Українська мова
Тема: Опрацювання тексту « Хороші звичаї». Вправи на звуко-буквений аналіз слів. Робота над текстом « Мрія збулася». А. Костецький «Буде день веселий»
Мета: закріпити знання учнів про вивчені букви та звуки; ознайомити учнів з таким видом тексту, як стаття; удосконалювати навички виразного та свідомого читання; розширювати словниковий запас дітей (ознайомити з походженням слів перо, олівець); формувати вміння аналізувати, порівнювати, робити посильні узагальнення-висновки; розвивати пізнавальні та творчі здібності школярів, усне мовлення, логічне мислення; виховувати в дітей ввічливість, повагу до звичаїв рідного краю, бережливее ставлення до навчального приладдя.
Обладнання: предметні малюнки.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Мовленнєва розминка
1) Робота над скоромовкою
В ямі не спиться вусатому сому.
Сому вусатому сумно самому.
2) Робота над чистомовкою
Ись-ись-ись — в школі гарно вчись.
Мо-мо-мо — в космос летимо.
Ив-ив-ив — мрію він здійснив.
2. Робота над загадками
• Блакитна хустина, червоний клубок
По хустині качається, людям усміхається. (Сонце і небо)
• Один баранець пасе тисячі овець. (Місяць і зірки)
• Золоте сховалося, а срібне показалося. (Сонце і Місяць)
— Виконайте звуко-буквений аналіз слів місяць, зірки.
— Визначте наголос і кількість складів у словах баранець, срібне, качається.
3. Робота в парах «Відновіть вірш»
Працювала до обіду
І пішла полоть капустку.
Зав’язала кізка хустку
Помагала бабі й діду.
(Зав’язала кізка хустку
І пішла полоть капустку.
Працювала до обіду
Помагала бабі й діду.)
4. Фронтальне опитування
— Про кого цей вірш?
— Що робила коза?
— Аж ось на город прийшов...
Діти читають з дошки:
...цап, цап
Капусточку хап, хап
Борідкою трусь, трусь,
Капусточку хрусь, хрусь.
— Що трапилось з капусточкою, яку доглядала кізка?
— Що можна сказати про цапка?
5. Гра «Один — багато»
Коза — Цап —
— Згадайте, героями якого твору були цапки та кізки?
— Хто автор цієї казки? Чого вона вас навчила?
6. Творча робота «Складіть прислів’я»
(Згода дім будує, а незгода руйнує.)
— Поясніть його значення.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— У рядку закресліть однакові літери — і ви дізнаєтесь, про що ми говоритимемо на уроці.
к о у л с т і к я в у я е с ц ь т м а п т у е т а р м о у
«Словничок-сундучок»
• Олівець — тоненька паличка графіту або сухої фарби в оправі (переважно дерев’яній), якою пишуть, креслять, малюють.
• Перо — сталева увігнута пластинка з розщепленим кінцем для писання чорнилом, тушшю.
Складання речень з цими словами та їх графічних моделей
— Сьогодні ви ознайомитесь зі статтею «Перо і олівець», дізнаєтесь, звідки пішли їх назви, а також будете вдосконалювати свої навички читання, попрацюєте над цікавими текстами.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за Букварем (с. 142–143).
1) Опрацювання статті
а) Читання статті вчителем
— Про що хотів дізнатися Сашко?
б) Словникова робота
• Давні — минулі.
• Писарі — люди, які мали красивий почерк, вели канцелярські справи.
• Сталеве — виготовлене зі сталі, а сталь виплавляють із залізної руди.
• Прадіди — предки, люди, які жили давно.
• Олово — м’який метал.
в) Читання статті учнями
г) Відтворення змісту прочитаного з елементами вибіркового читання
— Між ким ведеться розмова?
— Зачитайте перше запитання, що поставив Сашко.
— Що відповів дідусь?
— Зачитайте наступне запитання хлопчика.
— Так звідки ж пішла назва олівець?
д) Читання статті за особами
е) Переказ тексту
є) Утворення словосполучень
Олівець (який?) ..., ..., ... Перо (яке?) ..., ..., ...
2) Робота за малюнком
— Кого ви бачите на малюнку?
— Значення якого слова, на вашу думку, пояснює дідусь?
— Хто зображений на картині? Чому ви так уважаєте?
3) Удосконалення навичок читання
а) Гра «Небо-земля»
б) Гра «Відшукай»
— Зачитайте речення зі словами писарі, прадідам.
— Зачитайте речення з питальною інтонацією.
в) Гра «Знайди помилку»
Учитель читає речення, припускаючись помилок. Учні уважно слухають і виправляють їх.
Фізкультхвилинка
Руки вгору підіймаєм,
А тоді їх опускаєм,
А тоді скоріш, скоріш
Тупай, тупай веселіш.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Опрацювання тексту „Хороші звичаї“
1) Розповідь учителя з елементами бесіди
— У кожного народу протягом життя виробилися правила ввічливості. Найперше — це побажання один одному доброго здоров’я, доброго дня. Ці побажання знайшли своє вираження у словах вітаннях. Це слова побажання здоров’я.
— Які знаєте слова вітання?
— Які слова вживають люди, коли звертаються одне до одного з проханням?
— А що кажуть, коли прохання виконали? (Дякую, щиро вдячні, спасибі)
— За хорошу працю, за добрі діла, зроблені людиною, що їй говорять? (Спасибі, дякую, щиро вдячні.)
— Чому люди кажуть спасибі? (Це слово вшановує, звеличує, підносить.) У кожного народу є свої звичаї, які створювалися століттями і освячені віками, які він свято оберігає і шанує.
— Як ви розумієте, що таке звичаї? Це певні правила поведінки, яких навчали діточок. Ці правила передавалися із покоління в покоління і ставали звичаями.
2) Словникова робота
Доброго ранку щиро до побачення звичаї
дякую від’їздить спасибі деревце
хлібом-сіллю хороше послугу вишиваному
— Прочитайте слова ввічливості. Прочитайте слова з буквою ї; з буквою і; з буквою ш; з буквою щ.
3) Читання тексту вчителем
— Про які звичаї йдеться в тексті?
4) Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання оповідання учнями
— Як треба промовляти слова ввічливості?
5) Читання тексту учнями «ланцюжком»
— Які слова ввічливості говорять уранці?
— Що кажуть учні, коли йдуть зі школи додому?
6) Вибіркове читання
— Знайдіть слова з буквою о та прочитайте їх.
— Прочитайте речення, в кінці якого стоїть знак оклику.
— Як в Україні зустрічають дорогих гостей?
7) Гра «Читає Незнайко»
Учитель читає речення, навмисно замінюючи в ньому слова. Учні відшукують речення і читають його без «помилки».
«Доброго дня (ранку)!» — кажете ви мамі з татком, коли прокидаєтесь, учителеві, коли він виходить (заходить) до класу.
«До побачення!» — говорите (кажете) ви, коли йдете зі школи додому. «Дякую», «спасибі»,— голосно (щиро) промовляєте за зроблену вам послугу. І всім од тих побажань (слів) стає приємно і радісно (хороше).
8) Робота за малюнком
— Кого ви бачите на малюнку? Який звичай проілюстрував художник?
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
Сидять маленькі совенята.
Раз — розплющили оченята.
Подивилися навколо.
Потім — вгору і додолу.
Оченята — блим, блим, блим!
Відпочити треба їм!
Вправо, вліво оченята
Повертали совенята.
Совенята будуть спати,
А ми будемо читати.
2. Опрацювання тексту «Мрія збулася»
1) Читання тексту вчителем
— Про чию мрію розповідається у тексті?
2) Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання оповідання учнями
— Прочитайте оповідання самостійно і запам’ятайте імена космонавтів.
3) Читання тексту учнями «ланцюжком»
— Про що мріяв Леонід Каденюк у дитинстві?
— Що він робив для здійснення своєї мрії?
4) Гра «Читає Незнайко»
Учитель читає речення, навмисно замінюючи в ньому слова. учні відшукують речення і читають його без «помилки».
Льоня хотів (мріяв) повторити подвиг Юрія Гагаріна. Він гарно (наполегливо) вчився і займався спортом. І свою мрію Юрій (Леонід) Каденюк здійснив. Він побачив нашу українську (рідну) Землю з далекого космосу.
5) Робота за малюнком
— Розгляньте малюнок у Букварі. Кого і що на ньому зображено?
— Складіть речення. Хто зображений на фотографії?
3. Опрацювання вірша А. Костецького «Буде день веселий»
1) Читання тексту вчителем
— Кому адресований вірш?
2) Словникова робота
Прокинься встане привітайся ранок
умийся навколо одягнися обов’язково
усміхнися ласкавим
— Прочитайте двоскладові (трискладові) слова; слова з буквою о; слова з буквою «йот»; які закінчуються на -ся.
3) Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання вірша учнями
— Який настрій викликає вірш? Чому?
— З якою силою голосу його треба проказувати?
4) Читання вірша учнями «ланцюжком»
— Яка головна думка цього вірша?
5) Гра «Читає Незнайко»
Ти прокинься рано-рано,
лиш над містом сонце зійде (встане),
привітайся з ластівками,
з кожним променем яскравим (ласкавим).
6) Робота за малюнком
— Кого ви бачите на малюнку?
— Прочитайте речення, що відповідають малюнку.
4. Виконання завдань
— Ось ми й завершили навчання за Букварем. Перевіримо ваші знання!
• Скільки голосних звуків є в українській мові? (6) А скількома буквами вони позначаються? (10)
• Назвіть парні тверді і м’які приголосні. Який м’який приголосний не має парного твердого?
• Назвіть приголосні звуки, які бувають тільки твердими і не мають парних м’яких приголосних.
• Якими звуками і буквами відрізняється кожна пара слів між собою? (Полиця — палиця; голка — гілка; лук — лак)
• Спробуйте сім перетворити на сир, а сало перетворити на силу.
VІ. Підведення підсумків уроку
— Що цікавого ви дізналися сьогодні на уроці?
— Що вам найбільше сподобалося на уроці?
— Які звичаї і традиції вшановуються у ваших родинах?
— Подякуємо вашому першому підручнику за отримані знання!