Урок української мови в 2 класі
Тема: Службові слова в реченні.
Тема: Службові слова в реченні.
Мета: дати учням уявлення про службові слова та їх роль у реченні; вчити правильно вимовляти їх та писати окремо від інших слів, формувати вміння робити звуко – буквений аналіз слів;
розвивати усне мовлення, мислення, увагу, пам'ять ;
виховувати любов до природи.
Навчальна діяльність Очікувані результати
Робота над загадкою Сприймає усні реплики, відповідає на питання
Каліграфічна хвилинка Аналізує звуко – буквений склад слова
Колективна робота Охайно пише в зошиті, ставить питання до слів
в реченні
Робота за підручником Підбирає необхідні службові слова в речення
Усвідомлення правила Уважно читають, відтворюють важливу
інформацію
Гра «Не помились» Відповідають на питання за змістом прочитаного,
добирає необхідні службові слова
Обладнання: проєктор, ілюстрація зайчика
Хід уроку
I. Організаційний момент
ІІ.Актуалізація опорних знань
1. Мотивація навчальної діяльності.
Робота над загадкою (демонстрація малюнка)
Я — вухастий ваш дружок,
В мене сірий кожушок,
Куций хвостик, довгі вуса.
Я усіх-усіх боюся.
(Заєць)
-Розкажіть, що ви знаєте про зайчика.
-Як допомагати тваринкам взимку?
2.Каліграфічна хвилинка
-На який звук починається слово «заєць»?
-Охарактеризуйте його.
-Якою буквою позначаємо звук [з]?
-Пропишіть рядок великої та малої букви «зе» Зз
3. Колективна робота
— Прочитайте речення (Маленький зайчик вискочив на узлісся.)
— Запишіть його.
— Скільки слів у записаному реченні? (П’ять)
— Назвіть кожне слово окремо і поставте до кожного з них питання. (Маленький — який?, зайчик — хто?, вискочив — що зробив?, на узлісся — на що?)
— До якого слова в реченні не можна окремо поставити питання? (На) Підкресліть його.
— Слова, до яких не можна поставити питання, називають службовими. Як ви думаєте, яку роль в реченні виконують службові слова?
ІІІ.Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні ми й поговоримо про службові слова: чому вони так називаються, яка їх роль у реченні.
ІV. Робота над новим матеріалом
1.Робота за підручником (с.75, вправа 195)
-Прочитайте слова. Чи можна тільки з цих слів скласти речення? Чому?
(Зимовому, тихо, лісі; деревах, лежать, білі, шапки )
-Знайдіть на картках потрібні слова та доповніть речення. Запишіть речення в зошити. (Діти по черзі працюють біля дошки)
2.Фізхвилинка
3.Усвідомлення правила
-Прочитайте правило на с.75
-Які слова називають службовими?
V. Закріплення набутих знань, формування вмінь
1.Гра «Не помились» (використовується проєктор)
— Прочитайте вірш на дошці:
Жив (…) світі дід Василь.
(…) кисіль він сипав сіль.
Цукор клав (…) холодець,
(…) (…) чай — жовтки (…) яєць.
Був дідусь наш (…) дивак,
(…) робив це просто так,
(…) робив це все (…) штуки,
(…) сміялися онуки.
(В. Бичко)
Довідка: а, у, для, на, з, не, щоб
- Що ви помітили? (У вірші пропущені слова.)
- Вставте їх і прочитайте, що вийшло.
- Як називаються такі слова? (Службові)
-Спишіть чотири строки цього віршика і підкресліть службові слова.
VІ.Підсумок уроку
-З якою частиною мови познайомились?
-Які слова називають службовими?
VІІ. Домашнє завдання
С.76, вправа 196. Списати три останні речення, вставляючи пропущені службові