Розробка відкритого уроку "Sport in our life"

Про матеріал
Розробка відкритого заняття з англійської мови, у якому використані новітні технології навчання, мультимедійні засоби, презентації. Застосовані методи: дидактична гра, ментальна карта, вікторина, групова та парна робота.
Перегляд файлу

ПЛАН ЗАНЯТТЯ

Дисципліна:  Іноземна мова

Тема заняття: Sport in our life.

Мета заняття:

дидактична: ознайомити з новою лексикою, з назвами видів спорту, обладнання та спортивного спорядження; удосконалювати навички усного мовлення; розвивати граматичні та лексичні навички; практикуватися у читанні та перекладі текстів; розширювати кругозір студентів через лінгвокраїнознавчу інформацію; удосконалювати вміння та навички практичного володіння англійською мовою; розвивати творчі здібності, пізнавальну активність, інтелект;

виховна: виховувати мотивацію до здорового способу життя, прищеплювати інтерес до заняття спортом.

Вид заняття: практичне заняття

Форма проведення заняття: аудиторний практикум

Забезпечуючі:  фізична культура, шкільний курс англійської мови

Забезпечувані: іноземна мова

Методичне забезпечення: навчальна та робоча програми, план заняття, презентація, аудіозапис.

ЛІТЕРАТУРА

Основна:

1. Англійська мова. 6-й рік навчання (рівень стандарту): підручник для 10 кл. закладів заг. серед. освіти: English. Year 6 [standart level]: a textbook for the 10th form of secondary schools/ М.О. Кучма, І.П. Задорожня. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2018. – 192 с.: іл.

2. Англійська мова: Навч. посібник/В.К.Шпак, В.Я. Полулях, З.К. Кириченко; за ред. В.К. Шпака. – 5-те вид. – К.: ВШ. – 2007. – 302с.

4. Topical Texts with Training Activities. Forms 9-12/Упоряд. В.І.Томаєва. – Х.: ЕЩВ «Нова тема», 2009. – 208с.

Додаткова:                                                      

  1. Радишевська М.Н. Нові англійські теми та діалоги. Х., 2009
  2. Гужва Т. Англійські розмовні теми. Х., 2005
  3. Растригіна Л.П. Вправи з удосконалення англійської мови. Exercises for improving your English. – Донецьк: ТОВ «ВКФ «БАО», 2010ю – 224 с.

Інформаційні ресурси

1. http://www.alleng.ru/Educational resources of the Internet - English.

2. http://englishwell.org/ Вивчення іноземної мови.

3. http://slovo.ws/topic/ Теми з англійської мови.

4. http://www.native-english.ru/ Вивчення англійської мови.

5. http://www.study.ru/ Все для тих, хто вивчає англійську.

Технічні засоби навчання: мультимедійний комплекс.

ХІД ЗАНЯТТЯ

1. Організаційний момент. (3 хв.)

1.1. Привітання. Перевірка присутніх.

- Good morning. I am glad to see you.

T.: Sit down, please. Let’s begin our lesson.

1.2. Підготовка аудиторії до заняття.

T: What date is it today?

Р: Today is Monday, the 18 th  of February.

T: Who is absent today?

P: All are present.

- OK, let’s start our lesson.

2. Мотивація навчальної діяльності.

T: Everybody wants to live a long healthy life. Nowadays a healthy body becomes a fashion, an ideal of modern life. Sport is the best and the shortest way to health and fitness. People all over the world are fond of sports and games. There are many kinds of sports. Today we will speak about different kinds of sport, equipment and places to do sport and games. But before we do that, let’s check your homework.

3. Актуалізація опорних знань.

1.3. Перевірка домашнього завдання. (10 хв.) Робота з ментальними картами. (Студенти презентують свої ментальні карти, пояснюють, висловлюють свої думки)

T: On the previous lesson we spoke about healthy lifestyle and at home your task was to make Health Code. The first group had to write down what we should do in order to be healthy and the second one what we shouldn’t do. The third group has to make the «Mind map» describing what is health. Please represent your projects. «Mind map» (Слайд 2)

Т: That’s good for you.

4. Викладення нового матеріалу.

    4.1. Вступне слово викладача. (3 хв.)

Т: So, to continue the theme of healthy lifestyle the topic of our today’s lesson is «Sport in our life». Open your copy books and write down the date and the theme.

    4.2. Мозковий штурм «Brain storm».

Т: I want you to name what kinds of sport you know? One student – one word, in a chain. Look at the picture and name the sport.

T: Good work.

    4.3. Подання нової лексики. Basic lexis. Слайд 3-5. (5 хв.)

