Розробка уроку, заняття для 1-2 класу "Яке значення має природа для життя?"

Про матеріал
Розробка уроку, заняття для 1-2 класу "Яке значення має природа для життя?" Тип уроку: урок-подорож. Заняття містить загадки, ілюстрації до завдань. Розроблено та додано ще презентацію до уроку - переглядайте.
Перегляд файлу

Тема: Яке значення має природа для життя?

Мета: продовжувати формувати уявлення учнів про навколишній світ, розширювати знання учнів про об’єкти живої та неживої природи в їхньому оточенні, ознайомити дітей, як людина використовує природні багатства, розвивати в дітей допитливість, бажання більше знати про природу, виховувати бережливе ставлення до природи.

Тип уроку: урок-подорож.

Обладнання: зображення білки, дупла, презентація до уроку, фото мальовничих краєвидів природи.

Зміст уроку

  1.                   Навколишній світ дитини.
  2.                   Нежива й жива природа в оточенні дитини.
  3.                   Використання людиною багатств природи.
  4.                   Чому людина не живе на Місяці.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент (слайд 2)

 

Пролунав дзвінок -

 Починаємо урок.

 Працюватимем старанно,

 Щоб почути у кінці,

 Що у нашім першім класі

 Діти - просто молодці.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

 

  1.                   Відгадування загадки.

 

Вона по лісу крокує,

Усі кущики фарбує,

І дерева, і траву,

Робить тут красу таку.

Хто ж ця красуня? (Осінь) (слайд 3)

 

  1.                   Фронтальна бесіда. (слайд 4) 

 

-       Який зараз місяць осені?

-       Яка погода надворі? (тепла чи холодна)

-       Чи є надворі вітер?

 

Воно на нас поглядає

І дощами поливає. (Небо) (слайд 5)

 

 

-       Який стан неба? (ясне, хмарне)

-       Яка температура повітря?

-       Чи були сьогодні опади?

 

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

 

-       Діти, а ви любите подорожувати?

-       Сьогодні ми вирушимо в подорож просторами нашої Батьківщини, щоб дізнатися про багатства природи та яке значення має вона для життя людини. (слайд 6)

-       Але ми відправляємось не самі. Нас запрошує в гості одна красуня. Відгадавши загадку, ви дізнаєтесь хто вона така.

 

Я із нею подружилась,

Бо в парку з нею ми зустрілись.

Горішком її пригостила,

Вона сміливо його з’їла.

Хто ж подруженька моя,

Відгадаю швидко я. (Білочка) (слайд 7)

 

Червонясту шубку має,

По гілках вона стрибає.

Хоч мала сама на зріст,

Та великий має хвіст,

Як намисто оченята…

Хто це? Спробуй відгадати. (Білочка) (слайд 7)

 

-       Так, це білочка-мандрівочка. Вона колись теж подорожувала, а тепер запрошує нас із вами. (слайд 7)

 

ІІІ. Робота над темою.

 

Білочка не сама прийшла, а й конвертик принесла. А в конвертику завдання. (слайд 8)

 

  1. Робота в групах.

 

Група 1.

Булочка чим була на початку свого шляху? (Зерном)

 Хто допоміг зернятку стати булочкою?

Чи могло б зернятко вирости без допомоги природи?(Дощика, сонечка, вітру, землі)

 

Група 2.

Звідки прийшов до нас альбом? Чим він був? (Був деревом, прийшов з лісу)

Хто допоміг йому стати альбомом?  (Людина)

Що допомогло дереву вирости (Природа)

 

Група 3.

Завдяки кому ми маємо всі предмети, які нас оточують? (Людині)

А з чого вони зроблені? (з природних матеріалів)

 

- Які розумні діти зібрались тут. Ваші відповіді білочці сподобались.

- Що таке природа? (слайд 9 – 10)

- Про які ми багатства сьогодні говоритимемо? (Багатства природи – це тіла, об’єкти, сили природи, які людина використовує для себе та свого існування.)

 

  1. Гра на розвиток уваги.

 

Білочка хоче дізнатись чи знаєте ви:

-      Яка буває природа? (жива і нежива) (слайд 11)

Якщо вчитель називає об’єкт неживої природи, діти підіймають ліву руку, а живої – праву руку.

-      Розпочинаємо. (слайд 12)

 

Глина, гриб боровик, метелик, пісок, жук-рогач, білка, вода, місяць, калина, риба, сонце, сонечко комаха, кам’яна скеля.

 

-       Наша подорож пролягає до лісу, де живе наша гостя.

-       Які чудові картини природи розкриваються перед нами. (слайд 13)

 

  1. Розповідь білочки.

