Старожадівський НВК
Урок природознавства 3 клас
Вчитель Чорнієвич Світлана Олексіївна
Урок природознавства 3 клас
Тема. Як птахи піклуються про своє потомство?
Мета. Ознайомити учнів з особливостями життя птахів, з тим як птахи піклуються про своє потомство; удосконалювати уміння описувати птахів, визначаючи їх за істотними ознаками; розвивати спостережливість, мовлення, вміння критично мислити, пам'ять; виховувати дбайливе ставлення до птахів та бажання охороняти природу.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: мультимедійна презентація до уроку, дидактичний матеріал для роботи в групах, в парі, ілюстративний матеріал, учнівські малюнки птахів, емблеми груп, мікрофон, підручник І.Грущинська «Природознавство» 3 клас
Хід уроку
І. Організаційна частина
1. Привітання
Продзвенів і стих дзвінок.
Починаємо урок.
Привітаймося любесенько,
Усміхнемося радесенько.
Усе в нас буде гаразд.
Урок принесе користь для вас
Всі за парти тихо всілись
І на мене подивились.
2. Психоемоційне налаштування
Учитель. Тепло своїх долоньок
Я дітям віддаю.
Урок новий, цікавий
Радісно почну.
1 –й слайд «Урок»
3. Вправа «Очікування»
- Від сьогоднішнього уроку я очікую:
У - успіх
Р - розуміння
О - об’єктивність
К – кмітливість
_ А те, чого ви очікуєте від уроку, обговоріть і запишіть на картках
4. Девіз уроку: Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитися, а бачити,
Не просто відповідати, а міркувати
Дружно і плідно працювати
2-й слайд
3-й слайд
Йдемо в гості до природи!
Є в ній різна дивина:
В небі – зорі, в річках – води,
В полі – квіточка ясна.
А зимою є сніжинка
Літо дощик принесе,
Є метелик, є пташинка
І таке цікаве все!
5. Хвилинка спостережень. Повідомлення юного синоптика
4-й слайд Вправа «Погода»
( Результат роботи буде висвітлюватись на дошці за допомогою фішок: промінчики, хмаринки, краплинки)
ІІ. Актуалізація опорних знань
5- й слайд
Група «Промінчики»
До живих організмів належать………..
Група «Хмаринки»
Ознаки живих організмів………..
Група «Краплинки»
Найчисельніша група тварин……….
6-й слайд
земноводні риби
плазуни Тварини комахи
звірі птахи
7-й слайд Птахи
осілі перелітні кочові
Рослиноїдні, м’ясоїдні, всеїдні
8-й слайд
_ Пригадайте, з яких частин складається тіло птаха?
(Учні називають будову тіла птаха, виставляючи відповідні картки з назвами частин тіла на дошці біля ілюстрації птаха)
9-й слайд Самоперевірка ( на екрані слайд «Будова птаха»)
10-й слайд Релаксація (учні із заплющеними очима слухають спів пташок і визначають кому належить цей спів : солов’ю, синиці, жайворонку чи дятлу)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
11-й слайд
Прислів’я Батьки краще доглянуть семеро синів, ніж семеро синів - батька
(на дошці тема уроку)
ІV. Осмислення нового матеріалу
12-13 слайди
Опрацювання матеріалу с.113
14-й слайд Фізкультхвилинка
Учні: Скік! Скік! Всі на гілки
Розімнемо трішки спинки,
А тепер іще крилята,
Щоб могли швидко літати.
Політали, покружляли.
Учитель: Прошу я усіх сідати ,
Будем далі працювати.
V. Узагальнення і систематизація знань
15-й слайд
1. Робота в групах
Група «Промінчики» охарактеризувати птаха за технологією «Сенкан» - Лелека
Група «Хмаринки» охарактеризувати птаха за технологією «Кубування» - Дятел
Група «Краплинки» скласти правила поведінки людей серед природи у той час, коли птахи виводять потомство – відновити їх, бо їх пошкодив «жук - короїд»
16-й слайд
(групи представляють свої відповіді)
Такий собі пташиний дитячий садок.
17-19 слайди
20-й слайд
***
Тече вода із-за гаю
Та попід горою.
Хлюпочуться качаточка
Поміж осокою
***
Встала весна, чорну землю
Сонну розбудила.
Уквітчала її рястом,
Барвінком укрила.
І на полі жайворонок,
Соловейко в гаї
Землю убрану весною
Вранці зустрічають.
***
Зацвіла в долині червона калина.
Ніби засміялась дівчина – дитина.
Любо, любо стало
Пташечка зраділа і защебетала.
V. Підсумок уроку . Рефлексія
1. Метод «Прес»
(Повернення до очікувань, складання вислову Птахи – наші пернаті друзі на дошці)
21-22 слайди
2. Бесіда про охорону птахів
3. Робота в групах
Завдання: обговорити і обґрунтувати назву своєї групи в контексті теми уроку
4.Вправа «Мікрофон»
- Сьогодні навчились …….
- Тепер я знаю, що ………
- Мені було цікаво …….
5. Оцінювання з аналізом
Ось і завершується наш урок
Весняний ранок, сонечко привітне
Заглядає весело до нас.
І своїми промінцями
Сипле гарні бали в клас.
6.Домашнє завдання: підготувати відповіді на запитання Матінки Природи с. 113; підготувати інформацію про птахів – синоптиків
7. Заключне слово вчителя
23-й слайд
Природа нам – як рідний дім, вона усім – як мати.
Щоб лад завжди був в домі тім, про це нам треба дбати.
Іде весна і кличе нас в поля, теплом зігріті.
Та знати треба повсякчас, як слід й не слід чинити.
Не рви трави товсті жмути, не рви в букети квіти.
Все, що навколо бачиш ти, рости повинно й жити.
Цвітуть дерева з краю в край, буяє лист зелений.
Дерева, друже, не ламай – вони наші легені.
Не рви, не знищуй, не зруйнуй, - це заповідь для тебе,
Красу планети не зіпсуй – вона одна під небом.
Змайструй шпаківню, посади калину біля хати,
В природу із добром іди, вона ж тобі як мати.