Розробка уроку з української мови для 1 класу на тему: "Апостроф. Вимова і написання слів з апострофом“

Про матеріал
Розробка уроку з української мови для 1 класу на тему: "Апостроф. Вимова і написання слів з апострофом“. Метою уроку є: ознайомити учнів зі знаком «апостроф»; навчати їх читати і вимовляти слова з апострофом; виробляти уміння складати звукові моделі; розвивати пізнавальну активність школярів, мовлення, мислення; виховувати уважність, чуйність, доброту. Містить роботу за підручником М.С. Вашуленко, Н.Ф. Скрипченко.
Перегляд файлу

Українська мова

Тема: Апостроф. Вимова і написання слів з апострофом

Мета: ознайомити учнів зі знаком «апостроф»; навчати їх читати і вимовляти слова з апострофом; виробляти уміння складати звукові моделі; розвивати пізнавальну активність школярів, мовлення, мислення; виховувати уважність, чуйність, доброту.

Обладнання: кросворд, складова таблиця, предметні малюнки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Любі хлопчики й дівчатка!

Шкільний дзвоник вже лунає,

До роботи всіх скликає.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Повторення вивчених звуків і букв

— Які «незвичайні» українські звуки ми вивчали на минулих уроках читання? Повторіть хором за мною приголосні [дз] — [дз’], [дж].

— Як ці звуки позначаються на письмі буквами? Наведіть приклади слів з цими звуками.

Прочитайте склади, надруковані на дошці.

за — дза  зу — дзу  жо — джо  же — дже

зи — дзи  зі — дзі  жа — джа  жу — джу

зо — дзо  зе — дзе  жи — джи  жі — джі

2. Бесіда

На дошці записані розділові знаки: . , ! ?

— Назвіть розділові знаки.

— Які з них ставляться в кінці речення?

— Подумайте і поставте потрібний розділовий знак.

Мама купила нову іграшку (.)  До якого уроку ви приготувалися (?)  Як гарно в лісі (!)

3. Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом

4. Добирання звукових моделей до поданих малюнків

На дошці — малюнки: джміль і бджілка.

5. Читання складів із буквами я, ю, є, ї

— У словах дзижчали, джмелик, бджілка дві букви позначають один звук. А чи буває навпаки, щоб одна буква одночасно позначала два звуки? Назвіть такі літери. (Букви щ, я, ю, є, ї.)

— Чим відрізняється від названих букв літера щ?

— Прочитайте пари складів, надруковані на дошці.

яб — бя  юр — рю  єн — нє  їж

ял — ля  ют — тю  єл — лє  їз

— Коли букви я, ю, є, ї позначають звукосполучення [йа], [йу], [йе], [йі]? (На початку складу.)

— Яку «роботу» виконують ці букви в інших складах? (Позначають голосний звук і пом’якшують попередній приголосний.)

— Чому у складів із літерою ї немає пари? (Вона не вказує на м’якість приголосного звука разом зі звуком [і]. Цю «роботу» виконує літера і)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні на уроці ми ознайомимося не з буквою, а знаком, який допомагає правильно читати слова з літерами я, ю, є, ї. Його назву ви прочитаєте, розгадавши кросворд.

1) Увесь колючий, непосидючий.

Коли лякається, клубочком згортається. (Їжак)

2) Гуркотить, стукотить,

Немов сто коней біжить. (Поїзд)

3) Уночі гуляє,

Вдень спочиває.

Має круглі очі,

Бачить серед ночі. (Сова)

4) Горить, палає,

Втоми не знає. (Сонце)

5) Очима бачиш,

Руками не візьмеш. (Тінь)

6) Маленький, чепурненький,

Крізь землю пройшов,

Собі шапочку знайшов. (Гриб)

7) Сірий, зубастий,

Полем гуляє,

Звірів лякає. (Вовк)

8) Фіолетова, рожева,

Біла, синя квітка ця.

А яка вона духмяна,

Як піднести до лиця. (Фіалка)

— Отже, сьогодні ви читатимете слова з апострофом, складатимете звукові моделі. Виконуючи різні завдання, ви будете розвивати читацькі навички, разом поміркуємо і розкриємо значення сім’ї в житті кожної людини.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Ознайомлення учнів з апострофом

— Послухайте вірш. Про кого в ньому йдеться?

Посадила м’яту мати.

Пахне м’ята біля хати.

Буду м’яту поливати —

Хай цвіте і пахне м’ята.

— Що посадила мати? (М’яту.) Де вона її посадила? (Біля хати, тобто на подвір’ї.)

— Чи подобається вам духмяний запах м’яти? Чи знаєте ви, навіщо цю рослину висаджують біля хати, висушують і складають у шафу з речами, заварюють із нею чай?

— Які ще квіти висаджуються традиційно біля української хати? (Мальви, чорнобривці, барвінок.)

Виконайте звуковий аналіз слова м’ята.

— Ще раз назвіть звуки першого складу. Позначте їх відповідними буквами. Позначте буквами і звуки другого складу.

У першому складі учні позначають приголосний твердий звук [м] буквою м, а звукосполучення [йа], як вони навчені, — буквою я.

— Прочитайте перший склад, який ми надрукували.

Учні з’ясовують, що отримали склад мя, у якому м’який приголосний звук [м’] і голосний звук [а].

— Нам треба так позначити звуки, щоб буква я позначала звукосполучення [йа]. Коли вона виконує таку «роботу»? (На початку складу.)

— А зараз у слові звукосполучення [йа] стоїть не на початку складу, а після твердого приголосного звука [м]. Що ж нам робити?

— Щоб правильно записати слово м’ята, після букви — м треба поставити вгорі значок, подібний на кому. Це апостроф. Він указує, що буква м позначає твердий приголосний звук [м], а буква я читається так, щоб добре було чути сполучення звуків [йа].

— В українській мові знак апостроф указує на роздільну вимову в словах.

2. Гра «Впіймай слово»

Учні плескають у долоні, почувши слово з апострофом.

М’яч, буряк, п’ять, б’ють, бюро, пір’я, рядок.

3. Ознайомлення з написанням апострофа

Я такий же, як знак розділовий,

І відомий шкільній дітворі.

Дуже схожий я на кому

І пишусь не внизу, а вгорі.

4. Звуковий аналіз слів м’яч, п’є, в’ють

— Назвіть приголосні, що стоять перед апострофом.

— Які звуки позначають букви я, ю, є?

5. Читання складів з апострофом

— Подивіться на склади, надруковані на дошці. Що позначає в них апостроф? (Букви я, ю, є, ї позначають звукосполучення [йа], [йу], [йе], [йі]. А букви перед апострофом позначають тверді приголосні звуки.)

Учні читають склади, хором повторюючи зразок учителя.

м’я

м’ю

м’ї

в’я

в’ю

в’є

б’я

б’ю

б’є

р’я

р’ї

р’є

п’я

п’ю

п’є

— Зверніть увагу, після яких букв стоїть апостроф.

6. Порівняльне читання складів

— Господиня, що сіяла м’яту, запрошує нас на своє подвір’я. Подивіться, якісь птахи тут загубили своє пір’я. Та незвичайне! На ньому надруковані склади, які треба правильно прочитати.

— Прочитайте пари складів. Чим вони відрізняються?

7. Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом

Фізкультхвилинка

Ми бродили по лісах,

Підійшли до річки.

І ділили навпіл все,

Як маленькі стрічки.

Тобі — квітка!

Мені — квітка!

Тобі — грибок!

Мені — грибок!

Річку ми ділить не стали,

Як міцненький той горіх,

Бо моря, поля і далі

В світі створені для всіх.

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота за Букварем (с. 132)

1) Робота над словами з апострофом

а) Читання слів хором, «ланцюжком»

б) Вибіркове читання

— Прочитайте:

• слова написані з великої літери, поясніть її вживання;

• слова, що означають кількість предметів;

• слова, що означають дію.

2) Розглядування малюнка

— Кого ви бачите на малюнку?

— Як їх можна назвати одним словом?

— Складіть речення за малюнком.

3) Звуко-буквений аналіз слова сім’я

4) Читання заклички

— Назвіть слова з буквою я.

— У якому слові вона позначає два звуки? Чому?

5) Вивчення заклички напам’ять

Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

Оченята роблять вправи:

Вліво, вправо, вліво, вправо.

Потім вгору, потім вниз

Оченятами дивись!

Рухи очима вліво-вправо, вгору-вниз протягом 2 хв.

2. Продовження роботи за Букварем (с. 133) .

1) Робота над віршем «Ой, ти, соловейку»

а) Читання вірша вчителем

— Що цікавого ви помітили в будові вірша?

б) Словникова робота

Вир’їчко — вирій, теплі краї, куди відлітають на зиму перелітні птахи.

Крига — лід на річці.

в) Самостійне читання вірша учнями

г) Відтворення змісту прочитаного з елементами вибіркового читання

— Звідки прилетів соловейко?

— Чому він — рання пташка?

— Хто говорить з соловейком?

— Знайти і зачитати слова автора, соловейка.

д) Робота в парах. Читання за особами

2) Читання прислів’їв. Пояснення їх змісту

а) Замініть слово красна близьким за значенням

б) Гра «Прочитай з першого погляду»

— Прочитайте слова з відсутніми літерами (слова взяті з прислів’їв).

кр..сн.. л..д..н.. сл..зк.. р..нн..

в) Звуко-буквений аналіз слів пір’я, п’ють

3. Розвиток мовлення учнів

— Чи є у кого-небудь удома комп’ютер? Чи вмієте ви їм користуватися? Розкажіть.

— Послухайте вірш Лесі Вознюк. Чому він називається «Робото-кіт»?

Наш комп’ютер у куточку

примостився, наче квочка.

Поруч нього килимком

«мишка» біга з мотузком.

Кіт зі сховку тишком-нишком

підкрадається до «мишки».

— Ой ти, котику-коточку,

на мишей чатуй в садочку.

На такого виду «мишки»

не полюють навіть кішки.

Проковтнеш її з хвостом —

станеш робото-котом.

Працюватимеш за «мишку»,

Ночуватимеш не в ліжку,

а з комп’ютером в кутку,

на твердому килимку.

— У якому випадку котик може стати робото-котом? Чи може таке трапитися насправді?

— Пофантазуйте. Розкажіть казку про те, як котик став робото-котом. Що він став робити? Як жити? Хто і як урятував котика?

VІ. Підведення підсумків уроку

— З яким знаком ви ознайомилися?

— Що ви про нього дізналися?

— Для чого у мові потрібний апостроф? (Букви я, ю, є, ї позначають звукосполучення [йа], [йу], [йе], [йі]. А букви перед апострофом позначають тверді приголосні звуки.)

— Закінчіть речення: «Сім’я — це...»

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Гаргесян Лариса
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Касяновська Таня
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
9 липня 2020
Переглядів
10312
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку