План-конспект уроку в 7 класі
Тема: Household Chores/Домашні обов’язки
Підтема: Electric Appliances/Електричні прилади
Мета:
Обладнання: підручник Карпюк О.Д., тематичні малюнки, картки з завданнями, маркери, клей.
Тип уроку: урок розвитку і вдосконалення мовленнєвих навичок.
Хід уроку
I Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
II Основна частина уроку
III Заключний етап уроку
- впр 7 стр 63(4). Describe your typical day with the robot.( достатній та високий рівень)
- індивідуальні завдання на картках(середній рівень)
Хід уроку
Етапи уроку |
Мета етапу |
Діяльність вчителя |
Діяльність вчителя |
Метод / Форма роботи |
Час |
Підготовчий етап. 1. Організаційний момент
|
Перевірити підготовку учнів до уроку |
We are ready to start. I would like you to stand up! Good morning, boys and girls! Are you ready? It’s time to think, It’s time to speak, It’s time to show, Ready, steady, go! Sit down, please. |
- Good morning! |
|
1 хв
|
2. Мовленнєва зарядка. Введення в тему уроку.
Планування уроку
|
Підготувати до сприйняття інформації та взаємодії за допомогою іноземної мови. Визначити тему уроку.
Спрогнозувати план дій. |
Look at the blackboard, please. Name the pictures. (Додаток 1) |
P1, P2, P3
|
Ланцюжок |
1 хв |
Thank you. Guess the topic of our lesson. Right you are. Today we`ll talk about our household chores. Let’s make a plan. What we are going to discuss today. We should match the cards with the actions.
Read the steps of our lesson. (Додаток 2) |
P1: I think, the theme of our lesson is “Household chores”.
|
Прогноз |
3 хв |
||
Основний етап
|
Визначити рівень знань, що мають учні та мотивувати до їх збагачення
.
Практикувати учнів в сприйнятті іншомовного мовлення на слух. |
It’s time to speak! Welcome to my house! What room is it?(учитель демонструє картинки із зображенням кімнат, додаток 3)
Imagine, the rooms are messy. Let’s clean up! Work in groups! Tell 4 chores you can do in this room? You have 2 minutes. (Do you have to write or tell? How many minutes?) Let’s check.
Now let’s check your homework. Who wants to be a teacher? Open your books page 55 exercise 4. Answer the teacher’s questions.(Додаток 4)
It’s time to listen! Work in pairs. Listen and match. It was the first time. Now you are going to listen for the second time and recheck and add some more information. Now let’s check. Exchange the works. Read the correct sentences. What is the score, We see the winner. Give me the works. (Додаток 5) |
P1, P2, P3: It’s a living-room, a bedroom, a kitchen, a bathroom.
P1, P2, P3: I can…
P1-P2, P3.
Робота в парах |
Робота в групах.
|
1 хв
4 хв
5 хв
7 хв
|
3. Розширення словникового запасу учнів
|
познайомити учнів з новою лексикою з підтеми «Електричні прилади» |
It’s time to learn new words! Of course, some duties are boring and unpleasant but we have got some machines to help in housework. What are they? Stick the pictures to the board. And make a network. (Додаток 6)
Now let’s learn some new words. Open your books page 61. Vocabulary box. (Додаток 7) Listen and repeat after me. Listen and translate. English-Ukr, Ukr-English.
Work in pairs. Exercise 5, page 6. Look at the electrical appliances and say what we use them for. You have 2 minutes Now let’s check.
How can we name all the machines? Let’s complete the network. Answer the questions: What do we use a… for…? There is one more helper. This is a robot. |
P1, P2, P3
P: The electrical appliances.
|
|
7 хв |
4.Проектна робота «Робот». Розвиток навичок письма і говоріння діяльності |
спрямовувати учнів на інтеграцію знань для активного засвоєння нових способів |
It’s time to create! Work in groups. Create a robot who helps with housework. What is its name? What does it look like? What has it got? What can it do? What appliances does it use for helping with housework. You have 5 minutes. Let’s present your projects. (Додаток 8) |
|
Работа в групах |
11 хв |
Заключний етап уроку
1. Рефлексія
2. Підбиття підсумків уроку
3. Домашнє завдання
4. Аналіз виставлених оцінок |
Проаналізувати, дати оцінку успішності досягнення мети. |
Look at the steps of the lesson. Which one do you like best of all?(+)
Look at the words and remember the facts. What was new?
Your hometask is to describe your typical day with the robot. Individual cards.(Додаток 9)
And now your marks. (Додаток 10) |
Учні 1ригадують факти вивчені на уроці
Учні записують д/з – розповісти про свій звичайний день з роботом.
Виставляння оцінок згідно з критеріями в оціночному листі. |
|
2 хв
1 хв
2 хв |
Додаткова вправа |
|
Now let’s complete the sentences. Open your copybooks. Write what three things you like and three things you don’t like about your household chores. Discussion. |
I like 1…. 2….. 3….. I dislike 1… 2… 3…
|
|
5 хв |
Додаток 1
Додаток 2
Додаток 3
Додаток 4
Додаток 5
Pair 1
Match to make the sentence.
Score:
The key
Match to make the sentence.
Score:10
Додаток 6
Додаток 7
Додаток 8
Project
Robot
This is our robot.
Its name is ________.
It is _________________________________ .
It has got ________________________ .
It can ___________________________ .
It uses a ____________ for __________.
It uses a ____________ for__________.
It uses a ____________ for__________.
It uses a ____________ for__________.
It helps _________________________ .
Додаток 9
Individual Card
My robot
This is my robot.
Its name is ________.
It is _________________________________ .
It has got ________________________ .
It uses a ____________ for __________.
It uses a ____________ for__________.
In the morning my robot _____________
_______________________________ .
In the afternoon my robot ____________
_______________________________ .
In the evening my robot ______________
_______________________________ .
It makes our house ________________.
Додаток 10
EVALUATION CARD DATE__________ FORM_________
NAME |
ANSWERED THE QUESTIONS ACTIVELY |
LISTENING |
READING |
SPEAKING |
WRITING |
HELPED IN GROUP / PAIR |
MARK |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|