Розробка уроку зарубіжної літератури
у 8 класі (НУШ)
за твором Сервантеса «Дон Кіхот)
з використанням мотиваційних прийомів.
Учитель-методист Єременко Ніна Іванівна
Тема: Мігель де Сервантес Сааведра (1547–1616). «Дон Кіхот» I частина (огляд, 3-4 розділи за вибором учителя). Історія створення роману, його зв’язок із лицарськими романами, пародійний характер.
Мета:
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: текст твору, інтерактивна дошка.
Десь на небесах Сервантес, творець «Дон Кіхота», з сумною посмішкою очікує на того, хто народиться, щоб зрозуміти його.
Хосе Ортеги-і-Гассета
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Метод «Асоціативний кущ»: запропонувати учням назвати слова, які асоціюються у них з поняттями «лицарство», «лицарський роман».
2. Бесіда.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вчитель цитує вислів Хосе Ортеги-і-Гассета і додає: «А чи зможете ви зрозуміти Сервантеса, адже засуджувати й критикувати набагато легше? Критики вважають, що роман багато в чому автобіографічний, і деяким читачам герой роману може здатися божевільним і смішним, але вони повинні зрозуміти, що романтичний мрійник має благородну мету: боротися зі злом, захищати слабких та знедолених».
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Знайомство з автором.
Завдання: учні по черзі витягують картки й визначають, які факти є правдивими, а які – ні. Це допоможе запам’ятати ключові моменти життя письменника в ігровій формі
2. Історія створення роману. «Лицарська пародія».
3. Хто такий Дон Кіхот?
Головний герой роману – Алонсо Кіхано, збіднілий ідальго (дрібний дворянин). Він настільки зачитався лицарськими романами, що вирішив сам стати мандрівним лицарем, взявши ім’я Дон Кіхот. У цьому образі Сервантес поєднав ідеалізм і безумство. Замість величного лицарського коня у нього є старий Росінант, а його зброєносець – простакуватий селянин Санчо Панса.
4. Вічний образ.
Дон Кіхот є вічним образом у світовій літературі. А що це означає? Це такий образ, який переступає межі своєї епохи і залишається актуальним для наступних поколінь. Люди, які йдуть проти реальності заради високої мети, стикаються з нерозумінням, часто виглядають смішно, але їхня віра і завзятість захоплює. Вони, як і Дон Кіхот, борються з «вітряками» – перешкодами, що здаються непереможними.
5. Заключне слово вчителя. Він цитує вислів іспанського поета Антоніо Мачадо: «Цілком можливо, що народ, у якому є частка Дон Кіхота, не завжди буде процвітати. Але настане день, коли доведеться кинути виклик левам, не маючи проти них зброї. І тоді буде необхідний безумець, здатний знехтувати безпекою й подати приклад іншим». Далі проводиться паралель з сучасною російсько-українською війною, яка не тільки згуртувала наш народ, але й викликала захоплення усього світу героїзмом воїнів світла проти сильнішого ворога – уособлення зла.
V. Підсумки. Учні підсумовують, що вони нового дізнались на уроці, які почуття викликає особистість автора та його героя
VІ. Домашнє завдання.
Розділити клас на дві групи.
Кожна група під час підготовки збирає цитатний матеріал й аргументує свою позицію.