 

-       Я рослини люблю. Вони створюють красу, яка нас оточує. Рослини дають мені захист, житло, їжу, оберігають від ворогів.  Я ховаюся серед листя, гілля, вправно стрибаю з дерева на дерево, ніхто мене не може наздогнати. Також збираю гриби та горіхи і запасаюся їми на зиму. Ліс мене годує, а я дякую рослинам своєю любов’ю.

-       А ви діти, як ставитесь до рослин? Чи приносять вони вам радість? Як і чому?

-       Чи знаєте ми, що природу потрібно берегти?

 

  1. Гра «Хто більше знає тварин» (слайд 14)

 

Діти називають тварин, описують їх та кажуть, де вони живуть.

 

Фізкультхвилинка (танок метеликів)

 

IV. Вивчення нового матеріалу.

 

- Діти, ви любите про щось дізнаватися самі і щось досліджувати?

Білочка пропонує вам стати дослідниками і з’ясувати:

  1.                   Що належить до багатств природи.
  2.                   Яку роль вони відіграють в нашому житті.
  3.                   Як людина використовує ці багатства.

 

  1. Відгадування загадок. (слайд 15)

 

- Що потрібно людині для життя?

 

  1.                   Ти весь світ11111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111 обігріваєш і втоми не знаєш,

Посміхаєшся в віконце і звуть тебе усі..(сонце)

 

Золоте барилечко вранці покотилося,

Ні стукоту, ні грюкоту, не впало, не розбилось.

Коли ж накрасувалося –

За темний бір сховалося. (Сонце)

Що вище лісу, краще світу, без вогню горить? (сонце)

 

- Що дає Сонце людині? (Світло і тепло)

 

  1.                   Летить коник, басує.

Полем-полем пустує.

Ніхто його не впіймає

І ніхто не загнуздає. (Вітер)

 

По полях він десь гуляє,

В спеку тебе освіжає. (вітер)

 

-       Де людина використовує вітер? (у вітрильному спорті -  рухає яхти, у млинах – за допомогою вітру – мелють борошно)

 

  1.                   Що тече не зупиняється? (вода в річці)

 

Що шумить без вітру? (вода)

 

У чому дірки не вивертиш? (у воді)

 

Хоч без ніг, а біжить швидко,

Не спить ні вдень, ні вночі,

Хоч ніколи не встає з ліжка. (Вода в річці)

 

-       Де людина використовує воду?

-       Чи може людина жити без води?

-       Яка повинна бути вода для споживання?

-       Хто має берегти воду? Чому?

-       В якій професії вона потрібна?

 

  1. Розповідь вчителя.

 

-       Хочете дізнатися, де потрібна вода, вітер і сонце? Білочка теж цікавиться цим. Вона цього не знає, бо живе у лісі.

На ГЕС (гідроелектростанція) – на річці Дніпро, де живемо ми з вами.

Вода під великим натиском обертає лопаті гідро труби. Це приводить у дію генератор,який виробляє електроенергію. (слайд 16)

На ТЕС (теплова електростанція) – спалюють газ, вугілля або торф. Утворюється водяна пара високого тиску, яка обертає турбіни, сполучені з генератором.

Відпрацьована пара і гаряча вода використовується для обігрівання будинків. (слайд 16)

Але ТЕС – забруднює довкілля.

Люди винайшли інші джерела – це вітер і сонячні батареї – вони виробляють електроенергію.

Отже, для отримання електроенергії людина використовує силу природи.

 

-       Діти, а що таке місяць? Як ви думаєте, чи є життя на Місяці? (слайд 17)

 

Місяць – це супутник Землі. Він круглої форми. Місяць не випромінює світло, а світить відбитим світлом Сонця. Залежно від положення місяця частина його поверхні освітлена, яку ми бачимо на небі. Ці частини називаються фазами.

-       Порівняйте природу Землі та Місяця.

Чи можна ходити по місяцю? Ні, це неможливо. У космосі дуже холодно і зовсім немає повітря. Тому для роботи в космосі одягають спеціальні скафандри – захисні костюми. Вони зігрівають, дозволяють дихати й захищають від шкідливого випромінювання.

 

Хвилинка релаксації (музична)

 

V. Узагальнення і систематизація знань та вмінь учнів.

 

  1. Підсумкова бесіда.

 

- Отже, що таке природні багатства?

- Що станеться, якщо природні багатства зникнуть?

- Що потрібно робити,щоб цього уникнути?

 

  1. Гра «Хто впізнає, які предмети брали участь?» (слайд20)

 

Макарони – пшениця.

Дошка для різання хліба – дерево

Олівець – дерево

 

VІ. Підсумок уроку.

 

Людина не може жити без їжі, повітря, води, співу пташок, аромату лугів, полів,шелесту листя.

Все, що нас оточує – це природа.

Природа просить тільки дбайливого ставлення, не забруднювати її.

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Я досліджую світ, 1 клас, Розробки уроків
НУШ
Інкл
Додано
31 січня
Переглядів
84
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку