Українська мова
Тема: Михайло Коцюбинський « Казка про двох цапків»
Мета: ознайомити учнів з казкою М. Коцюбинського «Про двох цапків та двох кізочок»; формувати вміння правильно, виразно, свідомо читати, давати повні відповіді на запитання; удосконалювати вміння дотримуватися відповідної інтонації; розвивати пізнавальні та творчі здібності школярів, усне мовлення, логічне мислення; виховувати повагу одне до одного, бажання бути добрими, чемними, виховувати любов до тварин.
Обладнання: портрет М. Коцюбинського, предметні малюнки.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Вступне слово вчителя
— З творчістю якої поетеси ви ознайомилися на минулому уроці?
— Що ви запам’ятали про життєвий і творчий шлях Лесі Українки?
— Прочитайте речення.
сяЛе їнкаУкра — каливе ськаукраїн сапоете.
— Яке життєве правило засвоїла поетеса? Чому?
2. Тестування
1) Справжнє ім’я Лесі Українки:
а) Марійка Підгірянка; б) Лариса Косач; в) Наталя Забіла.
2) Свій перший вірш Леся написала у:
а) 9 років; б) 10 років; в) 11 років.
3) Матір’ю Лесі Українки була:
а) Олена Пчілка; б) Олена Квітка; в) Олена Джміль.
4) Леся любила слухати розповіді про:
а) гномиків; б) русалок; в) царівну.
5) Леся та її брати та сестри любили гратися у:
а) шахи; б) шашки; в) українські народні ігри.
6) На минулому уроці ви читали вірш про:
а) ярочки зелененькі; б) гори височенькі; в) джерельця маленькі.
3. Вправа «Впізнай твір за опорними словами»
Черешеньки, спілі, високо, на гіллі, низесенько, доспіли.
4. Учні розповідають вірш «Вишеньки»
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Послухайте вірш.
Цап покинув теплий хлів:
Цап капусти захотів,
А за цапом — цапеня
Через поле навмання.
Цапе білий, цапе милий!
Ще капусти не садили!
Цап вернувся, спочиває,
Цапенятко ж десь блукає.
— Про кого вірш?
— Хто такий цап?
— Що ви дізналися про цю тварину з вірша?
— Український народ склав чимало віршів, загадок, казок про тварин. Сьогодні ви ознайомитесь з авторською казкою «Про двох цапків та двох кізочок». Всім відоме прислів’я: «Казка вчить, як на світі жить». Цікаво, чого ж прагнув навчити своїх читачів автор цієї казки М. Коцюбинський?
— Ми також познайомимось з творчістю російського письменника Льва Толстого та з його твором «Лев і собачка».
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за Букварем (с. 140–141).
1) Опрацювання першої частини казки
а) Читання вчителем першої частини казки
— Що хотіли зробити цапки?
б) Словникова робота
Перебратися ступили кладка
посередині заждати вузький
в) Читання казки учнями
г) Відтворення змісту прочитаного з елементами вибіркового читання
— Якого кольору були цапки?
— Що вони хотіли зробити?
— Якою була кладка?
— Як повелися цапки під час зустрічі?
— Чим закінчилась їх зустріч?
2) Опрацювання другої частини казки
а) Читання другої частини вчителем
— Хто є головними героями продовження казки?
б) Словникова робота
Стрілися розминулися
рів притиснулась
в) Читання казки учнями
— На якій стежці зустрілися кізочки?
— Чому вони не могли розминутися?
— Що ж вони зробили?
3) Характеристика дійових осіб. Визначення головної думки твору
— Що ви можете сказати про поведінку цапків?
— Якими були кізочки?
— Що повинні були зробити цапки, щоб не впасти у воду?
— Чого вчить нас ця казка?
Фізкультхвилинка
Цап меле, цап меле,
Коза насипає.
А маленьке козенятко
На скрипочці грає.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Удосконалення навичок читання
1) Читання «ланцюжком»
2) Гра «Дочитай речення»
3) Гра «Розвідники»
— Знайдіть і зачитайте слова з різною кількістю звуків і букв.
— Знайдіть і зачитайте слова, які відповідають на питання що робили?
— Знайдіть і зачитайте речення зі словами посередині, обережно.
2. Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом М. Коцюбинського
— Хто є автором казки «Про двох цапків та двох кізочок»?
— Як ви дізналися?
— Михайло Коцюбинський народився в м. Вінниці у заможній родині. Батьки були чесними, працьовитими, добрими. У дитинстві Михайлика всі любили. У школі він вчився добре, багато читав книжок, любив квіти, сонце. За це друзі називали його «соняхом». На що він відповідав: «Дійсно я — “сонях”. Люблю сонячне повітря і, як сонях, тягнуся до сонця».
Коли Михайло виріс, став працювати вчителем. З ним було приємно спілкуватися, завжди він приходив на допомогу друзям. Частину творів, адресованих малим читачам, він написав для власних дітей.
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
Оченята роблять вправи:
Вліво, вправо, вліво, вправо.
Потім вгору, потім вниз
Оченятами дивись!
Водити очима ліворуч-праворуч, угору-вниз протягом 2 хв.
VІ. Підведення підсумків уроку
— Як називається казка, яку прочитали на уроці?
— Чого вона вас навчила?
— Хто її автор?
— Що ви запам’ятали про М. Коцюбинського?
— Який твір Льва Толстого ми почули?
— Чого він вас навчив?