Розвиток критичного мислення учнів на уроках фізики
Новою навчальною програмою передбачено розвиток в учнів 12-річної школи дослідницьких навичок, творчих здібностей та креативного стилю мислення. Зрозуміло, що для досягнення цієї мети недостатньо простого нагромадження знань про фізичні теорії, закони, певні факти і відомості. Тому технології та методики навчання фізики, які спонукатимуть мисленнєву діяльність учнів домінувати над заучуванням і бездумним засвоєнням якнайбільшої кількості інформації, є на часі й потребують всебічного вивчення. Указана проблема не є новою, однак пошуки її можливих розв'язувань завжди були предметом досліджень психологів, педагогів і методистів. Розглянемо один з можливих варіанти? розвитку творчого мислення учнів, якому останнім часом все більше уваги приділяють вітчизняні та зарубіжні дослідники.
Технологія розвитку критичного мислення була започаткована групою американських дослідників (Джіїші Стіл, Чарльз Темпл, Курт Мередіт, Скотт Вальтер), які ініціювали створення проекту «Розвиток критичного мислення через читання і письмо». Після його успішного виконання (40 тис. учителів-учасників проекту в 29 країнах світу) було реалізовано програму «Активне навчання, критичне мислення» («АНКМ»).
Очевидно, що беззастережне перенесення педагогічних технологій зарубіжних авторських колективів у вітчизняний освітній простір не матиме цілковитого успіху. Тому ми проаналізували основні положення технології розвитку критичного мислення і запропонували поєднання останніх із традиційними методиками навчання фізики. Спочатку наведемо деякі результати аналізу, потім — декілька рекомендацій щодо розвитку критичного мислення учнів на уроках фізики в старшій школі.
Що таке «критичне мислення»?
Поняття «критичне мислення» означає уміння розмірковувати над тим, як здобуто ті чи інші знання; як ці знання «особисто я можу використати для власних потреб»; «чи цікаві й потрібні мені ці відомості»; «як перевірити достовірність отриманої (під час уроку або читання) інформації». Теоретичним підґрунтям технологій критичного мислення слугують концепції, викладені в працях Л. С. Виготського, А. Р. Лурія, Ж. Шаже, Дж. Дьюї.
Основні ідеї даної технології деякою мірою перегукуються з ідеями розвивального і проблемного навчання, проектної технології та інтерактивними технологіями кооперативного навчання. Так, Д. Б. Ельконін і В. В. Давидов розробили в рамках теорії розвивального навчання концепцію, в основу якої покладено ідею спеціально організованого навчання, метою якого є формування здатності в учнів до самовдосконалення, саморозвитку, самопізнання, тобто набуття «вміння навчитись».
Автори називають шість ключових елементів критичного мислення:
1) володіння методологією опрацювання інформації;
2) відповідальність за надання достовірної та перевіреної інформації;
3) вміння формулювати власні судження як прояв творчої мисленнєвої діяльності, що є продуктом критичного мислення;
4) наявність критеріїв критичного мислення. Якщо індивід володіє критичним мисленням, то свої міркування він аргументує, спираючись на критерії, — правила, закони, умови, принципи, положення певних теорій тощо;
5) уміння постійно піддавати власні мисленнєві процеси рефлексії;
6) вміння застосовувати критерії (закони, правила) у контексті їх використання та допускати інші альтернативи, які відповідають ситуації (умовам розглядуваної задачі).
Автори розробили й упорядкували близько 60 методів, що спрямовані на розвиток критичного мислення в учнів. Особливості цих методик такі.
1. Урок, на якому використовуються технології розвитку критичного мислення, умовно поділяється на три стадії (фази): актуалізації, побудови знань, консолідації. У вітчизняній методиці цим фазам відповідають етапи уроків (за класифікацією О. І. Бугайова): актуалізація знань та чуттєвого досвіду учнів; вивчення нового навчального матеріалу; закріплення нового навчального матеріалу. Однак указані фази мають дещо інше цільове навантаження: метою фази актуалізації є не лише здійснення актуалізації як такої, а зацікавлення учня шляхом постановки проблеми, самостійне визначення напряму у вивченні
теми; фаза побудови знань передбачає опанування нового навчального матеріалу через співвіднесення вже здобутих знань з новими; фаза консолідації передбачає не лише закріплення здобутих знань, а й узагальнення вивченого і самостійне визначення напряму подальшого вивчення матеріалу. Звертаємо увагу на характерну деталь: учні повинні разом з учителем визначати цілі й завдання уроку. Зрозуміло, що від учителя залежить, як вдасться зацікавити учнів і мотивувати їхнє вивчення програмного навчального матеріалу. Цей підхід кардинально не збігається з традиційним — «вчитимемо те, що заплановано».
Ще в 50-х роках минулого століття психологічні та психолого-педагогічні аспекти мислення досліджували наукові школи Л. С. Виготського, О. М. Леонтьєва, С. Л. Рубінштейна. Було виявлено, що процес мислення відбувається як процес розв'язування навчальної проблеми. Згодом у працях Д. Н. Богояв-ленського, Н. А. Менчинської, В. В. Давидова, І. Я. Лернера та їх послідовників зазначалося, що засвоєння нових знань є процесом розв'язування нових задач, які назвали «проблемними». Особливості й закономірності їх розв'язування покладено в основу методів навчання, які було об'єднано в теорію «розвивального навчання».
Як наслідок, у вітчизняній педагогіці та дидактиці набули поширення ідеї проблемного навчання, згідно з якими основним рушієм розумової діяльності («рухом думки») є наявність і постановка проблеми. У технології критичного мислення окреслення перед учнями проблеми також використовується як засіб їхнього зацікавлення шляхом формулювання вчителем таких запитань, для відповіді на які в них недостатньо знань. Тривалі дослідження в галузі психології свідчать, що правильно (точніше, вдало) сформульоване запитання є запорукою успіху в створенні проблемної ситуації, спонуканням учнів до розумових дій і, разом з цим, своєрідною підказкою, допомогою з боку вчителя.
Саме тому фахівці з активного навчання і технологій критичного мислення значну увагу приділяють класифікації, відбору та методиці постановки запитань. У традиційній вітчизняній методиці це, як правило, залишали на розсуд учителя.
Більшість дослідників, які вивчають критичне мислення й інтерактивне навчання, вважають класифікацію запитань одним зі способів структурування мети навчання, які вчитель ставить перед учнями під час уроку. Основна ідея полягає в тому, що постановка питань різних рівнів складності спонукатиме, на думку дослідників, розумові операції різних рівнів складності. За Б. Блумом, таких рівнів є шість (мал.).
Створення
Оцінювання
Аналіз
Використання
Розуміння
Знання
Мал. Шість рівнів мислення (за Б. Блумом)
Відповідно до них будується ієрархія запитань, основою яких є такі, що вимагають від учнів відтворення фактів, ідей, законів, правил, знання формул, тобто спонукають їх до репродуктивної діяльності. На найвищому щаблі цієї класифікації — запитання високого рівня. До них можна віднести такі, що вимагають від учнів аналізу, оцінювання інформації (зокрема, розв'язування фізичних задач на оцінювання), узагальнення, виведення нових для учнів висновків, зіставлення нових відомостей з уже відомими, пошук інформації та застосування її для того, щоб зробити висновки. Загалом питання високого рівня мають сприяти критичному мисленню учнів, тобто змушувати їх шукати відповіді на запитання: Чому саме так відбувається той чи інший процес (явище) ? Чому даний факт має місце саме за цих умов? Чи можна довести іншим способом одержані дані або результати досліду?
Тому вчителеві для формування в учнів умінь критичного мислення необхідно ретельно продумувати запитання для обговорення.
4. Розвиток критичного мислення передбачає навчання
учнів методам обробки інформації, зокрема роботі з підручником (додатковою літературою, довідниками тощо). Серед вітчизняних методистів панувала думка про те, що робота з підручником дає змогу «...використовувати зорову пам'ять і добиватися кращого запам'ятовування матеріалу, активізує діяльність, розкриває вміння і навички самостійної роботи з книжкою». Роботу з підручником умовно поділяли на два етапи: І — розвиток умінь репродуктивного характеру (в основній школі); II — розвиток умінь аналізувати прочитане, робити висновки, знаходити матеріал, необхідний для розв'язування задач (основна і старша школа) [там само]. Отже, II етап передбачав формування в учнів умінь, які вимагають від них здатності критично мислити. Однак конкретних методичних порад як саме це здійснювати практично не надавалося, залишаючи цю проблему на розсуд учителя. Натомість технології розвитку критичного мислення передбачають низку методів активного читання. Наприклад, метод «Читання з маркуванням тексту» дає змогу організувати роботу з підручником у вигляді активного навчання. Суть методу полягає в тому, що учням пропонують прочитати текст і знайти в ньому певні факти (ідеї, припущення, формули тощо), при цьому позначаючи їх спеціальними символами на полях (наприклад, +, !, ©, О). У такий спосіб можна поставити перед учнями цілі читання, читати текст для досягнення цих цілей з тим, щоб потім використовувати марковану інформацію з тексту для обговорення або інших завдань. Такий підхід значно активізує навчальну роботу учнів під час роботи з підручником та вимагає від них навчатись критично мислити — на власний розсуд (але відносно поставлених учителем цілей) відбирати необхідну інформацію. Одним з недоліків даного методу є значне використання навчального часу порівняно із затратами його на просте читання і запам'ятовування тексту.
Що таке «педагогічна технологія»?
У психолого-педагогічній літературі можна прочитати понад 300 означень про навчальні, освітні, педагогічні технології. О. М. Пєхота відзначає толерантність дослідників до різних формулювань даних понять і водночас виникнення тенденцій «...переходу до розуміння педагогічної технології як педагогічної системи, в якій використання засобів навчання підвищує ефективність навчального процесу».
Під педагогічною технологією будемо розуміти системний підхід до планування і застосування методів навчання, об з’єднаних спільною метою їх найефективнішого використання в навчальному процесі. Отже, за будь-якої педагогічної технології можна одержати відповіді на запитання: Які методи використовувати ? В якій послідовності це робити? Як саме використовувати дані методи навчання? (Які засоби навчання необхідні? Скільки часу потрібно? Що треба робити вчителю, а що — учням? Як оцінювати роботу учнів?)
Відразу зазначимо — поєднання кількох методів навчання ще не є технологією. Методи навчання — це способи пов'язаних між собою видів діяльності вчителя та учнів, спрямовані на досягнення певних цілей навчання (О. І. Бугайов). Метод складається з прийомів, причому цей поділ умовний. Залежно від цілей навчання взаємопов'язану діяльність учителя та учнів можна розглядати і як метод навчання, й як методичний прийом. Тому використання одних і тих самих методів, але в різній послідовності та в різних комбінаціях може мати неоднакові результати навчання, якщо при цьому переслідуються різні цілі. Важливо не лише «механічно» відтворювати певну сукупність методів навчання, а й використовувати їх з певною метою. Якщо відомо, з якою метою використовується певна сукупність методів (розвиток логічного, творчого чи критичного мислення, підвищення наукового рівня знань учнів або формування певних умінь і навичок тощо), тоді можна відповісти на запитання, як саме та в якій послідовності необхідно використати ці методи в навчальному процесі. Тому будь-яка педагогічна технологія передбачає планування і прогнозування результатів навчання.
Враховуючи викладене, можна вказати на методи навчання, послідовність їх виконання та спільне використання на уроках фізики в рамках технології розвитку критичного мислення.
Як розвинути критичне мислення учнів на уроках фізики?
Нижче представлено методи та методичні прийоми, що створено шляхом поєднання традиційних методів навчання та інтерактивних методик кооперативного навчання і які успішно можна використовувати на уроках фізики як в основній, так і в старшій школі.
З досвіду роботи багатьох учителів-методистів відомо, що під час використання методу бесіди для обговорення запитань, якісних задач тощо доцільно залучати такі методичні прийоми.
• Для постановки запитання вчитель заздалегідь готує кілька формулювань одного й того самого запитання. Пере-формулювання запитання з паузою в 5 —10 с дає змогу всім учням зрозуміти суть поставленої вчителем проблеми.
• Після відповіді одного чи кількох учнів на запитання вчитель не заперечує (не підтверджує) справедливість чи хибність думки.
• Учитель вказує (не конкретизуючи) на можливі помилки у відповідях і пропонує всім іншим подумати та вказати на помилку товариша.
• Вчитель дає «провокаційні» додаткові запитання або ставить під сумнів навіть правильні відповіді для підтримання дискусії. Наприклад, якщо одному з учнів вдалося відразу «вгадати» правильну відповідь, учитель пропонує іншим обґрунтувати її справедливість або хибність (на розсуд самих учнів).
Наведені методичні прийоми дають змогу продемонструвати учням, як можна мислити критично, коли висловлювання вчителя не є істиною. Це привчає учнів висловлюватись і формулювати власні ідеї зважено й обережно, дослухаючись до думки товаришів і водночас піддавати сумніву не лише власні ідеї, а й висловлювання вчителя.
Пропонуємо декілька методів розвитку критичного мислення на уроках фізики, які були отримані нами під час експериментального викладання.
«Демонстрація — обговорення в парах» — удосконалений метод «роботи в парах», який дає змогу повідомити нові факти, актуалізувати проблему, підготувавши учнів до вивчення нового навчального матеріалу або надати їм можливість застосувати здобуті знання для пояснення нових фізичних явищ. Метод потребує 10 —15 хв навчального часу.
Хід роботи
Метод «Висунення гіпотез» дає змогу учням мати нову інформацію шляхом використання прийомів проблемного навчання. Даний метод застосовують упродовж одного або кількох уроків у комбінації з іншими методами і технологіями навчання.
Хід роботи
Метод «Складання задач» дає змогу закріпити здобуті під час уроку знання учня або перевірити вивчений матеріал. Даний метод можна використовувати під час тематичної атестації. Він може тривати 15 — 45 хв.
Хід роботи
За допомогою пропонованої методики можна успішно розвивати творче мислення учнів, їхню здатність до адекватного оцінювання нестандартних ситуацій під час розв'язування фізичних задач, уміння критично мислити та самостійно і відповідально приймати рішення.