Розробка уроку з української мови для 1 класу на тему: "Звук [дж], позначення його буквосполученням дж“

Про матеріал
Розробка уроку з української мови для 1 класу на тему: "Звук [дж], позначення його буквосполученням дж“. Метою уроку є: формувати в учнів навички злитої вимови звука [дж], вміння позначати їх на письмі буквосполученням дж; продовжувати формувати в учнів уявлення про невідповідність між звуками і буквами; удосконалювати навички правильного, свідомого читання; розвивати усне мовлення, образне мислення; виховувати бережливе ставлення до природи, ввічливе ставлення одне до одного. Містить роботу за підручником М.С. Вашуленко, Н.Ф. Скрипченко.
Перегляд файлу

Українська мова

Тема: Звук [дж], позначення його буквосполученням дж

Мета: формувати в учнів навички злитої вимови звука [дж], вміння позначати їх на письмі буквосполученням дж; продовжувати формувати в учнів уявлення про невідповідність між звуками і буквами; удосконалювати навички правильного, свідомого читання; розвивати усне мовлення, образне мислення; виховувати бережливе ставлення до природи, ввічливе ставлення одне до одного.

Обладнання: складові таблиці; картки-блискавки; предметні малюнки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

От і знову дзвінок лунає,

Мелодійно і срібно звучить.

Він до класу дітей скликає,

Щоб успішно вас знову учить.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Фронтальне опитування

— З якими новими звуками ознайомилися минулого уроку?

— Якими буквами вони позначаються на письмі?

— Наведіть приклади слів із цими звуками.

— Відгадайте загадку.

Щоб не спізнились на урок,

Нам голос подає … (дзвінок).

Виконайте звуко-буквений аналіз цього слова.

2. Розвиток читацьких навичок

1) Читання складової таблиці з нарощуванням темпу

за ца дза

зо цо дзо

зу цу дзу

зи ци дзи

зі ці дзі

зе це дзе

2) Читання карток-блискавок

ца дзу за ці дзо зе

цап дзьоб день цукор

— Назвіть слова з буквосполученням дз.

— Складіть звукові моделі цих слів.

3) Читання стовпчиків слів

дзьоб   дзвін

дзьоб ик  дзвін  ок

дзьоб ати  дзвін  очок

дзьоб нути  дзвін  кий

дзьоб атий  дзвін коголосий

— Що цікавого ви помітили в кожному стовпчику слів?

Поставте до кожного слова запитання.

3. Вправа «Слухняний ротик»

Читання скоромовки з нарощуванням темпу.

Дзьобнув хлібця горобець,

Дзьоб обтер об стовбурець.

Барабольки подзьобав,

По бруківці пострибав.

— Назвіть слова з буквосполученням дз.

Побудуйте звукові моделі слів дзьобнув, подзьобав.

4. «Цифрова криптограма»

— Поясніть значення цього прислів’я.

— З прислів’я доберіть слово до поданої звуко-складової моделі.

(дзеркало)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Прочитайте вірш.

Джміль збирав нектар із квітів,

Меду наносив в дупло.

Працював він ціле літо,

Облітав усе на світі,

Щоб маленькі джмеленята

Годувати чим було.

— Про кого цей вірш?

— Що робив джміль?

— Для кого він збирав медок?

Утворіть словосполучення: Джміль (що робить?) ..., ...

— Сьогодні на уроці ви ознайомитесь із новим звуком, який на письмі позначається двома буквами, будете вчитися правильно вимовляти його, позначати буквами, читати слова з ним. Разом попрацюємо над інтонаційним читанням творів, пригадаємо, що таке «чарівні слова» і яке значення вони мають у житті.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Виділення звука [дж] зі слів

— Першою до нас прилетіла комашка-трудівниця.

— Які звуки видає бджола? Повторіть за мною: [дж] — [дж] — [дж].

— Прислухайтеся до слів джерело, бджола. Чи є в них звук [дж]? Де він стоїть у кожному слові?

2. Артикуляція звука [дж], віднесення його до приголосних

Бджола просить вас правильно вимовляти приголосний звук: твердий [дж]. Звук [дж] складається з двох елементів — зімкненого [д] та щілинного [ж]. Однак елемент зімкнення типу [д] здійснюється не в місці творення звичайного звука [д], а значно вище, на твердому піднебінні, там, де утворюється щілинний шиплячий елемент [ж]. Отже, слід спочатку зосередити увагу на місці творення звука [ж], закріпити кінчик язика в цьому положенні, а потім вимовити одночасно обидва звуки злито [дж].

Учитель вимовляє звуки парою: [ж] — [дж]. Учні імітують.

3. Порівняння вимови звуків [дж] — [ч]

— Пригадайте, в українській мові є приголосні звуки, схожі за вимовою. Вони відрізняються тільки наявністю або відсутністю голосу.

— Які звуки схожі на [дз], [дз’], тільки вимовляються без голосу? (Так, звуки [ц], [ц’])

— Є подібні пари й у звука [дж]. Спробуйте виявити їх самостійно. Для цього вимовте звук [дж], «вимкнувши» голос. Який звук ви отримали?

Учні вимовляють пари звуків [дж] — [ч].

— Отже, щоб добре навчитися вимовляти приголосний звук [дж], можна спочатку кілька разів сказати звук [ч], а потім додати до них голос.

4. Упізнавання звука [дж] у мовленні

— Бджілки-трудівниці хочуть переконатися, що ви можете впізнавати в словах звук [дж], не плутати його з іншими подібними звуками.

— Плесніть у долоні, якщо почуєте в слові звук [дж].

Джем, жито, джемпер, дзвінок, джип, джинси, джунглі, черешня.

Де стоїть звук [дж] — на початку, в середині, у кінці слова?

Сиджу, ходжу, буджу, джмелик, бджола, джбан.

5. Позначення звука [дж] буквами

— Оскільки приголосний звук [дж] злитий з двох звуків [д] і [ж], тому й на письмі вони позначаються буквами де і же. Тобто один звук позначається двома буквами. Отже, дивлячись на буквосполучення дж, треба вимовляти один звук.

Фізкультхвилинка

Жу-жу-жу! Жу-жу-жу!

Я із сонечком дружу

Шу-шу-шу! Шу-шу-щу!

З вітерцем я теж дружу.

Джміль над квіточкою кружить.

Джміль і квітка міцно дружать.

Нахилюсь і поглажу травицю.

Відпочив! І сідаю я вчитись.

6. Читання складової таблиці

На дошці — малюнок сонечка, в середині — буквосполучення дж, на промінцях — а, о, і, и, у, е. Під керівництвом учителя діти читають прямі та обернені склади.

Учні читають склади в таблицях по рядах і стовпчиках, порівнюючи вимову приголосних звуків.

жа жо жу же жи жі

джа джо джу дже джи джі

Аналогічно відпрацьовуються склади в другій таблиці.

джа джо джу дже джи джі

дза дзо дзу дзе дзи дзі

Учні читають складову таблицю.

 

а

о

у

и

і

ч

 

 

 

 

 

дж

 

 

 

 

 

7. Читання піраміди слів

дже   м

дж     міль

дже        рело

бджо             ла

бджіл                ка

— Яке слово «солодке» на смак?

— Яка різниця між словами бджола і бджілка?

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота за Букварем (с. 130)

1) Розглядування малюнків. Складання звукових моделей слів бджола, джміль

— Кого ви бачите на малюнку?

2) Вправа «Слухняний ротик»

а) Інтонаційне читання скоромовки

б) Читання скоромовки з нарощуванням темпу

в) Заучування напам’ять

3) Робота над віршем «Джміль»

а) Читання вірша вчителем

— До кого звертався джміль?

б) «Словничок-сундучок»

Фіранка — тканина, якою запинають вікно, занавіска.

в) Читання вірша «пташиним базаром»

г) Підготовка до виразного читання

— Назвіть розділові знаки в кінці речень.

— Прочитайте окличне речення.

— Прочитайте питальні речення.

— Знайдіть і прочитайте слово у кличній формі.

— Зверніть увагу на розділові знаки біля нього.

— Які чарівні слова вживає джміль, звертаючись до бджілки? Знайдіть і прочитайте.

— А які чарівні слова ви вживаєте у своєму мовленні?

Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

Стомились очі й рученята.

Спочиньте трохи, мої малята!

Сонце спить, небо спить.

Навіть вітер не шумить.

Рано-вранці сонце встало

І проміння всім послало.

2. Продовження роботи за Букварем (с. 131)

1) Підготовча робота до опрацювання вірша «Джерельце»

— Прочитайте стовпчик слів. (на с.130)

— Яка різниця між словами джерело і джерельце?

— Що може бути джерельним?

— А як ви гадаєте, яка вона — джерельна вода?

2) Розглядування малюнка

— Кого ви бачите на малюнку?

— Що лежить біля джерельця?

— Як ви вважаєте, навіщо хлопчику лопатка?

— Що ви можете сказати про хлопчика?

3) Читання вірша вчителем

— Де виблискує джерельце?

4) Словникова робота

виблискує водою

до ладу

5) Читання вірша учнями

6) Відтворення змісту прочитаного

— Від чийого імені, на вашу думку, говориться у вірші?

— Що хоче зробити хлопчик?

— Як ви розумієте вислови «задзвенить, заспіва вода»?

7) Виразне читання вірша учнями

3. Розучування й декламація вірша

Послухайте ще один вірш, у якому є слова зі звуком [дж]. Які комахи в ньому згадуються?

Джміль на склянку з джемом сів,

Ґедзь до нього підлетів,

І дзвінка пішла розмова.

Першим ґедзь промовив слово:

«Що, солодкий джем із грушки?»

«З’їм його я самотужки!»

Джміль дзижчав, що було сили,

Поки склянку не закрили.

(Комахи: джміль, ґедзь.)

— Послухайте вірш ще раз, запамятайте слова зі звуками [дж] і [дз], [дз’]. (Джміль, джем; ґедзь, дзвінка, дзижчав.)

Діти розучують вірш з опорою на динамічну аплікацію.

1. Перед читанням вірша на дошці розміщується зображення великої склянки із джемом без кришки.

2. Під час читання першого рядка вірша на склянку додається зображення джмеля.

3. Під час читання другого рядка до аплікації додається зображення ґедзя.

4. Читаючи слова про розмову комах, учитель ворушить їхніми зображеннями.

5. Наприкінці вірша на зображення склянки накладається малюнок із кришкою.

VІ. Підведення підсумків уроку

З яким новим буквосполученням ви ознайомилися на уроці?

— Який звук воно позначає на письмі?

— Пригадайте скоромовку, вивчену на уроці.

— Поміркуйте, як слід ставитись до бджілок, джмелів?

— А ось послухайте, що буває з тими, хто їх ображає.

Дражнило

Женя з бджільми не дружив —

Завжди Женя бджіл дражнив.

Женю бджоли не жаліли —

Та дражнила нажалили!

— Знай!

doc
Додано
1 червня 2020
Переглядів
3997
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку