Розробка уроку з української мови для 1 класу на тему: "Звуки [г], [г′], буква Гг. Засвоєння дзвінкої вимови звука [г] в кінці слів, складів. Логічні вправи «Де живе?», «Де росте?»“.
Метою уроку є: ознайомити учнів зі звуками [г], [г'], літерою Г, г («ге»); формувати навички читання слів із цією літерою, удосконалювати вміння виконувати звуко-буквений, складовий аналіз слів, уміння ставити наголос; сприяти збагаченню та активізації словникового запасу учнів; удосконалювати вміння дзвінко вимовляти звук [г] в кінці слів, складів.
Містить роботу за підручником М.С. Вашуленко, Н.Ф. Скрипченко.
Українська мова
Тема: Звуки [г], [г′], буква Гг. Засвоєння дзвінкої вимови звука [г] в кінці слів, складів. Логічні вправи «Де живе?», «Де росте?».
Мета: ознайомити учнів зі звуками [г], [г’], літерою Г, г («ге»); формувати навички читання слів із цією літерою, удосконалювати вміння виконувати звуко-буквений, складовий аналіз слів, уміння ставити наголос; сприяти збагаченню та активізації словникового запасу учнів; удосконалювати вміння дзвінко вимовляти звук [г] в кінці слів, складів; розвивати спостережливість, логічне мислення дітей, фонематичний слух і зв’язне мовлення учнів; виховувати любов до тварин і шанобливе ставлення до природи.
Обладнання: предметні малюнки, демонстраційна картка з буквою Гг.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Закріплення знань про букви та звуки
— Давайте пригадаємо: те, що ми чуємо і вимовляємо,— це… (звуки).
— А те, що ми бачимо і пишемо,— це… (букви).
— Пригадайте назви букв, які мають звук [е] в кінці, та з’єднайте їх.
Учні по черзі працюють біля дошки.
— Яку з цих літер ми вивчали на попередньому уроці? (Літеру Б)
— Які звуки може позначати ця буква? (Звуки [б], [б’].)
— Наведіть приклади слів із цими звуками.
— Як вимовляється звук [б] у кінці складу, у кінці слова? (Чітко, не оглушується.)
— Наведіть приклади слів із кінцевим звуком [б]. (Гриб, зуб, дуб, біб, голуб, краб, граб.)
2. Гра «Додай звук»
— Якщо звук [б] вимовити без участі голосу, який утвориться звук? ([п].)
— Слухайте уважно речення, в останньому слові кожного рядка додайте потрібний звук.
У собаки гострий зу.. [б],
А бабуся варить су.. [п].
Насадили в парку ли.. [п],
Наловили хлопці ри.. [б].
У ставку багато жа.. [б].
В кошеняти скільки ла.. [п]?
3. Гра «З’єднай слово зі схемою»
Бик
Рибка
Собака
Батон
4. Читання складів і слів
5. Вправи на розвиток кута зору
— Зараз ми, дивлячись на крапку, прочитаємо слова з вивченою буквою
бі • лка
бо • бер
ба • ран
бу • ква
— Яке слово з прочитаних можна назвати «зайвим»? (Буква)
— Чому? (решта слів — це назви тварин.)
— Як одним словом назвати інші слова? (Тварини)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Послухайте загадку. Зробіть звуко-буквений аналіз слова-відгадки.
Голівки не має,
А шапку вдягає.
Хоч ніжку і має,
Чобіт не взуває. (Гриб.)
Учні виконують звуковий аналіз слова, будують його звукову модель.
— Позначте звуки буквами. Чи зможемо це зробити? (Ні. Звуки [р], [и’], [б] можемо позначити буквами, а перший звук [г] не можемо, бо ще не вивчали букви на його позначення.)
— Сьогодні ми познайомимось зі звуками [г], [г’], дізнаємося, якою буквою їх позначають на письмі, будемо вчитися читати слова з цією буквою, записувати моделі слів, а також вчитися шанувати природу та оточуючий світ.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Виділення звуків [г], [г’]
— Відгадайте загадку.
Ця зелена ненажера
Нищить листя на деревах.
Ще й залазить у плоди.
Де вона — чекай біди. (Гусінь)
— Який перший звук чуємо в слові гусінь? ([г].)
— Як вимовляється звук [г]?
— Вимовте ще раз звук [г] і скажіть, чи зустрічає повітря перешкоди під час вимови цього звука. (Так, зустрічає.) Де? (Глибоко в роті.)
— Чи можна цей звук голосно крикнути? (Ні.)
— Отже, який це звук? (Приголосний твердий.)
— Послухайте рядки вірша і скажіть, у яких словах зустрічається звук [г].
Павучок і гамачок
У гаю між гілочок
Павучок сплів гамачок.
— Як ви розумієте слово гамачок? (Гамак — це підвісна колиска із сітки або тканини для відпочинку або сну. Гамачок — це маленький гамак.
— Із чого сплів гамачок павучок, як ви гадаєте? (Із павутини.)
— Де розмістив павучок свій гамачок? (Між гілочок.)
— Вимовте перший звук у слові гілочок. ([г’].)
— Який це звук? (Приголосний м’який.)
2. Гра «Впіймай слова зі звуками [г], [г’]»
Гриб у лісі заблукав,
Бо листок на нього впав.
Глянув вліво він і вправо
Та й подумав: «Кепські справи».
Тут горобчик пролітав
І листочок з гриба зняв.
3. Гра «Знайди місце звуків [г], [г’] у слові»
Гарбуз, огірок, город, горобець, магазин, носоріг, нога, граблі, дорога, кенгуру, гребінь, берег, вогонь, гадюка.
4. Добір слів з новими звуками
— Спробуйте назвати слова, в яких також ми чуємо звуки [г], [г’].
(Гриб, магазин, гарбуз, гора, сніг)
5. Ознайомлення учнів з буквою Г, г («ге»)
— На письмі звуки [г], [г’] позначаються буквою Г, г («ге»).
— Спробуємо зіставити малу та велику літеру. Що помітили? (За розміром різні, а за формою — однакові.)
— Погляньте, з яких елементів складаються друковані велика і мала літери Г, г. (З великої та маленької вертикальної і малої горизонтальної паличок.)
— На який предмет схожа літера?
• Глянь, Галинко! Гнате, глянь,
Подивись, Ганнусю,—
Буква «ге» гачком зігнулась,
Як на груші гусінь!
• Га-га-га та ге-ге-ге...
Це, напевне, буква «ге»
Бо вона якраз така,
Наче шия в гусака.
— На кого схожа у вірші буква «ге»? (На гусінь)
— Порівняйте букви Г і Т, Г і П.
6. Вправи з читання
— Утворимо та прочитаємо склади.
Фізкультхвилинка
Білі гуси налетіли
На бабусине подвір’я.
Поклювали, походили,
Піднялись і полетіли.
Гуси летять-відлітають,
А діти тихенько за парти сідають.
7. Вправи на впізнавання звука
— Відгадайте загадки і дізнайтеся, що зображено на малюнку.
(Предметні малюнки гарбуза, гороху.)
• Жовтопузий карапуз
Йшов городом та й загруз,
Бо насіння стільки має,
Що аж боки розпирає. (Гарбуз)
• Без рук, без ніг, а по тичині в’ється. (Горох)
— У якій позиції стоїть звук [г]? (На початку слова)
— Як одним словом можна назвати ці предмети? (Овочі)
8. Складання звукових моделей слів голуб, ріг, огірок
Троє дітей виконують на дошці звуко-буквений аналіз цих слів.
— Який звук позначає буква Г? (Приголосний [г], [г’])
9. Робота зі складовою таблицею
10. Читання за картками та обговорення тексту «На городі»
— Ми зараз уявно побуваємо в гостях. А де, ви зрозумієте, коли прочитаємо текст.
Учитель читає два речення, а діти слідкують. Наступні читає сильний учень.
На городі
У баби Галини і діда Богдана великий город. Вони гарні господарі. На городі гарно уродила городина. Довкола — круглі гарбузи, зелені огірочки. Там — помідори, капуста, морква та горох.
— Отже, де ми побували подумки? (На городі)
— У кого на городі ми побували? (У баби Галини та діда Богдана)
— Що росло в господарів?
— Які плоди з перелічених мають зелений колір? (Огірки, капуста)
— А які червоний? (Помідори)
— Можливо, ви теж щось у своєму житті вже вирощували?
— Як ви доглядали за рослинами?
— А як потрібно ставитися до навколишнього середовища?
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота з Букварем (с. 80)
1) Гра «Зберемо врожай»
— А тепер ми зберемо свої овочі. Звукові моделі яких слів подані під малюнками? (Гарбуз, огірки, горох)
— Отже, букви Г, г («ге») позначають приголосні звуки [г], [г’].
2) Словникова робота
Пояснення значень слів, демонстрування малюнків: глухар, грак, граб.
• Глухар — велика промислова пташка з родини тетеревих.
• Грак — перелітний птах родини воронових із блискучим чорним пір’ям.
• Граб — листяне дерево або кущ родини березових із гладенькою сірою корою.
— Складіть, діти, речення з цими словами про те, як слід охороняти дерева, природу.
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
Ручки вгору, ручки вниз,
На сусіда подивись.
Потягнися, посміхнись,
Пострибай і зупинись.
3) Читання вчителем стовпчиків слів із Букваря (с. 80)
— Прочитайте односкладові слова.
— Знайдіть і прочитайте слова з буквою «ге» на початку слова, а потім — усередині.
— Прочитайте слова — назви птахів; рослин.
— Знайдіть і прочитайте слова, які відрізняються однією буквою.
4) Робота з моделями (схемами) речень
— З поданими на с. 80 у Букварі складіть речення за схемами.
2. Логічна вправа «Де росте? Де живе?».
— У слові живе пропущено букву «же», бо ми її ще не вивчали.
Учні читають слова лівого стовпчика і відповідають на запитання: де росте?
Гриб росте у лісі. Гладіолус росте на клумбі...
Учні читають слова правого стовпчика і відповідають на запитання: де живе?
Бегемот живе у воді. Грак живе в лісі...
VІ. Підведення підсумків уроку
— Яку літеру ви сьогодні вивчили на уроці?
— Які звуки позначає ця буква на письмі?
— Пригадайте слова, у яких є ці звуки.
— Що вам запам’яталось?