали, одяг; тваринам – житло.
Отже, рослини приносять багато користі.
- А як ви гадаєте, чи можуть рослини жити без тварин і навпаки?
2) Павучок приніс нам гру «Павутинка».
- Діти, стають в коло, в них надписи:
людина, дерево, птах. Вони передають з рук в руки клубочок ниток і розказують, яку користь приносить кожен з них.
Хтось потягне за нитку, зразу всі почують. Хтось вийде – все розрушиться.
Тому що все в природі взаємозв᾽язане. А щоб не порушити цю павутинку, треба вміти берегти і любити природу.
(Виступ дітей)
Вам у походи ходити
І мандрувать, любі діти.
Вмійте ж природу любити,
Кожній стеблинці радіти.
В полі, у лісі, над яром –
Квіти, дерева і трави.
Цвіту не вирви задаром,
Гілок не ламай для забави.
Оберігайте ж повсюди
Шлях і стежиночку в гаї.
Все те окрасою буде.
Нашого рідного краю.
П. Ситниченко
- Які правила поведінки в природі ви знаєте?
а) Кожен зелений листочок, кожна травинка виділяє в повітря кисень. Ним ми дихаємо, без нього нема життя. Не топчи, не зривай рослин.
б) Найкраща квітка та, що квітує там, де зросла. Не губи її.
в) Щоб згубити молоде дерево, потрібні хвилини, а виростити – роки.
Не ламай дерева, кущі.
Рана на рослині – рана на живому.
3) Хто це ще до нас завітав?
Хоч не шию я ніколи,
А голок завжди доволі. (Їжак)
Їжачок нам пропонує погратись в гру «З якої рослини впав листочок?»
4) Останнє завдання підготувала мудра сова.
- На індивідуальних картках домалювати стебло чи стовбур у рослин і поділити їх на групи: дерева, кущі, трав᾽янисті рослини. Розмалювати.
Картка 1
1. Домалюйте рослину.
2. Підкресліть до якої
групи відноситься:
дерева, кущі, трав᾽янисті
рослини.
Картка 2
1. Домалюйте рослину.
2. Підкресліть до якої
групи відноситься:
дерева, кущі, трав᾽янисті
рослини.
Картка 3
1. Домалюйте рослину.
2. Підкресліть до якої
групи відноситься:
дерева, кущі, трав᾽янисті
рослини.
VІ. Підсумок уроку
- Ось і підійшла до кінця наша подорож.
- Діти, чи сподобалось вам подорож?
- Хто з звірят підготував найважче завдання?
- А чиє завдання було найцікавіше?
- Чого навчив вас цей урок?
VІІ. Домашнє завдання
Читати і переказувати статтю в підручнику с.77-80.
Підготувати розповідь про свою улюблену рослину і намалювати її.