Українська мова
Тема: Наша мова. «Буква до букви» Леся Лужецька, «Щаслива людина» Анатолій Зимін. Робота над вдосконаленням читацької навички. Робота з текстом
Мета: удосконалювати читацькі навички, вміння працювати з текстом, розуміти та пояснювати зміст прислів’їв; формувати вміння аналізувати навчальний матеріал; учити дітей бути спостережливими, уважними; розвивати словесну творчість учнів засобами художнього слова, пам'ять, увагу, зв’язне мовлення; виховувати любов і пошану до рідної мови, гуманні почуття, любов до природи.
Обладнання: предметні малюнки; алфавіт.
Тип уроку: формування вмінь та навичок.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Мовленнєва розминка
1) Робота над скоромовкою
У ставку гуськом стоять
Гусенята й гуска,
Гусенята плюскотять,
Гуска носом плюска.
2) Робота над чистомовкою
Ра-ра-ра — розпочалася гра.
Ру-ру-ру — ми продовжуємо гру.
Ри-ри-ри — книжечку бери.
Ре-ре-ре — ми співаєм соль, мі, ре.
Рі-рі-рі — на гілках снігурі.
2. Читання тексту «Мрія збулася»
3. Відгадування загадок за темою «Шкільне приладдя»
• Сам тоненький,
Носик гостренький,
В альбомі танцює —
Все намалює. (Олівець)
• Водить букви і слова
Отака цікава штучка.
У руці виблискує здаля
Нова, гарненька... (ручка).
• Невеличка хатка,
Там живуть малятка.
Ми їх, гостроносих,
У портфелях носим. (Пенал)
• Бачити — не бачить,
Чути — не чує,
Мовчки говорить,
Добре мудрує. (Книжка)
• Для письма, сказати прошу,
Що потрібно взяти?.. (Зошит).
4. Читання за особами оповідання «Перо і Олівець» (Буквар, с. 142–143)
5. Бесіда за запитаннями до тексту
— Хто головні герої оповідання?
— Чим писали люди в давні часи?
— Як називали людину, що багато писала?
— Чому перо пером зветься? А олівець?
6. Історична довідка про походження слів альбом, зошит, алфавіт, буквар, буква
Слово альбом прийшло до нас з латинської мови, альбум — біла таблиця. Згодом це слово стало позначати книжка з білими аркушами.
А от слово зошит — українського походження, тобто зшиті листочки для письма, зшиток.
Слово алфавіт прийшло до нас з давньогрецької мови, що складається з назв перших двох букв — альфа і бета. А якщо взяти перші дві букви старослов’янської мови, то вийде: аз + буква = азбука. Та власне українська назва азбуки створена за вимовою перших двох літер алфавіту — «а», «бе» (абетка).
Отже, можемо казати і алфавіт, і азбука, і абетка.
Назва буквар утворилася від слова «буква»: букв + ар = буквар.
А от саме слово буква прийшло в усі слов’янські мови від німців. Давньонімецьке боко означало дерево бук. У давнину німці саме на дощечках з буку вирізблювали письмена. Так це слово почало означати і букове дерево, і дощечку з бука для письма, й літеру, яку вирізали на буковому брусочку. Спочатку в Україні вживали слово буки — бук для назви літери б, а пізніше всі літери почали називати буквами.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Відгадайте загадку.
З ним подружить кожен з вас,
Як піде у перший клас.
Бо хоч завжди він мовчить,
Та читати вас начить. (Буквар)
— Так, діти, це ваша перша шкільна книжка — Буквар, яку ми з вами терпляче та з цікавістю прочитали, вивчили всі букви, багато нового дізналися. І Букварик нам для продовження навчання прислав свого брата — «Післябукварика». Саме з нього ми і будемо читати цікаві твори.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Ознайомлення з віршем Л. Лужецької «Буква до букви»
БУКВА ДО БУКВИ
Буква до букви — слово вродилось,
заусміхалось, заколосилось.
Слово до слова — думка зродилась,
з уст, ніби пісня, щиро полилась.
Люди без думки — птиці безкрилі,
з думкою люди мудрі й щасливі.
1) Читання вірша вчителем
— Як народжується слово?
— Що означає любити свою мову?
2) Робота над віршем
— Складіть букву до букви, щоб вийшли слова. (Матуся, радість)
— Як по-іншому звернутися до матусі? (Мамочко, матуню, ненечко, матінко)
— Чи усміхнеться мама вам у відповідь?
— Спробуйте назвати слова, які теж можуть викликати радість людини.
3) Читання дітьми вірша Л. Лужецької «Буква до букви»
4) Вибіркове читання
— Як же народжується слово?
— А якщо об’єднати слова, то що народиться? (Думка)
— На кого схожі, за словами автора, люди без думки? Зачитайте. (Люди без думки — птиці безкрилі...)
— Чому ж автор порівнює таких людей з безкрилими птицями?
5) Робота з прислів'ям
— Яке прислів’я заховалося в цьому рядку?
Літо рідна мова – найдорожчий скарб рідко.
Рідна мова — найдорожчий скарб.
— Як ви розумієте це прислів’я?
6) Продовження обговорення вірша
— Зачитайте останні два рядки віршика Л. Лужецької «Буква до букви».
Люди без думки — птиці безкрилі,
З думкою люди мудрі й щасливі.
— Як почувається щаслива людина? Від чого вона може бути щасливою?
Фізкультхвилинка
Сонце спить, небо спить, (Очі затулені долонями.)
Навіть вітер не шумить. (Розплющити очі і підняти голову.)
Рано-вранці сонце встало (Піднятися на носки,
руки піднести вгору.)
І проміння всім послало. (Розвести руки у сторони.)
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Ознайомлення з оповіданням А. Зиміна «Щаслива людина»
1) Читання оповідання вчителем
— Від чого герой оповідання отримав радість та став щасливим?
2) Читання сильними учнями оповідання «Щаслива людина»
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
3) Вибіркове читання
— Куди поїхав автор?
— Від чого він відчував радість?
— Чому автор назвав себе щасливою людиною?
4) Робота над запитаннями
— Пригадайте сьогоднішній ранок: мамину посмішку, сонячний промінчик, який торкнувся вашого обличчя. Чи принесли вони вам радість?
— Як ви вважаєте, чи ви щасливі? Чому? Чи був у вашому житті весь день у радощах?
5) Створення асоціативного куща
VІ. Підведення підсумків уроку
— Чого навчилися на уроці?
— Чому українську мову називають барвінковою?
— З чого складається мова?
— Як, на вашу думку, можна зробити людину щасливою? (Сказати їй добре слово, усміхнутися...)