Т: Now let’s listen and repeat to the new words and word combination. Than write them down.

- Write down the words and try to remember their spelling and pronunciation.

4.3 Опрацювання нової лексики. (10 хв.)

T: Now, look at the picture. Ball games. We play all these sports.

Other popular sports. We use do or go with these sports.

5. Закріплення вивченого. Додаток 2.

5.1 Work in small groups. (10 m)

T: Try to remember the manes of these kinds of sports. Work in small groups.

T: Pair work. Ask and answer the questions.

5.2 Work in small groups. (Слайд 6)

Т: People go in for different sports. When we speak about sports what verbs do we use – do. Play or go? Look at the picture and say the names of different sports. Put the words into the correct columns:

 

Play: badminton, baseball, basketball, football, golf, tennis, rugby, volleyball;

Do: karate, gymnastics, judo;

Go: skiing, swimming, running, rowing.

 

5.3 Listen to the dialogue and guess what sport is described. Слайд 7. (10 хв.)

- Listen to Kate, Simon, Jennifer and Adam describing their favourite sports and complete the sentences below. Then listen to the recording again and write down each person's favourite sport.

 

5.4 The game “Charades” (10 хв.)

- Now let’s play the game “Charades”.  There are some pictures with the names of sports. You have to show the sport and your team must to guess the name.

 

5.5 An unusual sports. (presentation) (3 хв.)

- Besides the traditional kinds of sports there is an unusual sport. Let’s listen to

 

5.6 Quiz: What sport is it? Work in small groups. Додаток 3. (10 хв.)

T: Read the text and match the numbers with the letters. The first group of students who will cope with this task raise your hands:

T: Great job!

 

5.7 Test. Додаток 4.

T: Now, let’s find out how much do you like sport? Test yourself with the quiz. (5)

 

6. Коментар роботи студентів на занятті. Оцінювання.

T: So, your marks for the lesson…

7. Підведення підсумків. (5)

Висновок. Рефлексія. Розвиток монологічного мовлення.

T: Our lesson is almost over. Let’s do some conclusions. Answer my questions:

  1. Do you like sport?
  • Yes, I do./ No, I don’t.
  1. Why do people go in for sports?

-It keeps people fit, helps to be healthy.

  1. What is your favourite kind of sport?

- I like …

  1. In what way can sport be good for us?

T: As you can see, Sport plays a very important part in our life. If we want to be healthy, we should go in for sports. And I hope that sport is your favourite pastime activities.

8. Домашнє завдання:

    1. Learn new words and word combinations.

    2. Write down the composition My favourite kind of sports.

T: Thank you for your participation. You may be free. See you later.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

СЛАЙДИ

презентації з теми: «Sport in our life»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток  2

 

 

 

 

Додаток  3

 

 

Read the texts and match the numbers with the letters:

 

 

 

 

 

 

 

 

Volleyball    Basketball     Football

 

 

 

 

 

 

 

Judo     Water polo     Table tennis

 

 

 

 

Cycle racing   Boxing     Ice hokey

 

Додаток  4

Test yourself with the quiz.

  1. How often do you do sport every week?
    1.               Two or three times;
    2.              Never;
    3.               Every day.
  2. On a cold wet Sunday afternoon what would you prefer to do?
  1. Watch sport on TV;
  2. Go to the cinema;
  3. Go out and play games.
  1. How much you remember about the last Olympics?
  1. Nothing;
  2. The names of two golden medals;
  3. The names of ten or more golden medals.
  1. During the last Olympics, which of this things did you do?
  1. You did your homework very quickly to watch it;
  2. You didn’t do your homework and watched everything;
  3. You didn’t watch any of it.
  1. Do you look forward to your PT lessons?
  1. No, I hate them;
  2. Not very much;
  3. Yes, I love them.
  1. Which of this thing do you have in your bedroom?
  1. Lots of sport posters and books;
  2. Only one or two sports posters;
  3. No sport books or posters.
  1. Have you ever dreamed about your favourite sport?
  1. Never;
  2.  Sometimes;
  3. Often.

 

 

Points

Results

1. a) 1;         b) 0;          c) 2.

2. a) 1;         b) 0;          c) 2.

3. a) 0;         b) 1;          c) 3.

4. a) 1;         b) 2;          c) 0.

5. a) 0;         b) 1;          c) 2.

6. a) 2;         b) 1;          c) 0.

7. a) 0;         b) 1;          c) 2.

Less than 5 points:

You hate sport!

 

5-10 points:

You quite like sport.

 

More than 10 points:

You are a sport fanatic!