Тема: « Узагальнення знань про розповідні, питальні та спонукальні речення. Знак оклику в кінці речень, що вимовляються з сильним почуттям».
Мета:
Узагальнити знання студентів про різні види речень за метою висловлювання та інтонаційним оформленням;
Розвивати вміння правильного інтонування речень; вміння систематизувати та узагальнювати отримані знання; увагу;
Виховувати повагу до дорослих, почуття доброти та співпраці.
Тема: « Узагальнення знань про розповідні, питальні та спонукальні речення. Знак оклику в кінці речень, що вимовляються з сильним почуттям».
Мета:
Обладнання: мапа «місто Речення», таблиця «Речення», тести, кросворд, картки для тренувальних вправ.
Хід уроку
I. Організація уроку.
II. Повідомлення теми та мети уроку.
1) метод « Мозкового штурму»
Рік, пень, ніч, поле, знання, питання, подвір’я.
відкриваю мапу «місто Речення»
2) Робота з мапою.
– Ми сьогодні мандруємо по місту Речення. Побуваємо на трьох вулицях: вулиці Розповідних речень, вулиці Питальних речень та вулиці Спонукальних речень. Побуваємо в гостях у Окличних та неокличних речень.
Знати:
• які існують речення за метою висловлювання;
• які існують речення за інтонацією;
• як розрізнювати спонукальні, питальні та розповідні речення;
• як розрізнювати окличні та неокличні речення.
Уміти:
• розрізнювати види речень за метою висловлювання;
• правильно оформлювати речення;
• відрізняти неокличні речення від окличних.
Цінувати:
• себе за вміння отримувати знання;
• вчителів, які діляться з вами своїми знаннями;
• доброзичливі стосунки між однокурсниками.
А г о м
3) Опрацювання теми
використання інтерактивних методів: групова робота, робота в парах, незакінчене речення
– Перша зупинка на вулиці Розповідних речень.(вивішую на дошку завдання)
Ліс, у, осінь, прийшла
Одяглися, жовте, дерева, у, вбрання
Рефлексія результатів студентами
В розповідних реченнях …про щось розповідається.
В кінці окличних розповідних речень стоїть … (!)
В кінці неокличних розповідних речень стоїть… (.)
Зупинка на вулиці Питальних речень. (вивішую на дошку завдання)
Вже прийшла красуня осінь.
Дерева стоять в золотому вбранні.
У повітрі літає срібне павутиння.
Рефлексія результатів студентами
В питальних реченнях …про щось запитується.
В кінці питальних речень стоїть … (?)
III. Фізкультхвилинка.
IV. Продовження опрацьовування теми уроку.
Зупинка на вулиці Спонукальних речень.(видаю кожному картку)
(коментоване письмо)
Сонячне проміння торкнулося землі.
Куди прилітають перелітні птахи?
Дитино, люби і бережи свою країну!
Рефлексія результатів студентами
Спонукальні речення висловлюють…спонукання до якоїсь дії.
В кінці окличних спонукальних речень стоїть … (!)
В кінці неокличних спонукальних речень стоїть… (.)
4) Робота з підручником. Усно.
Вправа 149 – усно.
5) Фронтальна робота з тестом «Речення».
– Жителі міста Речень передали нам завдання. Я думаю ми з легкістю впораємося з ним.
– Я читаю вам завдання, а ви де потрібно обводите правильну відповідь або там де треба підкреслюєте правильну відповідь.
Тест « Речення ».
1. Що таке речення?
а) букви;
б) текст;
в) слова, які виражають закінчену думку.
2. Підкреслити в реченні слово, що означає про кого говориться в цьому реченні.
Білочка сидить в дуплі.
3. Подане речення, яке воно за метою висловлювання?
У ліс прийшла золота осінь.
а) розповідне;
б) спонукальне;
в) питальне.
4. Перетвори розповідне речення на питальне. Запиши його.
З дерев облітає листя.
З дерев облітає листя?
5. Підкресли спонукальні речення.
Просить Богдана Оленочка:
Крилець йому не рви.
Хай літає, хай кружляє
Понад луками чистими…
Хай милується земля
Крильцями барвистими!
6. Перевірка тестового завдання.
V. Підсумок уроку.
– Сьогодні ми з вами залишаємо місто Речень. Але на наступних уроках ми повернемося туди. Познайомимося з головними словами в реченні, з тим, як всі слова в реченні пов’язані між собою.
– А зараз для кожної групи спільне завдання – розв’язати кросворд «Речення».
Кросворд « Види речень ».
1. Вид речення в яких про щось запитується.
2. Вид речення в яких про щось розповідається.
3. Речення , які висловлюють спонукання до дії: наказ, прохання, вимога…
4. Тип речення за інтонацією в кінці якого стоїть знак оклику (!).
5. Тип речення за інтонацією в кінці якого стоїть крапка (.).
|
Р |
О |
З |
П |
О |
В |
І |
Д |
Н |
І |
||||||||
Е |
|
|||||||||||||||||
|
|
О |
К |
Л |
И |
Ч |
Н |
І |
||||||||||
|
Н |
Е |
О |
К |
Л |
И |
Ч |
Н |
І |
|
||||||||
С |
П |
О |
Н |
У |
К |
А |
Л |
Ь |
Н |
І |
|
|||||||
|
П |
И |
Т |
А |
Л |
Ь |
Н |
І |
|
|
||||||||
Я |
|
|||||||||||||||||
– Перевіряємо, що у вас вийшло.
( На дошці такий самий кросворд з готовими відповідями. Після відповідей дітей по черзі відкриваю правильні відповіді).
• себе за вміння отримувати знання;
• вчителів, які діляться з вами своїми знаннями;
• доброзичливі стосунки між однокурсниками.