Методична розробка до уроку
Геометрія, 11 клас
Тема: Об”єм піраміди та різдвяні атрибути.
Задача №1. Знайти об’єм піраміди, основою якої є квадрат зі стороною 2 см, а висота піраміди дорівняю 2 см.
2 3.
Відповідь: 2 см
3
Різдвяний атрибут: дідух
Дідух – це українська різдвяна прикраса з колосків, первісно – язичницький ідол, символ предка-покровителя, зачинателя роду, а також символ урожаю, добробуту, багатства.
Символізує родоначальника сім'ї – Діда. Дідух уособлює місце для духів, предків, дідів, захисників та покровителів будинку. Це символ святого відродження живого у світі.
Задача №2. Знайти об’єм піраміди, основою якої є ромб з діагоналями 2см і 3см, а висота піраміди дорівнює 10см.
Відповідь: 10см3.
Різдвяний атрибут: різдвяний павук
Різвяний павук - це традиційна українська різдвяна прикраса, яка має свої коріння в народній культурі.
Він символізує щастя та процвітання, тому часто використовується як оздоблення на різдвяні свята.
Таких «павучків» вважають оберегом та символом Всесвіту.
і 9см та кутом 30° між ними, а висота піраміди дорівнює 12см.
Відповідь: 54см3.
Різдвяний атрибут: восьмикутна зірка
Здавна саме язичницька восьмикутна зірка, звана предками Алатир, а не шестикутна зірка Давіда, була головним символом різдвяно-колядницьких містерій в Україні. Алатир за формою являє собою октаграму – проекцію ромба на квадрат, та їх взаємне пересікання. Ідеологічно, це символ БогаТворця, символ Порядку і Світобудови. Він зв'язує усі сторони світу і позначає абсолютний баланс, гармонію і рівновагу, здійснюючи потужну цілющу дію.
Зірка-Алатир являє собою український колорік у вигляді восьми головних циклів: Коляда, Масляна, Великдень, Трійця, Купала, Спасівка, Рожаниці, Діди.
основи – 15см2.
Відповідь: 4см.
Різдвяний атрибут: колядування
Колядування – це урочисті обходи сусідів, родичів і приятелів із ритуальними пісенними величаннями і зиченнями гараздів усім членам родини. За виконання колядок годиться пригостити колядників й наділити їх подарунками.
В основі звичаю колядування лежить прадавня віра в силу побажання й магію словом творити те, що воно описує.
Основою піраміди є прямокутник, сторони якого відносяться як 2:3, висота піраміди дорівнює 5см, а об’єм – 90см3. Знайдіть периметр основи піраміди. Відповідь: 30см.
Різдвяний атрибут: канделябр
Канделя́бр — декоративна підставка (свічник) з розгалуженнями для тримання свічки або декількох свічок чи ламп.
Українці мали у сиву давнину свій ритуально-символічний канделябр: тристовбурний свічник-трійця — традиційний обрядовий свічник українців, що використовувався під час великих свят, пов'язаних зі стародавнім язичницьким культом вогню й води (Водохреща, Стрітення та інше). За формою нагадує тризуб, державний герб України. Виготовлявся раніше з дерева.
а бічне ребро – 13см. Знайти об’єм піраміди.
Відповідь: 150.
Різдвяний атрибут: витинанка
Витинанка – це дуже давня традиція українців, у давнину часто робилися обереги спочатку зі шкіри, а пізніше – з паперу, та вішалися на вікна. Традиційна українська витинанка – дерево життя як символ роду. Витинанки захищали від злих духів, або навпаки притягували добрих до оселі.
а двогранний кут піраміди при ребрі основи дорівнює 60°. Знайти об’єм піраміди.
Відповідь: .
Різдвяний атрибут: кутя, узвар
Кутя готується з пшениці, маку та меду, узвар – з сушених фруктів, а пампухи – з дріжджового тіста, часто з начинками. Ці страви супроводжують Святвечір та Різдво, є частиною обрядів та фольклору, наприклад, кутя на покуті та пампушки для колядників.
Задача №8 Сторона основи правильної трикутної піраміди дорівнює 6см, а бічне ребро утворює з площиною основи кут 45°. Знайти об’єм піраміди.
Відповідь:18см3.
Різдвяний атрибут: вишита хуста
Вишита хуста під обрядовою хлібиною або на ній. Хуста (не плутати з жіночою хусткою) — вишите квадратне чи прямокутне полотно розміром десь 50 на 70 см — це винятково обрядовий атрибут, однією з основних "функцій" якого є завжди "супроводжувати" хліб.
Задача №9 Знайти об’єм правильного тетраедра, ребро якого дорівнює a.
Відповідь: а.
Різдвяний атрибут: ялинка
Звичай веде свій початок від язичницького культу шанування рослин. Наші предки вважали, що в гілках живуть духи, і, прикрашаючи вічнозелене дерево, намагалися їх задобрити. Для давніх людей гілки хвої символізували вічне життя, адже сонце особливо прихильне саме до вічнозелених рослин.
Задача №10. Знайти об’єм правильної трикутної піраміди, бічне ребро якої дорівнює b і утворює з площиною основи кут α.
Відповідь:.
Різдвяний атрибут: вертеп
Саме слово "вертеп" запозичене зі старослов’янської мови і означає "печеру" або "ущелину". Ще в XVII столітті в день Різдва Христового міщани, школярі та церковні співаки збиралися разом і носили з хати до хати ляльковий театр – вертеп. Тексти вертепної драми дійшли до нас тільки з другої половини XVIII століття, адже слова вертепу знали напам'ять усі – бурсаки, дяки, співаки, кожен селянин і містянин – і передавали їх з уст в уста.